Predseda Úradu pre verejné obstarávanie predstavil návrh na reformu verejného obstarávania

16. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák 14.2.2018 na rokovaní vlády informoval o aktuálnom stave prípravy legislatívnych zmien zákona o verejnom obstarávaní. Čítať ďalej »

Sídlisko Západ: Trápia ich kaluže vody na chodníku pred panelákom

15. Február 2018 Autor: admin

1 komentár 

Už niekoľko rokov znepríjemňuje život obyvateľom Sídliska Západ na Ulici L. Svobodu v Rimavskej Sobote daždivé počasie i roztápajúci sa sneh. Ako dokumentujú aj snímky, ktoré do redakcie poslal Peter Molnár, kaluže vody stoja na chodníku pred vchodmi 11-12. Čítať ďalej »

Postreh: Zbrane verzus odpočúvanie

15. Február 2018 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Vždy, keď chcú vládnuci politici odviesť pozornosť od nejakého „žhavého“ aktuálneho problému, tak na protivníkov  v opozícii vytiahnu nejaký iný z dávnej minulosti. To zrejme platí vo všeobecnosti, nielen na súčasnú mocenskú garnitúru, ale táto vládna toto doviedla takmer do dokonalosti. Aj teraz pri niekoľkomiliardovom biznise so zbraňami pustila hmlu odpočúvania. Čítať ďalej »

Tvorivá dielňa: Učíme sa tkať

15. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

„Učíme sa tkať“, to bol názov tvorivej dielne, ktorú pripravilo Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote pre žiakov Evanjelickej základnej školy Zlatice Oravcovej z Rimavskej Soboty v utorok, 13. februára. Čítať ďalej »

Hvezdáreň pripravila počas jarných prázdnin bohatý program

15. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Banskobystrický samosprávny kraj, KHaP M. Hella, Hvezdáreň v Rimavskej Sobote pozýva na Jarné prázdniny vo Hvezdárni v dňoch  19. 2. –  23. 2. 2018. Hvezdáreň   bude   prístupná   od  11.0021.00 hod.   (areál  s  modelmi  asteroidov,  slnečnými  hodinami, zariadeniami  na solárnu energiu a pod.); návštevníci si môžu pozrieť aj výstavku meteoritov a výtvarných prác zo súťaže Vesmír očami detí a mládeže. Cez deň bude prebiehať pozorovanie Slnka  –  slnečných škvŕn a protuberancií. Čítať ďalej »

Jarné prázdniny v múzeu

14. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Počas jarných prázdnin, 19. – 23. 2. 2018, Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote ponúka bohatý a hravý program pre deti, ich rodičov a starých rodičov. Pripravená je prehliadka troch výstav, v rámci ktorých môžu návštevníci využiť najrôznejšie aktivity plné zábavy i poučenia. Čítať ďalej »

Foto: Vrtošivé počasie

14. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ako ilustrujú aj naše snímky, včerajšie počasie bolo naozaj vrtošivé. Dopoludia pripomínala Rimavská Sobota romanitckú pohľadnicu zasneženej krajiny. Do bielej prikrývky boli odeté aj stromy či strechy budov. Kavky si hľadali potravu pod snehom a kačičky pokojne plávali na Rimave. Čítať ďalej »

Poznámka: Urobia digitálne technológie z ľudí závislákov?

14. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V ostatnom čase čoraz viac ľudí, ale aj detí trávi veľa času pri tabletoch, notebookoch a smartfónoch. Buď sú na sociálnych sieťach, alebo hrajú počítačové hry. Nájdu sa aj takí, ktorí iba tak surfujú po nete a hľadajú pikošky. Čítať ďalej »

Bezpečne aj na internete

14. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Pri príležitosti Dňa bezpečného internetu policajnípreventisti realizovali aj v Banskobystrickom kraji preventívne aktivity zamerané na bezpečné používanie internetu. Minulý týždeň (v období od 5. do 9. februára) zavítali medzi žiakov základných a stredných škôl s cieľom zvýšiť ich informovanosť pri využívaní moderných technológií. Čítať ďalej »

Ján Lunter: Biskupická cesta vo Fiľakove je v katastrofálnom stave, situáciu napravíme

13. Február 2018 Autor: admin

4 komentáre/ov 

Zdevastovaný úsek cesty mal byť zrekonštruovaný ešte pred začiatkom zimy. Kvôli nezákonnému verejnému obstarávaniu predchádzajúceho vedenia kraja sa však doteraz nedočkal opravy. Podobne sú na tom aj ďalšie cesty v okresoch Lučenec a Zvolen v celkovej dĺžke 25 kilometrov. Predseda BBSK Ján Lunter sa rozhodol havarijnú situáciu okamžite riešiť. Čítať ďalej »

Valentínska kvapka krvi

13. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Slovenský Červený kríž organizuje už 23. ročník kampane „Valentínska kvapka krvi,  ktorej cieľom je prilákať mladých ľudí k darovaniu krvi.  Akcia prebieha od 12. 2. 2018 do 16.3.2018. Čítať ďalej »

Čitateľská beseda s Ivetou Zaťovičovou

13. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Februárovým podujatím Mestskej knižnice vo Fiľakove je stretnutie so spisovateľkou Ivetou Zaťovičovou. Fiľakovská rodáčka študovala na Vysokej škole ekonomickej v Banskej Bystrici, na Fakulte ekonomiky služieb a cestovného ruchu. Čítať ďalej »

Múzeum vydalo zborník

13. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote (ďalej GMM) už od roku 2005 kontinuálne vydáva publikáciu pod názvom Zborník Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote GEMER-MALOHONT. Vďaka dotácii z Fondu na podporu umenia sa v roku 2017 podarilo vydať už jeho 13. ročník. Čítať ďalej »

Úvaha: Internáty v ohnisku záujmu vlády

12. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Čo keby vláda tejto republiky uvažovala nielen o tom, že splní predvolebný sľub vysokoškolákom o 50-tich miliónoch na rekonštrukciu internátov, ale rovno by začala aj počítať počet potrebných vysokých škôl? Čítať ďalej »

Florbalistky vyhrali krajský šampionát a postupujú na celoslovenský

12. Február 2018 Autor: admin

1 komentár 

Naše dievčatá z Gymnázia I.Kraska v Rimavskej Sobote vyhrali 7.februára 2018 v Detve krajský turnaj stredných škôl vo florbale. Krajského šampionátu sa zúčastnilo 7 víťazov z okresných kôl z 2 gymnázii v Banskej Bystrici, po jednom zo Zvolena, Žiaru nad Hronom, Revúcej a Rimavskej Soboty. Čítať ďalej »

Fašiangový sprievod tiahol mestom

9. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Radosť, veselosť, spev a dobrá nálada sprevádzala fašiangový sprievod, ktorý tiahol mestom Rimavská Sobota v piatok, 9. februára. Fašiangovníci v pestrých maskách vyvolali úsmev na tvári nejedného okoloidúceho. Čítať ďalej »

Konrád Rigó predstavil vo Fiľakove nový dotačný systém ministerstva kultúry

9. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V Mestskom kultúrnom stredisku vo Fiľakove prebehla vo štvrtok, 8. februára diskusia so štátnym tajomníkom ministerstva kultúry Konrádom Rigóom. Diskusie o novej dotačnej schéme Fondu na podporu kultúry národnostných menšín sa zúčastnilo niekoľko desiatok zástupcov kultúrnych organizácií, mimovládnych organizácií a združení z Fiľakova a okolia. Čítať ďalej »

Fotopríbeh: Kačky pri tomašovskom moste

9. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Divé kačky sú dlhé roky už nedielnou súčasťou zimnej Rimavskej Soboty. Zlé jazyky tvrdia, že je to odvtedy, ako zrušili výrobu v istom gumárenskom závode. Vraj, aj vzduch je pre dýchateľnejší, odkedy už nedymí komín na vrchnom konci mesta. Príroda na jednej strane ožíva a počet obyvateľov na druhej klesá… Čítať ďalej »

Rok 2017 v Gemersko-malohontskom múzeu

9. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Gemersko-malohontské múzeum navštívilo v roku 2017 spolu 13 835 návštevníkov. Oproti roku 2016 je to mierny pokles. Najviac návštevníkov evidujeme už tradične v mesiaci máj – 3 883, k čomu výrazne prispieva každoročne pripravované podujatie „Noc múzeí a galérií“. Vysokú návštevnosť, ktorá presiahla počet 1 000,  sme zaznamenali aj v iných bežných mesiacoch (marec, august, september), v júni to bolo až 1 930 návštevníkov. V mesiaci október bolo múzeum dva týždne pre verejnosť zatvorené z dôvodu výmeny okien vo výstavných priestoroch. Čítať ďalej »

Fejtón: Bránička ako prekážka pacientom?

7. Február 2018 Autor: admin

4 komentáre/ov 

Veru, mnohí občania z okresu (a nielen obyvatelia Rimavskej Soboty) sa sťažujú na fyzické obštrukcie pri dostupnosti lekárskej starostlivosť v rimavskosobotskej nemocnici. Lebo, roky otvorená a verejná Šrobárová ulica sa znenazdajky zmenila na súkromný pozemok. A ten, veru majitelia dlho nelenili, zavreli  a zakázali na ňom prechod pre akýchkoľvek chodcov. Aj pre tých chorých… Čítať ďalej »

Ján Lunter: Investujme 1% z rozpočtu kraja do strategickej rozvojovej agendy

7. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja má záujem zriadiť Inštitút regionálneho rozvoja, ktorý by sa venoval analytickej činnosti a projektovému plánovaniu v oblasti dopravy, cestovného ruchu a sociálnej ekonomiky. Mal by vyriešiť dlhodobé problémy v najzaostalejších regiónoch kraja. Čítať ďalej »

Výročná členská schôdza A-klubu Tornaľa

7. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V Tornali sa 4. februára konala výročná členská schôdza občianskeho združenia A-klub Tornaľa, na ktorej sa zúčastnili členovia klubu, ich rodinní príslušníci a pozvaní hostia. A-Klub bol založený piatimi zakladajúcimi členmi na svojom zasadnutí 11.decembra 2013. Následne bola 10.10.2014 slávnostne zahájená jeho činnosť. Čítať ďalej »

Historický okresný snem KDH- účasť predsedu hnutia po 27 rokoch!

6. Február 2018 Autor: admin

6 komentáre/ov 

Naposledy bol predseda Kresťanskodemokratického hnutia  prítomný v Rimavskej Sobote v osobe Jána Čarnogurského pred takmer 27-mi rokmi. Začiatkom 90-tych rokov, tesne po založení KDH vo februári 1990, navštívil naše mesto ako zakladateľ hnutia a zároveň podpredseda Vlády vtedajšej ČSFR. Odvtedy, ako keby ďalší predsedovia zabudli, že aj Rimavská Sobota je na Slovensku… Čítať ďalej »

Anketa: Najviac hlasov súčasný primátor

6. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Nedávno sme na Gemerlande vydali anketu, v ktorej sme sa vás pýtali: Ktorá z osobností má najväčšiu šancu stať sa primátorom Rimavskej Soboty? Zapojilo sa do nej 281 čitateľov. Najviac z nich hlasovalo za súčasného primátora. Ten získal 158 hlasov (53%). Čítať ďalej »

Netradičné interpelácie poslancov

5. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Interpelácia je podľa zákona o obciach kvalifikovaná otázka vo veciach, týkajúcich sa výkonu práce primátora a členov mestskej rady, alebo pri nej môže poslanec požadovať od riaditeľov právnických osôb, založených alebo zriadených mestom, a zamestnancov mestského úradu vysvetlenia vo veciach, týkajúcich sa ich činnosti. Čítať ďalej »

Februárové novinky na knižnom trhu

3. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Máme tu ďalší zimný mesiac, ktorý si môžete spríjemniť s dobrou knihou v ruke. Kníhkupectvo KnihArt v Rimavskej Sobote vám prináša februárové novinky na knižnom trhu. Nenechajte si ujsť ani Akciu MARENČIN- zľava 15% na všetky tituly vydavateľstva MarenčinPT. Akcia platí počas celého februára. Čítať ďalej »

Predstavenie knihy Attilu Hacsiho o futbalových legendách

2. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ako sme to naznačovali na Gemerlande v článku: Vyšla kniha o legendách rimavskosobotského futbalu vo štvrtok, 1. februára v Reformovanom gymnáziu v Rimavskej Sobote  predstavil novinár a niekoľkonásobný ex-poslanec Attila Hacsi svoju knihu o vyše 100-ročnej histórii rimavskosobotského futbalu s príznačným názvom Legendy o legendách. Čítať ďalej »

Fašiangy sa krátia

2. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

CVČ Relax a Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote pozývajú na tradičné podujatie s názvom Fašiangy sa krátia. Uskutoční sa v piatok, 9. februára v Rimavskej Sobote. V rámci neho prebehnú od 14.00 hod. fašiangové pochôdzky mestom. Čítať ďalej »

Nedopatrenie primátora prelomili poslanci

1. Február 2018 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Alebo inak, veto primátora v uznesení mestského zastupiteľstva, v ktorom zástupcovia občanov schválili ešte v decembri mimoriadnu odmenu poslancovi Miroslavovi Bitalovi, poslanecká snemovňa všetkými hlasmi prítomných prelomila. Čo však tomu predchádzalo, bolo pozoruhodné a historický moment, v ponovembrovej samospráve Rimavskej Soboty, sa tak skoro asi nebude opakovať! Čítať ďalej »

Prvá žena-vodička v histórii SAD Lučenec

1. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Slovenská autobusová doprava Lučenec, a.s., zamestnala prednedávnom svoju prvú ženu – vodičku v histórii podniku. Je ňou Michaela Sviteková, s ktorou vám prinášame krátky rozhovor. Čítať ďalej »

Zabudnuté poklady: Výstava zberateľských predmetov

1. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Vzácne a neobvyklé poštové známky, historické pohľadnice a staré biblie, športové vlajky, zápalkové škatuľky, plakety, modely áut či dokonca podpivníky. Aj to sú predmety, ktoré patria do bohatej zbierky aktívneho dôchodcu z Pincinej. Čítať ďalej »

FEBRUÁR: Obdobie veselenia a hodovania

31. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Masky, šišky, zábavy – o tom i mnohom inom bude nastávajúce obdobie vrcholiacich fašiangov, ktoré  už 14. februára tradične uzavrie Popolcová streda. Druhá polovica mesiaca sa bude niesť v znamení divadla a koncertov. Neváhajte a vyberte si zo širokej ponuky pripravovaných podujatí v regióne Malohont a jeho okolí. Čítať ďalej »

Málo bodov, napriek tomu dlhé a kontroverzné rokovanie mestského parlamentu

30. Január 2018 Autor: admin

5 komentáre/ov 

Spôsobilo to najmä takmer 3-hodinové prejednávanie návrhu prvej zmeny rozpočtu Mesta Rimavská Sobota na rok 2018. Pritom spočiatku to v poslaneckej snemovni vyzeralo, že nakoniec sa o ňom ani nebude rokovať. Pretože poslanec Ivan Hazucha dal návrh na jeho stiahnutie- z dôvodu nedostatočnej prípravy a chýbajúcej dôvodovej správy k nemu. Avšak, väčšina na pravej strane bola proti. Čítať ďalej »

Teplučko pre chlapčeka…

30. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Pracovníčky Komunitného centra v Dražiciach sa denne stretávajú s deťmi, dospelými, ale aj staršími obyvateľmi obce, ktorým pomáhajú podľa svojich schopností a možností vyriešiť rôzne životné situácie. Starostí a radostí je neúrekom. Žiaľ, situácia v mnohých rodinách je veľmi zlá. Nedostatok pracovných príležitostí, zlé sociálne podmienky a všetko čo s tým súvisí má za následok, že im často chýbajú základné, pre život nevyhnutné veci a potreby. Čítať ďalej »

Čo ponúkne múzeum návštevníkom vo februári

30. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Počas februára 2018 si návštevníci Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote môžu pozrieť výstavy – „Barnabás Holló (1865 – 1917). Sochár z Gemera-Malohontu“, „Žijem na strome a je mi dobre“, „Dieťa a jeho svet“, v rámci ktorých sú pripravené rôzne sprievodné hravé aktivity. Predmetom mesiaca február bude potápačský oblek československej produkcie z roku 1952, ktorý je súčasťou bohatej a unikátnej zbierky potápačskej techniky a výstroje. Čítať ďalej »

Vyšla kniha o legendách rimavskosobotského futbalu

29. Január 2018 Autor: admin

1 komentár 

Svetlo sveta uzrela kniha s názvom Legendy o legendách. Napísal ju Attila Hacsi z Rimavskej Soboty, dlhoročný novinár, športový redaktor a bývalý šéfredaktor periodika Gömöri Hírlap. Témou publikácie, ktorú venoval svojej zosnulej dcére Kinge,  je sto rokov rimavskosobotského futbalu. Čítať ďalej »

Poznáme víťazov fotosúťaže za rok 2017

29. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Mená autorov víťazných fotografií sme spoznali vo štvrtok, 25. januára v Hrachove na otvorení výstavy, ktorá bola vyvrcholením minuloročnej fotosúťaže Malohont mojimi očami. V mesiacoch február – marec si ich budete môcť pozrieť v knižnici v Hnúšti. Čítať ďalej »

Dobrovoľníctvo v samospráve – krok k aktívnym komunitám

29. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Združenie miest a obcí Slovenska sa pripravuje na analýzu všetkých aspektov dobrovoľníctva, ktoré je možné uplatniť a podporovať v miestnej územnej samospráve. Cieľom bude podpora a rozširovanie dobrovoľníctva v mestách a obciach. Čítať ďalej »

Na plese sa zabávali aj dekan, kaplán a farári

28. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Zábava a dobrá nálada sprevádzala Farský ples v Rimavskej Sobote. Jeho tretí ročník sa konal v sobotu, 27. januára v zariadení Junior Komplex. Otvoril ho dekan Rímskokatolíckej cirkvi- farnosti Rimavská Sobota Rastislav Polák, ktorý predniesol duchovný príhovor a modlitbu Pána. Čítať ďalej »

Bezpečnosť na futbalovom štadióne MŠK

26. Január 2018 Autor: admin

15 komentáre/ov 

Témou zlyhávania usporiadateľskej služby počas futbalových derby zápasov na štadióne, ako aj skvalitnenia poriadku a zvýšenia pocitu bezpečnosti divákov i hráčov, sa zaoberala na svojom prvom novoročnom zasadaní Komisia ochrany verejného poriadku a prevencie kriminality (KOVPaPK) pri Mestskom zastupiteľstve Rimavská Sobota. Po búrlivom rokovaní sa nakoniec prítomní zhodli na praktických riešeniach, vyžadujúcich pomoc nielen vedenia a poslancov mesta. Čítať ďalej »

Záhadné kontajnery na šatstvo?

26. Január 2018 Autor: admin

1 komentár 

Mnohí občania nemali doteraz ani potuchy komu – ktorej firme či podnikateľovi- patria žlté kontajnery.  Tie, rozložené po celom meste slúžia na zber starých šiat a textílií. Poslanec Július Sojka zisťoval pôvodcu týchto zberných nádob a na decembrovom zasadaní mestského zastupiteľstva podal v tejto veci i interpeláciu. Čítať ďalej »

Vo februári bude múzeum vystavovať unikátny potápačský oblek z roku 1952

25. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Predmetom mesiaca február je suchý potápačský oblek československej produkcie od výrobcu FATRA Napajedla (dnes Česká republika), pochádzajúci z roku 1952. Jeho súčasťou je tiež kukla. Farba obleku je maskáčovej štvorkombinácie: zelená, svetlokávová, sivá a hnedá. Čítať ďalej »

Pomáhať a chrániť nie je len slovo

25. Január 2018 Autor: admin

1 komentár 

Komunitné centrum v Dražiciach sa v roku 2018  chce zamerať  okrem sociálnej problematiky, práce  s klientmi  aj  téme, ktorá je v súčasnej dobe veľmi aktuálna, a to ako  predchádzať rizikovému správaniu maloletých, zvyšovať právne vedomie detí a mládeže a poukazovať na rizikové  správanie mládeže, kedy dochádza  k násiliu v škole, aj  k samotnej šikane. Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »