Rozpočet s mínovými poliami, ale bez diskusie!

23. November 2017 Autor: admin

1 komentár 

Ani sa poslanci Mestského zastupiteľstva Rimavská Sobota nestihli nadýchnuť a už primátor ukončil rozpravu, bez toho, aby vôbec nejaká začala. Zúčastnení svedkovia nepoznajú príčinu chvatu hlavy mesta, iba niektorí šepkali niečo o strachu zo silných diskusných príspevkov. Lenže tie sa nekonali, keďže silní diskutéri Sojka a Vaš boli na rokovaní štvrťročnej pedagogickej konferencii. A ďalší „rýpač“ bol údajne v čase otvorenia rozpravy na toaletách… Čítať ďalej »

Na Sabovej plánujú postaviť väznicu

23. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Na Sabovej by mohla vyrásť väznica s kapacitou 832 miest pre výkon trestu odňatia slobody mužov, a to v minimálnom, strednom aj maximálnom stupni stráženia (vrátane doživotných trestov) a zároveň so zachovaním výkonu trestu odňatia slobody aj na otvorenom oddelení. Čítať ďalej »

Zimná údržba je o povinnostiach aj trpezlivosti

23. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Mestá a obce sa pripravujú na zimnú údržbu ciest, chodníkov a verejných priestranstiev. Spravidla to upravujú v príslušnom všeobecne záväznom nariadení, ktoré sa týka zabezpečovania čistoty a poriadku. Samosprávy zároveň na celé zimné obdobie zriaďujú tzv. dispečing zimnej údržby ciest, aby bola zabezpečená plynulosť dopravy. Čítať ďalej »

Veštenie z kávy

22. November 2017 Autor: admin

Komentáre sú deaktivované 

Chcete poznať svoju budúcnosť? Riešite nejaký problém v oblasti zdravia, financií, partnerského vzťahu či práce, potrebujete poradiť a nájsť správny smer? Volám sa Irenka a ponúkam veštenie z kávy v Rimavskej Sobote. V prípade záujmu ma kontaktujte na tel. č. 0915 511 100 (pani Irenka). Rada vám poradím a pomôžem.

 

Príde Mikuláš

Každoročne sa všetky deti tešia na príchod Mikuláša s veľkým očakávaním, čo im prinesie a čím ich prekvapí. Aj tohto roku Mesto Rimavská Sobota  a CVČ Relax v Rimavskej Sobote pripravili pre deti mesta a blízkeho okolia v utorok, 5. 12. 2017 podujatie k Mikulášovi na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote o 15.30 hod.

Deti čaká pestrý kultúrny program, rôzne hry a súťaže a veľa sladkostí. Mikuláš so svojou družinou a pomocníkmi vyhodnotí aj súťaž o najkrajšie vlastnoručne doma zhotovené mikulášske vrecúško.

 


Predaj poslednej parcely na Sobôtke zabrzdený na rokovaní mestského parlamentu

22. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Utorkové rokovanie Mestského zastupiteľstva Rimavská Sobota v majetkovoprávnych otázkach vyzeralo spočiatku ako „selanka“. Dokonca aj primátor súril vedúcu oddelenia Katarínu Eliášovú na stručné prednesenie dôvodových správ k odpredajom nehnuteľných majetkov mesta. Čo nebývalo predtým zvykom. Ale prišiel tretí bod dodatočných predajov pozemkov na Kurinci a župná snemovňa sa prvýkrát „zasekla“. V závere tejto časti zasadania dokonca jeden bod aj stiahla z ďalšieho prerokovávania… Čítať ďalej »

Projekt na spropagovanie mikroregiónu

22. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Mikroregión Teplý Vrch realizoval v roku 2016 a 2017 inovatívny projekt na spropagovanie  celého mikroregiónu s využitím QR kódov. Projekt bol realizovaný  s podporou MAS Malohont Hrachovo,  z Grantového programu. Do projektu boli zapojené všetky  obce mikroregiónu.Informovla nás Marta Gortová, manažérka Mikroregiónu Teplý Vrch. Ďalej uviedla, že garantom projektu bol predseda MRTV  Tibor Csúr.

Hovorme o násilí páchanom na ženách! Týka sa to nás všetkých!

22. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Násilie na ženách postihuje ženy všetkých vekových kategórií, všetkých sociálnych vrstiev, kultúr a etnických skupín.  Je porušenie ľudských práv a forma diskriminácie žien. Čítať ďalej »

Špičková kolkáreň v Rimavskej Sobote

21. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ako sme písali na Gemerlande v našom programovom avíze novembrového rokovania mestského zastupiteľstva, tak rimavskosobotskí poslanci dnes prerokovali aj informatívnu správu o činnosti a hospodárení mestskej kolkárne. Táto správa je podstatná z pohľadu histórie, nakoľko tento rok si kolkársky šport v Rimavskej Sobote pripomína svoju 60-ročnú súťažnú históriu. Čítať ďalej »

Poslankyňa Vargová sa vzdala mandátu. Nastupuje Čeman?

21. November 2017 Autor: admin

2 komentáre/ov 

V úvode rokovania Mestského zastupiteľstva Rimavská Sobota oznámil primátor, že Silvia Vargová „odovzdáva“ mandát poslanca späť do rúk občanom mesta. A to rok pred komunálnymi voľbami. Zároveň informoval, že už vyzval prvého náhradníka v 3.volebnom obvode Jána Čemana, aby nastúpil na uvoľnený mandát. Čítať ďalej »

Rimavská Sobota: 28 rokov od Nežnej revolúcie (doplnené o video)

21. November 2017 Autor: admin

1 komentár 

To je kľúčové slovo Nežná. Viacerí mne známi politológovia aj tvrdia, že bola nežná, ale nie revolúcia! Lebo vraj, v revolúcii vždy padajú hlavy. Tu však, v strede Európy, žiadne nepadli do prachu. Padol iba jeden systém… Čítať ďalej »

Beseda s autorom výstavy „Malenkij robot (1945 – 1949). V zajatí sovietskych lágrov.“

21. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote sa 27. novembra 2017 o 14.00 hod. uskutoční beseda s Vladimírom Lehotaim z Uzovskej Panice, ktorý je autorom výstavy Malenkij robot (1945 – 1949). V zajatí sovietskych lágrov. Čítať ďalej »

Jozef Turčány: Fiškálna decentralizácia nie je prekážkou pri budovaní sociálneho štátu

20. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

„Naplnenie princípov fiškálnej decentralizácie, ktorá bola pokračovaním procesu decentralizácie verejnej správy, nepovažujeme za prekážkou pri budovaní sociálneho štátu, naopak v mnohých oblastiach tomuto procesu pomáha“, myslí si podpredseda ZMOS Jozef Turčány v reakcii na vystúpenie prezidenta SR a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Čítať ďalej »

Zomrel známy plastikový modelár Igor Filipiak

19. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Zomrel známy plastikový modelár, zakladateľ klubu modelárov v Rimavskej Sobote a jeho dlhoročný predseda Igor Filipiak. Od detstva ho priťahovali lietadlá a vojenská technika. Čítať ďalej »

Čo nám priniesol 17. November?

16. November 2017 Autor: admin

4 komentáre/ov 

Najprv budeme individualisti, ako správna konzervatívno-liberálna stránka, ale nebyť stránky https://www.toplist.cz/stat/301381/, tak si ani nespomenieme, že nám 17 rokov po Nežnej revolúcii „priniesol“  Gemerland. Dnes je totiž presne 11 rokov, odkedy slobodný zaznieva hlas Gemera a veru, i takmer od začiatku (od 16.novembra 2006) aj hlas Malohontu. Ale vyjadrujeme sa aj k dianiu v našej postsocialistickej spoločnosti… Čítať ďalej »

Poslanci zasadnú, prerokujú aj rozpočet mesta na budúci rok

16. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Rimavskosobotskí poslanci zasadnú v utorok, 21. novembra. Prerokujú informatívnu správu o činnosti a hospodárení mestskej kolkárne. V tomto roku si kolkárky šport v Rimavskej Sobote pripomína svoju 60-ročnú súťažnú históriu. Rekonštrukciu technológie, budovy a okolia kolkárne odsúhlasil mestský parlament v roku 2015. Dovtedy bol areál spustnutý a špatil mestskú záhradu. Čítať ďalej »

Názor: Všetci pravicoví a liberálni voliči sú už v Bratislave?

16. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Aspoň podľa výsledkov regionálnych volieb do BBSK to vyzerá na prvý pohľad tak. Mám síce aj inú teóriu o stalinovskom spôsobe zratúvania hlasov, ale tá bez svedčiacich členov komisií  leží iba na vode. Čítať ďalej »

Fiľakovo je na zimu pripravené

15. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Hoci prvé mrazy ešte naplno neudreli, Fiľakovo zima neprekvapí. Verejnoprospešné služby Fiľakova (VPS), ktoré zabezpečujú zimnú údržbu v meste, sú už v pohotovosti. Majú pripravený plán údržby miestnych komunikácií a vozový park je plne vybavený. Čítať ďalej »

Život v pohybe – festival hudby, spevu a tanca

14. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V Kultúrnom dome v Jesenskom sa 26. októbra 2017  konal už VII. ročník festivalu. Jeho hlavným  organizátorom je Gemersko–malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote. Čítať ďalej »

Dva nadnárodné projekty pre Tornaľu

14. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Materská škola – Óvoda na Školskej ulici v Tornali vstúpila do 2. roka realizácie programu Erasmus+, KA2, s projektom pod názvom Small Legend Researchers (Malí bádatelia legiend). Cieľom projektu je oboznámiť sa s tradovanými legendami jednotlivých účastníckych miest, ich výmena, spracovanie rôznymi technikami, metódami a formami výučby. Týmto spôsobom dôjde aj k výmene dobrej praxe medzi učiteľkami jednotlivých krajín. Čítať ďalej »

Neosvetlené prechody pre chodcov na nebezpečných križovatkách

13. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Na mnoho neosvetlených prechodov pre chodcov v Rimavskej Sobote už dávno upozorňujú nielen vodiči, ale aj známy inštruktor súkromnej autoškoly a bývalý automobilový pretekár Ľudovít Polák. Nakoniec, druhý novembrový týždeň, došlo k najhoršiemu- vodička zrazila neosvetleného chodca na „čiernom“ prechode! Čítať ďalej »

Festival Spoznajte nás – Pindžaren amen

13. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Združenie za integráciu Rómov na SR  organizovalo  9.11. 2017 v Rimavských Janovciach  festival tanca, hudby a spevu s názvom  Spoznajte nás – Pindžaren amen. Prvé ročníky festivalu sa organizovali v Rimavskej Sobote. Neskôr, keď organizácia  zmenila  sídlo a názov, začal sa projekt  realizovať  v malej obci,  v Rimavských Janovciach.  Čítať ďalej »

Prednáška Pavla Dvořáka s názvom „Turci na Slovensku“

13. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Hradné múzeum vo Fiľakove pripravilo na november ďalšie literárne podujatie v rámci projektu „Do knižnice nielen pre vedomosti!“, ktorého poslaním je prostredníctvom čitateľských besied a tematických prednášok priblížiť miestnej mládeži tvorbu významných domácich a zahraničných autorov, ako aj činnosť odborníkov pôsobiacich v rôznych vedných disciplínach. Čítať ďalej »

Kritika na poslancov, problémy so psíčkarmi a „večné“ parkovanie

10. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Poviem pravdu, prišiel som neskôr na zasadnutie Výboru mestskej časti Západ, Sobôtka, Kľačany ako jediný prítomný poslanec mestského zastupiteľstva a z úst členov výboru som si musel vypočuť pomerne ostrú kritiku na našu prácu- volených komunálnych politikov. „Nuž čo, určite si to zaslúžime,“ ja osobne určite, nakoľko som sa už takmer polroka nezúčastnil ani jedného zasadnutia VMČ… Čítať ďalej »

Interpelácie: Biologický odpad, tomašovský cintorín a rozhlas

9. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Medzi septembrovými interpeláciami poslancov Mestského zastupiteľstva  v Rimavskej Sobote sa vyskytli aj „biologické“ problémy. Jeden predložila poslankyňa Eva Bornayová ohľadne nekontrolovanej  skládky odpadu a druhú interpeláciu predložil poslanec Jozef Tóth ohľadne neporiadku na tomašovskom cintoríne. Čítať ďalej »

V ankete najviac hlasov Kotleba, vo voľbách však zvíťazil Lunter

8. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Niekoľko mesiacov pred župnými voľbami sme vydali na našej stránke anketu, v ktorej sme sa vás pýtali:  Ktorý z  kandidátov má podľa vás najväčšiu šancu stať sa županom nášho kraja? Zapojilo sa do nej 294 čitateľov. Čítať ďalej »

Interpelácia: Staré potrubia na Západe

8. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ešte v septembri, na zasadaní Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote, podal poslanec Viliam Vaš interpeláciu v súvislosti s neodstránenými potrubiami na najväčšom mestskom sídlisku Západ. Poznatky občanov o nebezpečných hrách detí na starých potrubiach, zástupca občanov tlmočil i vedeniu mesta. Čítať ďalej »

Rómovia sa budú prezentovať

7. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Združenie za integráciu Rómov na Slovensku Rimavské Janovce pozýva na 12. ročník prehliadky záujmovo-umeleckej činnosti rómskych detí a mládeže s názvom Spoznajte nás- Pindžaren Amen. Čítať ďalej »

Poznámka: Pravica sa musí správať podobne (pragmaticky v personalistike) ako ľavica

7. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Teraz nemyslím na rozkrádanie štátu, daňové podfuky a finančné machinácie s projektmi. V prvom rade myslím na personalistiku ľavice, ktorá je takmer dokonalá! Všade majú svojich ľudí, dokonca v niektorých inštitúciách ani upratovačky nesmú chýbať s červenou straníckou knižkou. A potom niet divu, že (aj ich) ľudia volia predovšetkým Smer! Čítať ďalej »

Múzejná písanka- aktivita k výstave Naj… zo zbierok múzea

6. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Do 30. novembra 2017 si môžu návštevníci v priestoroch múzea pozrieť výstavu „Naj…zo zbierok Gemersko-malohontského múzea“, ktorá je venovaná 135. výročiu vzniku múzea. K výstave sme pripravili aj sprievodnú aktivitu pre deti (i dospelých), pre žiakov aj študentov pod názvom „Múzejná písanka“. Prostredníctvom tejto aktivity sa návštevník môže zabaviť a kreatívnym spôsobom hlbšie preniknúť do histórie inštitúcie cez vystavené zbierkové predmety. Čítať ďalej »

Poďakovanie za podporu vo voľbách

6. November 2017 Autor: admin

1 komentár 

Ďakujem všetkým za podporu, pomoc a hlasy v župných voľbách. Prvýkrát som kandidovala na verejnú funkciu a  získala 1 247 hlasov. Cením si všetkých, ktorí išli voliť a pochopili, že akékoľvek voľby sú dôležité. Čítať ďalej »

Voľby: Najviac hlasov získal Lunter

5. November 2017 Autor: admin

8 komentáre/ov 

Podľa neoficiálnych výsledkov v sobotňajších župných voľbách získal v Banskobystrickom kraji najviac hlasov nezávislý kandidát Ján Lunter. Volilo ho 99 169 voličov (48,54%). Doterajší župan Marian Kotleba skončil na druhom mieste s počtom hlasov 47 502 ( 23,25%). Čítať ďalej »

Prebiehajú voľby do VÚC

4. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Slovensko si po piatykrát volí poslancov a predsedov krajov. Prvý krát sa župani volia jednokolovo a mandát sa predlžuje na päť rokov. Hlasovať môžu voliči iba v mieste trvalého bydliska a s platným občianskym preukazom. Čítať ďalej »

Novembrové novinky na knižnom trhu

4. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ani sme sa nenazdali a máme tu ďalší jesenný mesiac so sychravým počasím. Ak premýšľate nad tým, ako stráviť voľný časť, môžete sa v teple domova začítať do dobrej knihy a rpeniesť do iného sveta.  Vybrať si môžete z niekoľkých novembrových knižných noviniek, ktoré vám prináša Kníhkupectvo KnihArt v Rimavskej Sobote. Čítať ďalej »

Príďte voliť! Nenechajte si vziať hlas!

3. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Milí priatelia a čitatelia Gemerlandu! Už túto sobotu, 4. novembra 2017 od 7,00 do 22,00 hod., si budeme voliť nových predsedov a poslancov VÚC. I v našom BBSK. Čítať ďalej »

V múzeu vymenili okná

3. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Od 17. októbra 2017 bolo Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote z technických príčin dočasne zatvorené. Dôvodom bola výmena starých drevených okien za nové na vnútornej strane budovy múzea. 9. októbra sa začalo so stavaním lešenia a 12. októbra s výmenou prvých okien. Čítať ďalej »

V múzeu otvoria výstavu významného sochára Barnabása Hollóa

3. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Vo štvrtok, 9. novembra 2017 o 15.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční vernisáž výstavy „Barnabás Holló (1865 – 1917). Sochár z Gemera-Malohontu“. Výstava je poctou sochárskej tvorby tohto významného rodáka regiónu a vzniká pri príležitosti 100. výročia úmrtia sochára. Čítať ďalej »

Opatrenia polície v súvislosti s voľbami

2. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Polícia v Banskobystrickom kraji zvýši dohľad počas konania volieb do orgánov samosprávnych krajov vyhlásených na 4. novembra 2017. Prijala potrebné bezpečnostné opatrenia, aby nedošlo k narušeniu verejného poriadku. Čítať ďalej »

Črta: Kde končí Slovensko…

2. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Táto veta je dvojzmyselná, ale tentoraz naozaj nemyslím na fatálny rozpad krajiny v súvislosti s pochybnou morálkou vedúcich elít tohto štátu. Otázka by mohla znieť aj takto: Kde sa otáčajú muchy? Alebo aj symbolicky v skratke: Koniec SR – koniec R2. Či, kde končí R-dvojka, tam končí aj Slovensko! Čítať ďalej »

Jeseň má svoje čaro, inšpiruje umelcov

2. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Jeseň je ročným obdobím, keď príroda hýri rôznymi farbami. Listy na stromoch sa sfarbujú do zlatista, hneda, červena. Rána sú sychravejšie, dni chladnejšie, príroda sa pomaly pripravuje za zimný spánok. Aj jeseň má však svoje čaro. Je inšpiráciou pre fotografov, maliarov či básnikov. Čítať ďalej »

Budeme voliť županov i poslancov samosprávnych krajov

1. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V sobotu, 4. novembra 2017 budeme voliť županov i poslancov samosprávnych krajov. Čo sa týka Banskobystrického samosprávneho kraja, za okres Rimavská Sobota zabojuje o kreslo poslancov 49 zaregistrovaných kandidátov. Čítať ďalej »

Stavte na žolíka s číslom 20

31. Október 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Viem, že často volíte tie isté tváre. I keď si myslím, že niektorí súčasní župní poslanci, ktorí tam už sedia roky, už nie sú veľmi progresívni. Nájdu sa medzi nimi aj takí, ktorí majú aj iné funkcie a podľa mňa sa nemôžu dostatočne venovať každej z nich. Čítať ďalej »

Upravený cestovný poriadok liniek MHD

31. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Mesto Rimavská Sobota v spolupráci so Slovenskou autobusovou dopravou Lučenec, a.s.,  pripravili dňa 1.11.2017 (streda) pre občanov mesta Rimavská Sobota upravený cestovný poriadok liniek MHD. Čítať ďalej »

Život v pohybe

31. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Komunitné centrum Dražice sa minulý  týždeň  26. 10. 2017 zúčastnilo krásnej  akcie, ktorú organizovalo Gemersko–malohontské osvetové stredisko z Rimavskej Soboty. V priestoroch Kultúrneho domu v Jesenskom sa zišli tanečné  skupiny, speváci, hip-hoperi, aby mohli  verejnosti  ukázať, čomu všetkému sa venujú  vo voľnom čase, alebo v školskom klube.  Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »