Mestský parlament o futbalovej akadémii, bývalom Domove mládeže i hospodárení samosprávy

20. September 2018 · Autor: admin 

Pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami zasadne Mestské zastupiteľstvo v Rimavskej Sobote v utorok, 25. septembra. Program rokovania, ktoré začína o 9.00 hod. v zasadačke v bývalom Župnom dome na Nám. M. Tompu, je obšírny.

Poslanci prerokujú majetkovoprávne otázky. V rámci nich sa bude riešiť aj majetkovoprávne usporiadanie cintorína v mestskej časti Bakta. Mesto totiž nie je vlastníkom pozemkov pod cintorínom. Ešte vlani na verejnom hovore v tejto mestskej časti sa samospráva zaviazala, že bude pozemky vykupovať. Celý proces však bude náročný a dlhodobý. Zo strany mesta je potrebné, ak nie vykúpiť, tak uzatvoriť nájomné zmluvy na prenájom pozemkov so známymi vlastníkmi, resp. vyžiadať ich súhlas pre účely prevádzkovania cintorína v súlade so zákonom o pohrebníctve. Ľudia na verejnom hovore žiadali aj to, aby sa správcom cintorína stali Technické služby mesta Rimavská Sobota. Zo 134 spoluvlastníkov pozemkov je známych 82, pričom 55% žije priamo v Rimavskej Sobote.

Zástupcovia občanov sa budú zaoberať aj informatívnou správou o nakladaní a hospodárení s mestskými lesmi, ako aj správou o ich stave po ukončení nájmu spoločnosťou LES KORP,s.r.o. Rokovať sa bude o zmene Štatútu mesta Rimavská Sobota, zmene a doplnení rokovacieho poriadku komisií mestského zastupiteľstva a tretej zmene rozpočtu mesta na rok 2018. Na programe rokovania je predĺženie čerpania kontokorentného úveru zo SLSP, a.s., vo výške 200 tisíc Eur na obdobie do 30. 9. 2023 na vyrovnanie časového nesúladu medzi príjmami a výdavkami bežného rozpočtu v priebehu rozpočtového roka.

Mestský parlament prerokuje prerozdelenie financií kultúrnym subjektom a športovým klubom v druhom polroku 2018, hospodárenie mesta a monitorovaciu správu programového rozpočtu k 30. júnu 2018, správu z kontrolnej činnosti hlavného kontrolóra i kontroly plnení uznesení mestského zastupiteľstva.

Opäť bude na pretrase futbal. Do programu je zaradené aj schválenie Zmluvy o spolupráci medzi mestom, MŠK a Borsodsport Invest Kft. vo veci futbalovej akadémie vypracovanej maďarským subjektom. V tomto bode sa očakáva horúca diskusia.

Jedným z bodov zasadnutia je návrh na odpredaj bývalej budovy Domova mládeže na Školskej ulici – prestavba na byty pre mladé rodiny. Nakoľko sa čiastočne využíva len jedno krídlo, objekt je vo veľmi zlom technickom stave. Aby sa zabránilo ďalšiemu chátraniu, je potrebné ho zrekonštruovať. Keďže sa stal prebytočným majetkom, samospráva ho mieni odpredať. Znalkyňa stanovila jeho hodnotu na 674 tisíc eur.

Súčasťou rokovania mestského parlamentu, ktoré je verejné, sú interpelácie poslancov a všeobecná rozprava.

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 20. 9. 2018

Comments

17 komentáre/ov - “Mestský parlament o futbalovej akadémii, bývalom Domove mládeže i hospodárení samosprávy”

 1. samotar - 20. September 2018 8:02

  To nemyslíte vážne, že internát chcete odpredať. Komu? Kto si na to už brúsi zuby, aby tam nasťahoval cigánov /pardon romov/ z čierneho mesta???
  Predávať mestský majetok 2 mesiace pred volbami je priam do oči bijúce svinstvo. Páni poslanci ak toto Šimkovi prejde cez vaše zastupiteľstvo začnite chodiť kanálmi, lebo ľudia budú na vás pľuť zo všetkých strán.

 2. samotar - 20. September 2018 8:06

  200 000 na kontokorekt??? páni Vám už na čisto šibe. veď mesačný úrok z toho bude cca 35 000 eur. Toto nebude platiť ani Šimko, ani Vaš ani Rigó, ale dane všetkých nás obyvateľov pojdu na vaše pánske huncúctva.
  HANBA VÁM

 3. Lajla - 20. September 2018 9:57

  Prebytočný majetok????
  Všade sa také stavby využívajú v prospech mesta, len u nás to treba predať. Pravdepodobne už má aj kupujúceho. Ktorý z bohatlíkov (majetok si zarobil lopatou) má na to lusk????
  Bugár kupuje staré kaštiele a robí z toho domovy z eurofondov. Jemu to prosperuje. Tu už naozaj treba nejakú zmenu, lebo prepadáme pod zadok žaby!

 4. lukas45 - 20. September 2018 12:35

  Budova DM už chátra vyše dve desaťročia a zatiaľ vám to nevadilo, neprekážalo ani jeden nápad, návrh nikto nenapísal na obnovenie, sfunkčnenie, využitie tej budovy ale akonáhle je záujem o kúpu, tak hneď závistlivé negatívne reakcie.

 5. samotar - 20. September 2018 14:33

  Lukáš, prepáč, ale v tomto meste za šimko vlády v uplynulom volebnom období zrealizovali z eurofondov len jeden projekt – zateplenie mestského úradu. Čo tam robia úradníci, ktorí toto mali už dávno riešiť na prestavbu čohokoľvek.
  Ale to tak vyzerá, ryba smrdí od hlavy keď primátor je stavbyvedúci a dozerá na to či ten kolík nemá byť 0,5 m inde zabitý, diriguje asfaltérov kam majú natiahnuť ekoasfalt, kontroluje výkopy na novom bazéne čo práve asfaltoval na sídlisku západ, pardon to malo byť parkovisko, len akosi stavbyvedúci zabudol na kanalizáciu.
  Primátor má byť v úrade maximalne 2 dni v týždni ostatné 3 dni má behať po Bratislave a iných mestách, zháňať investorov, nie posielať lopaty.

 6. explorer - 20. September 2018 17:38

  skusme fakty:

  1 internat sa este nepredava, “len”sa schvaluje jeho prebytocnost a vyhlasuje sutaz na jeho predaj. ta moze dopadnut aj tak ze sa nikto neprihlasi (co je v sobote bezny jav). podla zameru ma mesto v umysle po rekonstrukcii internat kupit naspat a prenajimat mladym rodinam.

  2 pri kontokorente sa zase nejedna o ziadny novy uver, iba predlzenie existujuceho, s rovnakymi podmienkami. mimochodom minuly rok zaplatilo mesto na urokoch z tohto uveru 32 eur, takze 35 tisic mesacne to v buducnosti asi nebude.

 7. samotar - 21. September 2018 10:09

  p. explorer zaabudol ste dodať: “VERTE MI CHLAPI”

 8. viva - 21. September 2018 11:18

  Ja, mu v týchto dvoch veciach podmienečne verím.
  I. Internát:
  1. Najpv musí byť vyhlásený za Prebytočný majetok mesta (min. uznesením MsZ)
  2. Môže byť predaný dvoma spôsobmi: a/ Verejnou súťažou resp. dražbou; b/ Priamym predajom za predpokladu, že za to zahlasuje kvalifikovaná väčšina poslancov (nie obyčajná väčšina).
  3. Pri oboch spôsoboch však musí byť odhlasovaný I. Zámer predaja II. Samotný predaj i so zákonnými podmienkami (cena, výmera, geometrické plány, účel využitia)

  II. Kontokorentný úver:
  Už sme zase tam, ako na konci primátorovania Š.C. :-( Ďalej škoda aj písať. Treba zásadná zmena štýlu a metód riadenia mesta ! Najmä primátora, ktorý bude zodpovedne hospodáriť so zdrojmi mesta či pochádzajúcich od občanov ! :-)

 9. explorer - 21. September 2018 13:34

  p.samotar, jedine co som zabudol dodat je,ze simka som nikdy nevolil a ani sa nechystam.

  napriek tomu treba mat uctu k faktom.

  viva: iba ekonomicky analfabet moze spajat existenciu (nie cerpanie) kontokorentu s ekonomickou kondiciou mesta. ako som pisal,buduci tyzden sa bude iba schvalovat predlzenie existujuceho kontokorentu na dalsich pat rokov. nenavysuje sa uverovy ramec,ani sa nemenia uroky. vyznam kontokorentu je jasny-vydavky mesta nie su kazdy mesiac rovnake,zato prijmy od statu plusminus ano.

  ako moze clovek ktory sedi 16 rokov v zastupitelstve vediet o ekonomickom fungovani mesta tak zalostne malo?

 10. viva - 21. September 2018 16:11

  explorer: Ďakujem za lichôtky a školenie ekonomických analfabetov.
  Kde však čítate v mojom komentári neio takého: ” spajat existenciu (nie cerpanie) kontokorentu s ekonomickou kondiciou mesta” ???
  Ja som písal v tejto súvislosti o zmene štýlu … ale Vy zrejme nemierite, len strieľate ! :-(

 11. spalovac mrtvol - 21. September 2018 17:11

  Tieto fotografie sú z domu dôchodcov?

 12. Stefan Balog - 24. September 2018 15:31

  Športové vedenie MŠK informuje a zároveň aj protestuje:

  Na deň 25.9.2018 do programu Mestského zastupiteľstva Rimavskej Soboty okrem pôvodného programu bol zaradený aj bod č. 11a: Schválenie Zmluvy o spolupráci ….. vo veci futbalovej akadémie.

  Dávame na vedomie poslancom aj verejnosti Rimavskej Soboty, že predložený návrh bez dátumu a bez podpisu nie je dôveryhodným materiálom na predloženie do MsZ a schválenie poslancami MsZ. Maďarská strana s obsahom návrhu zatiaľ oficiálne informovaný nebol. Návrh neobsahuje obojstranne dohodnuté podmienky spolupráce, nie je podpísaný so štatutármi zmluvných strán. Predpokladáme, že poslanci mesta budú vedieť ako s takým nedôveryhodným návrhom naložiť.

  Spoločné rokovania zo strany Borsodsport Invest kft. s primátorom mesta Rimavskej Soboty koncom augusta 2018 boli ukončené s tým, že primátor mesta Rimavskej Soboty v súčinnosti s právnikom mesta a právnikom Borsodsport Invest kft na základe dohodnutých podmienok spracuje a predloží spoločný návrh do MsZ v termíne do 7. 9. 2018 podpísaný s najvyššími predstaviteľmi zmluvných strán. Tento termín bol na žiadosť primátora mesta RS predlžený do 14. 9. 2018.

  Termín ani dohodu na predloženie spoločného návrhu primátor mesta RS nedodržal. Vedomosti – že by zástupcovia BSI mali záujem ďalej rokovať so súčasným pánom primátorom – nemáme. Po vypršaní septembrového termínu oznámili, že “nadobudli dojem, že súčasný pán primátor nemá úprimný záujem a úmysel s nimi sa dohodnúť”.

  Terajší “návrh primátora” ani po formálnej, ani po obsahovej stránke nespĺňa predpoklady na schválenie zmluvy s poslancami MsZ.

  Športové vedenie MŠK a podobne aj Maďarská strana Borsodsport Invest kft. od takzvaného “návrhu primátora mesta Zmluvy o spolupráci bez dátumu a podpisu dištancuje.

  Vedenie športového úseku MŠK Rimavská Sobota

 13. Lucifer - 24. September 2018 16:37

  Pán Balog !
  Tak toto môže napísať len právny analfabet. Prepáčte pán Balog, nechcel som vás uraziť .
  Píšete:
  Dávame na vedomie poslancom aj verejnosti Rimavskej Soboty, že predložený návrh bez dátumu a bez podpisu nie je dôveryhodným materiálom na predloženie do MsZ a schválenie poslancami MsZ. Maďarská strana s obsahom návrhu zatiaľ oficiálne informovaný nebol. /skurvene dobrá formulácia pán Balog, veď vy neviete čo je to on a ona !Návrh neobsahuje obojstranne dohodnuté podmienky spolupráce, nie je podpísaný so štatutármi zmluvných strán. Predpokladáme, že poslanci mesta budú vedieť ako s takým nedôveryhodným návrhom naložiť.
  Ako členovi istej komisie sa mi dostal do rúk materiál, ktorý bol predložený maďarskou stranou a ktorý sme ako komisia nedoporučili schváliť .
  - materiál bez dátumu a bez podpisu nie je dôveryhodným materiálom= podpíše sa to ak to schváli MsZ
  - maďarská strana o návrhu zatiaľ informovaná nebola =pán Balog veď to predkladá maďarská strana.
  - či primátor sa dohodol, alebo nie a k tým dátumom sa neviem vyjadriť,
  Pán primátor poverte toho právneho analfabeta nech to rieši on !

 14. Stefan Balog - 24. September 2018 18:57

  Dobre pán Lucifer! Máte pravdu. Chyby sú na to aby ich opravili: “Maďarská strana informovaná s obsahom návrhu nebola”.
  Pravdepodobne podstata príspevku Vám unikla. Tak v ďalšom príspevku skúsime doplniť podstatu.

 15. Stefan Balog - 24. September 2018 19:01

  Zmluva o spolupráci na zriadenie MFA má obsahovať nasledovné, obojstranne dohodnuté podmienky /zjednodušené/:

  1. Mesto Rimavská Sobota a Borsodsportinvest kft. /BSI/ sa dohodli na rozvoji športu v RS.
  Majú spoločný záujem vytvoriť vhodné podmienky na šport pre deti a mládež formou modernizácie objektov futbalového štadióna a formou vytvorenia spoločnej futbalovej akadémie. Názvom spoločnosti a klubu Mestská futbalová akadémia Rimavská Sobota a.s.
  MFA s.r.o. RS bude Slovenskou spoločnosťou, na ktorú sa vzťahujú zákonné ustanovenia Slovenskej republiky.

  2. Mesto RS umožní na vlastnom pozemku Mestského štadióna /hodnota cca 2 mil. €/ pre v BSI investovať na modernizáciu a opravu športových objektov dohodnutým spôsobom v rozsahu 12 000 000 000 Ft /cca 4 mil. €/.

  3. V spoločnej Mestskej futbalovej akadémii Mesto RS bude vlastniť vždy podiel 49%, BSI 51%, bez ohľadu na vložený majetok /Mesto vloží majetok cca 2 milióny Eur,
  BSI formou investícií cca 4 mil. Eur/.
  Tento pomer bude platiť aj v prípade ďalších vkladov alebo investícií do klubu zo strany BSI.

  4. MFA bude mať jedného konateľa určeného s BSI.
  Závažné rozhodnutia týkajúce sa oboch spoločníkov musia byť schválené vždy 2/3 väčšinou, t.j. je potreba súhlasu aj vlastníka s menším podielom.

  5. Podĺa návrhu BSI pôvodne sa očakávalo, že majetok Mesta RS aj nová investícia BSI budú tvoriť majetok novovytvorenej spoločnej MFA s.r.o. RS.
  Mesto s tým nesúhlasilo, pritom by na majetku nič nestratilo, ale získalo prostredníctvom jeho spoluúčasti na majetku v MFA.
  Na návrh Mesta RS sa dohodlo tak, že Mesto RS Areál štadióna dáva do dlhodobého nájmu na 30 rokov pre MFA.

  Strany sa zatiaľ nedohodli na tom, ako naložia so spoločnou činnosťou a vloženým majetkom a investíciou oboch strán po vypršaní nájomnej zmluvy!!! /Tvrdenie, že BSI trvá na odkúpení jeho majetku Mestom sa nezakladá na pravde/.
  V každom prípade od zmluvy obe strany majú možnosť odstúpiť, v tom prípade má nastať obojstranne korektné vysporiadanie.

  6. Futbalový klub MFA RS bude pôsobiť v štruktúrach Slovenského futbalového zväzu.

  7. Na posledných spoločných stretnutiach primátora Mesta RS a prezidenta Borsodsport Invest kfr. zmluvné strany sa dohodli na financovaní bežnej prevádzkovej činnosti MFA nasledovne:

  - Mesto RS namiesto doterajších 160 tis. € + 80 tic cez TSM bude prispievať na činnosť MFA ročne 200 tis. €,

  - BSI na činnosť MFA bude prispievať ročne MINIMÁLNE sumou 161 tis. € + v prípade ak to bude vyžadovať činnosť klubu, bude znášať prípadné NÁKLADY NAVIAC.

  8. Prípadnú stratu dofinancuje výlučne “LEN” BSI.

  9. Na prípadnom ZISKU sa podieľajú zmluvné strany vždy v pomere 49% Mesto a 51% BSI.

  10. Základným cieľom založenia a činnosti spoločnej MFA RS je rozvoj futbalu a vytvorenie moderných podmienok na športovú prípravu pre deti a mládež mesta Rimavskej Soboty a jeho regiónu.

  Športové vedenie MŠK Rimavská Sobota.

 16. explorer - 24. September 2018 19:28

  suhlasim do bodky.

  dufam ze zajtra poslanci ukazu ze poznaju svoje kompetencie

 17. Future - 24. September 2018 20:19

  Pán Lucifer.
  Zmluva ktorú chce primátor predložiť pred poslancov je len právnický koncept ktorý bol preposlaný na pripomienkovanie a zapracovanie podmienok mesta ktoré boli dohodnuté na rokovaniach.Maďarská strana akceptovala všetky podmienky mesta a dohodli sa,že právnik mesta doplní ten koncept a vypracuje zmluvu ktorá sa pošle maďarskej strane na odsúhlasenie a OBOJSTRANNE odsúhlasená zmluva bude predložená na zastupitelstve.Ale bohužiaľ ZASE bola maďarská strana oklamaná a zneužitá na politické ciele.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.