Budú monitorovať predvolebné kampane a priebeh volieb

22. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Občianske združenie EU- ROM, zastúpené predsedom, aktivistom Csabom Horváthom, získalo dotáciu od Veľvyslanectva Spojených štátov amerických. Predkladaný projekt zvýši úroveň informovanosti občanov, najmä Rómov, o význame a kompetenciách samosprávnych krajov, zmenách vo volebnom zákone (vo vzťahu ku krajským voľbám) a trestnom zákone (vo vzťahu k extrémizmu). Čítať ďalej »

História Gemera: S exekútorom prišla smrť…

22. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Za všetkým bola nenápadná správa v Gemer-Malohonte zo dňa 16.7.1932, v ktorej sa uvádzalo, že došlo ku krvavej dražbe v obci Sútor. Dňa 14.7.1932 tam prišiel exekútor berného úradu vo Feledinciach vykonať dražbu. Ľudia sa vzbúrili a ohrozovali exekútora na živote. Exekútor si vyžiadal četnícku pomoc, ale vzbúrenci prepadli aj četníkov, ktorí museli použiť zbrane. Jeden vzbúrenec bol usmrtený a druhý zranený na nohe. Ostatní boli zatknutí a dopravení na štátne zastupiteľstvo v Rimavskej Sobote, prípad sa vyšetruje. Tu sa však noviny odmlčali a neskôr uverejnili už len vynesenie rozsudku. Čítať ďalej »

Slávnosť pri príležitosti otvorenia zrekonštruovaného Námestia M. Tompu

21. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ako je známe, nedávno bola ukončená rekonštrukcia Námestia M. Tompu v Rimavskej Sobote. Slávnostne ho otvoria vo štvrtok 28. septembra o 11:00 hod.Súčasťou osláv bude aj slávnostné odhalenie zrekonštruovanej sochy básnika Mihálya Tompu, ktorá je opäť umiestnená na svojom pôvodnom mieste z roku 1902. Čítať ďalej »

Primátor: Chýba mi tu pani s metlou

21. September 2017 Autor: admin

1 komentár 

Počas utorkového rokovania mestského parlamentu rimavskosobotský primátor niekoľkokrát spomenul pani s metlou. Teda, poznamenal: „Chýba mi tu pani s metlou.“ Čítať ďalej »

Rovnaký prístup k vzdelávaniu a skvalitnenie podmienok odborných učební

21. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Toto zaručuje Ústava Slovenskej republiky, Ale všetci vieme, ako to chodí v praxi. Stačí nejaká zastrčená dedinka a dva autobusové spoje a dieťa do školy príde neskoro alebo už ani nie. A postupne klesá, v lepšom prípade stagnuje vo vzdelávacom vývine. I projekt zvýšenia inklúzie a rovnakého prístupu k vzdelaniu na ZŠ M.Tompuv Rimavskej Sobote má pomôcť k zlepšeniu výsledkov školy, ale i ku skvalitneniu kompetencií žiakov. Ale nielen to… Čítať ďalej »

Naplnenosť materských a základných škôl v meste kolíše

20. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

O číslach materských škôl v Rimavskej Sobote zatiaľ platí mierny optimizmus, nakoľko počty detí v nich vzrástli od roku 2016 z 649 na tohoročných 655. I to sú však iba „hotové“ čísla dvoch predchádzajúcich školských rokov. O nových, septembrových, sa dozvedáme zo záverečnej tabuľky- tu je stav stabilizovaný na 657 detí. Ale pri trvalom trende poklesu obyvateľstva mesta sú aj tu do budúcnosti pesimistické prognózy… Čítať ďalej »

FOTOSÚŤAŽ: Na zaslanie fotografií ostáva už len pár dní

20. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Miestna akčná skupina MALOHONT vyhlásila 5. ročník fotografickej súťaže Malohont mojimi očami, ktorá je určená pre malých aj veľkých, amatérskych aj profesionálnych fotografov. Súťažné fotografie je možné posielať do 30.09.2017. Čítať ďalej »

Fiľakovská materská škola prejde rekonštrukciou

20. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Samospráva Fiľakova sa môže pýšiť ďalším úspešným projektom. Tešiť sa z neho budú  v Materskej škole na Štúrovej ulici. Budova prejde rozsiahlou rekonštrukciou, čím sa v nej zlepšia podmienky na prevádzku a zvýši sa tiež kapacita škôlky. Nový projekt, ktorý sa bude realizovať do septembra budúceho roka, bude mať dokopy hodnotu viac ako 640-tisíc eur. Čítať ďalej »

Rómovia tancovali, spievali, prezentovali aj svoju kuchyňu

20. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Spev, tanec, hudba, jedlo, dobrá nálada- to všetko dominovalo v utorok, 19. septembra v  rimavskosobotskom dome kultúry. Konala sa tam prezentácia rómskej hudby, spojená s tradičnou rómskou kuchyňou a remeselnými stánkami. Možno povedať, že divadelná sála bola plná. Čítať ďalej »

Lučenec – Košice: Prosíme, aspoň cyklotrasu!

19. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Nadpis, po minulotýždňovej diskusii o ďalšom osude R-dvojky (či aspoň nejakej rýchlejšej cesty) z Lučenca do Košíc cez Rimavskú Sobotu, by mohol znieť aj kompletnejšie: Autostráda- NIE, rýchlostná komunikácie- NIE, polovičný profil R-2- MOŽNO (do roku 2040- Počiatek,bývalý minister financií), cyklotrasa- NAJPRAVDEPODOBNEJŠIE. S dôvetkom ministerstva dopravy: Gemerčania, trhnite si nohou! Čítať ďalej »

Bakta: Nezákonný výrub stromov v cintoríne?

19. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Tento problém nie je dnešného dáta, ale roky a možno aj desaťročia ho rimavskobotská samospráva nerieši. Ide o dlhodobý problém s „užívaním“ cintorína v mestskej časti Bakta. Ten, podľa viacerých vlastníkov pozemkov v tejto často obce, nie je dodnes úradne vedený ako cintorín, ale ako … orná pôda a trvalý trávnatý porast! Čítať ďalej »

Kandidáti BBSK: Biznismeni, diletanti verzus kompetentní?

18. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Keď čítame zoznam uchádzačov o 6 miest poslancov Banskobystrického samosprávneho kraja z rimavskosobotského okresu (pomerne obsiahli so 49 menami), tak viacerých nás napadne presne to, ako pri kolegiálnom podvečernom posedení reaguje a čo hovorí naša zlatá teta upratovačka. Tá pri pohľade na mená kandidátov iba zhíkne a dodáva:  Už zase sú tam znova tí starí napakovaní obchodníci, ale aj naivkovia… Čítať ďalej »

Tvoríte? Darujte kúsok svojho umenia na jedinečnú výstavu

18. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Rimavskej Sobote sa 27. októbra 2017 uskutoční druhý ročník jedinečnej akcie – výstavy FreeArtFriday Rimavská Sobota II. Čítať ďalej »

Foto: Šesťdesiatročný krásavec pred panelákom

16. September 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Šesťdesiatročného krásavca sme objavili pred jedným z rimavskosobotských panelákov. Že ide o vzácneho veterána, je na prvý pohľad každému jasné. Škoda Octavia ST440, ročník výroby 1957, dokonca brázdi ulice mesta. Čítať ďalej »

LATTE – Letný ateliér tvorivosti

16. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V letných mesiacoch bol v Mestskom kultúrnom stredisku v Rimavskej Sobote zorganizovaný súbor tvorivých dielní so spoločným názvom Latte – Letný ateliér tvorivosti. Letný ateliér tvorivosti pozostával z tematických tvorivých dielní zameraných na tradičné aj netradičné výtvarné techniky, výrobu dekorácií a darčekov. Čítať ďalej »

Budú prezentovať rómsku hudbu i kuchyňu

14. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ak vás zaujíma rómska kultúra, nenechajte si ujsť akciu, ktorú organizuje Informačné poradenské Centrum Rómov. Prezentácia rómskej hudby, spojená s tradičnou rómskou kuchyňou a remeselnými stánkami sa uskutoční v utorok, 19. septembra na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote. Čítať ďalej »

MsZ: Aj o novom kontrolórovi a zmene rozpočtu

14. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V popoludňajších hodinách o 13,00 hod  (v obvyklom čase v tomto volebnom období) bude  v utorok, 19.septembra 2017 po letnej prestávke zasadať Mestské zastupiteľstvo v Rimavskej Sobote. Tentoraz bude zbor zástupcov občanov rokovať aj o dvoch dôležitých bodoch- uvedených v nadpise. Čítať ďalej »

Počas predĺženého víkedu zaostrí polícia na alkohol za volantom

14. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Zvýšenie povedomia o zodpovednej konzumácii alkoholických nápojov je už niekoľko rokov septembrovou témou európskych a slovenských pivovarníkov. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s Policajným zborom SR a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy a výstavby SR organizujú Deň zodpovednosti na slovenských cestách. Čítať ďalej »

Rozlúčka s prázdninami s ukážkou výcviku psa

14. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Komunitné centrum vo Vrbovciach v spolupráci s členmi Občianskeho združenia Šanca pre Dražice a dobrovoľníčkami 30. augusta 2017 zorganizovalo kultúrno-spoločenské podujatie: Rozlúčka s prázdninami. Čítať ďalej »

Mesto Fiľakovo chce investovať do športu. Futbalový areál prejde zmenami

13. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Areál futbalového štadióna vo Fiľakove v budúcom roku zmení svoju tvár. Najväčšou zmenou prejde telocvičňa, v ktorej trénujú miestni futbalisti a študenti gymnázia ju využívajú na telocvik. Na jej rekonštrukciu získala samospráva dotáciu cez projekt Slovenského futbalového zväzu financovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Mesto však plánuje investovať aj z vlastného. Investícia do športového areálu sa tak vyšplhá dokopy na 75-tisíc eur. Čítať ďalej »

Črta: Na vine sú iba učitelia?

13. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Na balkóne som si v nedeľu ráno vypočul rozhorčený rozhovor dvoch susediek. Jedna stará mama oprávnene kritizuje pomery v školstve, kde je nedostatok kvalitných pedagógov. Druhá, bezdetná a celý život slobodná, ohnivo pritakáva. Čítať ďalej »

Eduzber je o peniazoch na školy a školské zariadenia

12. September 2017 Autor: admin

1 komentár 

Nový školský rok sa postupne rozbieha a s nim aj zber informácií o počtoch žiakov v školách a školských zariadeniach. Práve tieto čísla sú smerodajné pre financovanie škôl. Čítať ďalej »

História Gemera: Chýrečný prefíkaný zbojník z Blhoviec

12. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V Rimavskej Sobote až tri dni trvalo súdne pojednávanie v apríli 1931, ako sa uvádza s nebezpečnou bandou, ktorá bola postrachom celého kraja. Vodcom skupiny bol obávaný chýrečný zbojník a prefíkaný lúpežník Štefan Sokol z obce Blhovce a figurovali v nej po jednom občanovi z Radzoviec, Čamoviec, Šuríc, Veľkých Draviec, Dubovca, no a našu dedinu Hodejov, zastupoval Pavel Kollár. Čítať ďalej »

Najlepšie sa dá okúpať v Egri

12. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Taký je výsledok ankety, ktorú sme na Gemerlande vydali počas letnej turistickejh sezóny. Naša otázka znela: Kde sa dá podľa Vás najlepšie okúpať a využiť aj iné služby počas letnej sezóny? Čítať ďalej »

Alojz Hlina:Riešením rómskej problematiky kotlebovcov je to, že sa vozia hore-dole ako takí trottli?

11. September 2017 Autor: admin

1 komentár 

Svojimi vyjadreniami vo videu na sociálnej sieti sa o rozruch postaral šéf KDH Alojz Hlina. Tentokrát si vzal na mušku Mariana Kotlebu, poslanca NR SR a župana Banskobystrického kraja. Vytýkal mu, že za rok aj pol, čo je ich strana v parlamente, nepredložili ani jeden návrh zákona, ktorý by riešil rómsku problematiku. Čítať ďalej »

Ocenenie pre múzeum za akvizíciu unikátnej zbierky potápačskej techniky

11. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote získalo 7. septembra Výročnú cenu revue Pamiatky a múzeá za rok 2016 v kategórii Akvizícia za akvizíciu rozsiahlej zbierky potápačskej techniky Petra Ferdinandyho z Revúcej. Cenu prevzala PhDr. Oľga Bodorová, riaditeľka múzea spolu s Petrom Ferdinandym. Čítať ďalej »

IROP aj pri materských školách ukázal svoj prínos

11. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Združenie miest a obcí Slovenska oceňuje vyhodnotenie výzvy ministerstva pôdohospodárstva zameranú na zvýšenie kapacít materských škôl. „Integrovaný regionálny operačný program aj v tomto smere preukázal svoj prínos, keďže eurofondová výzva reagovala na požiadavky z územia, ktoré mestá a obce detailne poznajú,“ hovorí Milan Muška, výkonný podpredseda ZMOS gestorujúci oblasť eurofondov. Čítať ďalej »

Názor: Projekty trvalú zamestnanosť neriešia

11. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Už niekoľko rokov poskytujú úrady práce na Slovensku v rámci grantových programov EÚ pre zamestnávateľov, či sú to už podnikatelia, firmy alebo inštitúcie, dotácie na podporu zamestnanosti. Musia však spniť určité podmienky. Čítať ďalej »

O kreslo župana zabojuje 17 kandidátov

8. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V novembri prebehnú voľby do vyšších územných celkov. V Banskobystrickom samosprávnom kraji sa o kreslo župana uchádza 17 kandidátov. Za okres Rimavská Sobota zabojuje o post poslancov 49 kandidátov. Svoje žiadosti o kandidatúre mali doručiť najneskôr do polnoci 5. septembra. Kandidáti ešte nemajú pridelené volebné čísla. Župné voľby sa budú konať 4. novembra a na rozdiel od tých minulých, budú voľby predsedov VÚC jednokolové. Čítať ďalej »

„Očakávame najhoršie, ale modlíme sa za najlepšie!“, odkazuje z Miami Beach Laco Matyinko zo skupiny Maduar

8. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Laco Matyinko, ktorý už niekoľko rokov pôsobí na Miami Beach, kde spolu s bratom Jurajom prevádzkujú cestovnú kanceláriu, natočil včera podvečer exkluzívne zábery len pár hodín pred evakuáciou z mesta, ktorá je nariadená kvôli blížiacemu sa hurikánu Irma. Na nich je vidno, ako sa mesto pripravuje na celú udalosť a akú vážnosť prikladá tomu, čo hrozí.  Čítať ďalej »

Otvoria výstavu venovanú 135. výročiu založenia múzea

8. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Vo štvrtok, 14. septembra 2017 o 15.00 hodine sa uskutoční vernisáž výstavy „Naj…zo zbierok Gemersko-malohontského múzea“, venovaná 135. výročiu založenia múzea. Slávnostné otvorenie výstavy bude zahájené harfovým koncertom v podaní harfistky Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu – Adriany Antalovej. Čítať ďalej »

Čo budujú na mieste bývalej Koliby v údolí? Chrám Svedkov Jehovových

7. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Mnohí obyvatelia Rimavskej Soboty si ešte spomínajú na za socializmu vychýrenú Kolibu v údolí. Nazývali ju aj Chata v údolí alebo maďarsky Fatartó, či sexi sud. Radi ju navštevovali aj papaláši a dievčatá pochybnej povesti,  v 90. rokoch sa tam konali diskotéky. Drevenú budovu napokon zachvátili plamene a vyhorela. Roky bol pozemok nevyužívaný. Čítať ďalej »

SaS: V Banskobystrickom kraji sa zachováme zodpovedne

7. September 2017 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) a jej kandidát na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Martin Klus sa v nadchádzajúcich Voľbách do VÚC zachovajú zodpovedne a najmä dodržia slovo – tak, ako to strana urobila už viackrát v minulosti. Čítať ďalej »

Septembrové novinky na knižnom trhu

7. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Dvojmesačné prázdniny skočili. Prišiel september- mesiac, kedy idú deti do školy. Aj v septembri vám Kníhkupectvo KnihArt v Rimavskej Sobote prináša knižné novinky. Čítať ďalej »

Kurineckú vodu brázdilo 67 maketových lodí zvučných mien

7. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

CVČ Relax a Model klub v Rimavskej Sobote usporiadali v dňoch 2. a 3. septembra 2017 v rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda Majstrovstvá Slovenska lodných modelárov a III. ročník memoriálu dlhoročného modelára Ondreja Mišáka. Čítať ďalej »

Nový obchod so značkovým oblečením, aj pre extravagantné dámy

6. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Originálne, trendové  kúsky francúzskej, talianskej a španielskej módy nájdete v novej predajni s názvom Mon´ia, ktorú otvorili v auguste v centre Rimavskej Soboty. Na svoje si prídu aj extravagantné dámy. Čítať ďalej »

Z činnosti Komunitného centra v Dražiciach

6. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Komunitné centrum v Dražiciach pripravilo 30.8. 20017 zaujímavú aktivitu s názvom Varíme spolu.  Privítali sme medzi nami aj vyučenú  kuchárku Gyongyike, ktorá  nám ukázala ako správne a rýchlo pripraviť chutné občerstvenie. Zároveň nám  pripomenula,  aká je dôležitá  zelenina a ovocie pre zdravý vývoj nielen detí, ale aj dospelých. Čítať ďalej »

Okresná rada KDH tentoraz v Hnúšti

5. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Po Tisovci (Okresná rada KDH v Tisovci) prišlo na rad aj druhé najväčšie mesto okresu Rimavská Sobota. Na pozvanie Márie Zdechovanovej, predsedkyne miestneho Kresťanského klubu, zasadala rozšírená Okresná rada KDH v Hnúšti. Pred rokovaním pozdravil prítomných členov hnutia aj primátor Hnúšte a poslanec NR-SR Michal Bagačka. Čítať ďalej »

Tip: Originálne dekorácie z kameňov

5. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Určite ste aj vy na svojich potulkách, alebo na dovolenke našli zaujímavé kamene, ktoré ste si priniesli domov. Ak neviete, čo s nimi, tak sa nechajte inšpirovať. Vytvorte si z nich originálne dekorácie.  Pomôcť vám môžu aj deti, ktoré nenáročné techniky hravo zvládnu. Čítať ďalej »

Ponuka záujmových útvarov CVČ Relax

4. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Centrum voľného času Relax v Rimavskej Sobote ponúka aj v školskom roku 2017/2018 záujové útvary, kluby a súbory. Sú určené školákom. Milí rodičia, ak chcete, aby vaše ratolesti trávili zmysluplne čas, neváhajte a prihláste ich. Prinášame vám prehľad záujmových útvarov, klubov a súborov CVČ Relax. Čítať ďalej »

Črta: Vydieranie učiteľov ukončené?

4. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Po mesiaci vydierania (popritom v pozadí sa odvíjala kauza europrojektov- do stratena  a odvolanie ministra školstva) sa konečne aj červení odborári schopili a odmietli nehorázny premiérov „náhubok“ a pochopili, že ústavné právo na názor a štrajk je spravodlivosť daná navždycky! Čítať ďalej »

Predmet mesiaca: Relikvia blahoslavenej sestry Zdenky Schelingovej

1. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V mesiaci september je Predmetom mesiaca v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote relikvia (úlomok kosti) mučenice Zdenky Schelingovej, slovenskej rehoľníčky a obete prenasledovania katolíckej cirkvi v Československu. Čítať ďalej »

História Gemera: Tri diviaky jednou ranou a iné príbehy z poľovačiek

31. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Nikdy som nebol prívrženec poľovníkov, ale niektoré príbehy z minulosti stoja za pozornosť a naši dnešní poľovníci môžu len ticho blednúť závisťou. Dňa 18.1.1881 v Klenovci, kde mal poľovnícky revír Július Fay, bola poľovačka na diviaky. Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »