Neoprávnené prieťahy pri 4-miliónovej investícii do nášho futbalu

15. September 2018 · Autor: admin 

Inak  sa to nedá krajšie povedať, lebo… Alebo, nebudem nikoho obviňovať, pretože všetkým pozorovateľom takmer ročnej futbalovej melodrámy je aktér známy! Radšej napíšem, ako by som riešil vyše 4-miliónovú potenciálnu investíciu MFA, keby som bol ja, Viliam Vaš, na mieste primátora Rimavskej Soboty:

Takže, fikcia:Akonáhle dostávam v novembri  informáciu od Richarda, že futbalový klub DVTK z maďarského severu (náš SFZ, k smútku všetkých, to nebude!) je ochotný investovať neuveriteľných 4 a viac melónov do futbalu  niekde na Hornej zemi (starý geografický názov), tak aktivizujem celý mestský úrad. Najprv utekám na príslušné oddelenie a beriem odtiaľ minimálne Pištu, ako tlmočníka i právnika, do Miskolcu (Miškovec v slovenčine) hneď na druhý deň. Pobudnem v príjemnej debate, niekde v centre Diósgyőru, hodinku s konateľom DVTK (prípadne aj so zástupcom MFZ, a ak treba – aj maďarskej vlády) a dohodneme rámec i hrubé rysy našej budúcej spolupráce! Právnikov oboch strán (Pištu a Daniho) dovtedy nepustíme domov, kým nepripravia rámce návrhu Zmluvy o spolupráci medzi Mestom Rimavská Sobota a DVTK Miskolc. Následne (po nejakom mesiaci) štatutári oboch strán (Laci aj Vilo) zadáme právnickým esám oboch stránpripraviť aj návrh Spoločenskej zmluvya zas´- dovtedy nepustíme domov ani jedného… Už to poznáte!

Po odkonzultovaní odborníkmi (právnikmi, ekonómami, funkcionármi Mestského športového klubu) tak za týždeň, predložíme obaja štatutári – primátor a konateľ Mestskej futbalovej akadémie  dojednaný návrh oboch zmlúv do komisií Mestského zastupiteľstva  (najmä do športovej, ekonomickej, stavebnej a strategického rozvoja). A po ďalšom týždni-dvoch, na pripomienkovanie do Mestskej rady. Po odporučení radou, ako primátor do dvoch týždňov predložím materiál s názvom Spolupráca mesta Rimavská Sobota s DVTK Miskolc. Po plodnej alebo aj kontroverznej diskusii poslancov, dám o návrhu spolupráce  hlasovať poslancom. V prípade kladného postoja zastupiteľského zboru, dám ešte raz návrh Spoločenskej zmluvy medzi Mestom a MFA pripomienkovať do oboch poslaneckých klubov, a to najmä Podmienky: 1. Prenájmu mestských zariadení (štadión, ihriská, zariadenia a výbava MŠK) na konkrétnu dobu  2. Rekonštrukcie štadióna z dotácie partnera a 3. Fungovania spoločného klubu Mestská futbalová akadémia nechám zakotviť (do oboma stranami) predrokovanej a štatutármi schválenej  zmluvy.

Po 4-5 mesiacoch diskusií a jednaní v máji predložím Spoločenskú zmluvu i s dodatkami (Stavebno-rekonštrukčný, majetkový, ekonomický, športový, bezpečnostno-protipožiarny, hygienický ai.) na prerokovanie, prípadne na záverečné pripomienkovanie a konečné hlasovanie zástupcov našich občanov o vykonávacej zmluve! A po kladnom hlasovaní väčšiny zástupcov občanov je cesta pre spoluprácu, rekonštrukciu štadióna a základy fungovania sobotského futbalu na historickom novom právnom základe.

PS.- Toto je síce fikcia, ale realita je žiaľ, kontroverznejšia i vďaka očividným prieťahom súčasnej hlavy mesta. Iba ak … primátor mesta nemá v talóne ešte jeden prekvapujúci ťah: Dovolím si autora inej myšlienky neuviesť, len dodávam, že nie je moja: „Ty vieš, aká je dohoda s konateľom MFA? Budete prekvapení, keď teraz všetci proti nemu vyrukujete a on tesne pred voľbami príde s pripravenou zmluvou a všetci ho budú po tomto oslavovať- ako záchrancu futbalu. A vás poslancov a komisiu bude zosmiešňovať, že ste nič nevyrokovali!“ Predsa len tri poznámky: 1. Toto je len čisto konšpiratívna špekulácia môjho kolegu  2. Komisia i poslanci ani nemali kompetencie nejaké zmluvy pripraviť, lebo nie sú zamestnancami mesta- ako primátor a jeho právnik. 3. Zmluvy mal už dávno mať pripravené práve primátor mesta a mal ich iba dať na schválenie do parlamentu. Čo do dnešného dňa ešte neurobil. A trvá to už takmer rok…

Autor: Viliam Vaš, poslanec MsZ

 

Publikované 15. 9. 2018

 

 

Comments

16 komentáre/ov - “Neoprávnené prieťahy pri 4-miliónovej investícii do nášho futbalu”

 1. explorer - 15. September 2018 14:33

  uplny suhlas s vyssie popisanym postupom, aky mal zvolit primator.

  bude clanok aj tom, aky postup mali zvolit poslanci?
  ze ci napriklad nebola chyba poverit rokovanim o spolocenskej zmluve jedneho z poslancov (a nie primatora), ked ako sam pisete, poslanci na to nemaju kompetencie…

 2. Stefan Balog - 15. September 2018 20:01

  MESTSKÁ FUTBALOVÁ AKADÉMIA v Rimavskej Sobote v roku 2018 nevznikne.
  Zástupcovia Borsodsportinvest kft. dňom 14.9.2018 definitívne ukončili rokovania s primátorom mesta Rimavskej Soboty.

  Vo veci futbalovej akadémie mal od začiatku jednať osobne najvyšší výkonný orgán mesta, t.j. primátor mesta Rimavskej Soboty. Neurobil tak, naopak od januára 2018 skôr brzdil a spochybňoval celý proces.

  Prečo? Nikto nevie.

  Dôvody neuskutočnenia projektu práve preto by mal vysvetliť občanom sám primátor mesta Rimavskej Soboty, kto ako najvyšší výkonný orgán mesta
  mal možnosť ale aj povinnosť jednať s navrhovateľom a dohodnúť podmienky vzniku MFA v prospech mesta a ich občanov. Nestalo sa.

  My športovci, ktorí sme dostatočne informovaní o dianiach cítime povinnosť podať pravdivé správy pre verejnosť bez úmyslu niekomu ublížiť, alebo niekomu brať možnosť vysvetliť svoj pohľad. Je pravda, že niekedy sme neinformovali ihneď z dôvodu, aby sme diania negatívne neovplyvnili.

  Dňom 14.9.2018 navrhovateľ Borsodsport invest kft. ukončil jednania s primátorom mesta, keďže nadobudol dojem, že primátor mesta RS s nim dohodnúť nechce.

  Čo sa udialo v posledných dnoch?

  Primátor mesta RS po Bulharskej dovolenke, koncom augusta vycestoval do Miskolca, kde na podmienky spoločenskej zmluvy sa dohodol s najvyššim predstaviteľom Borsodsport invest kft. Určite Vám neunikla jeho veta. “Lady sa prelomili, mesto RS svoje nehnuteľnosti nepredá, len prenajíma navrhovateľovi. Zároveň sa dohodli, že zo strany mesta dôjde k schváleniu dokumentov poslancami do 7.9.2018 aj k podpisu dokumentov s primátorom RS.
  Občania i poslanci nadobudli dojem, že projekt MFA sa stane skutočnosťou.
  Nestalo sa.
  Už o niekoľko dní pozdejšie primátor mesta RS požiadal o týždňový odklad. Maďarská strana nie s veľkou ochotou, ale predsa len súhlasila s dátumom 14.9.2018.
  Už o niekoľko dní na to primátor opäť požiadal Maďarskú stranu o ďalšie stretnutie v Košiciach. Opäť s veľkou nevôľou, ale Maďarská strana sa dostavila. Tam primátor mesta vyhlásil, že 90% občanov RS projekt futbalovej akadémie nepodporuje. Na druhý deň zasadala mestská RADA, kde primátor vyhlásil, že zmluvu o MFA nepredloží, ani nepodpíše.
  Prítomný členovia rady, poslanci ho požiadali, aby zmluvné strany ešte raz si sadli, všetko prejednali a skôr než sa nedohodnú nevstali od rokovacieho stola.
  Ďalšie rokovanie sa už neuskutočnilo.

  Dňa 13.9.2018, keď na internetových stránkach komentáre kritizovali jeho konanie oznámil, že občania na všetko dostanú odpoveď a že práve cestuje na MsZ Komárna, kde poslanci rokujú o podobnom návrhu, kde od vlády Maďarska dostane peniaze priamo mesto.
  V Komárne predložený návrh poslanci JEDNOHLASNE SCHVÁLILI, náš primátor bol nadšený z úspechu mesta a občanov Komárna.

  Dnes je 14.9.2018, primátor nepripravil dokumenty, nezvolal Mestské zastupiteľstvo, pred poslancov nepredložil žiadne zmluvy, tak samozrejme nič sa neschválilo, nič sa nepodpísalo.
  Borsodsport invest kft. dňom 14.9.2018 rokovanie o zriadení MFA s primátorom mesta ukončil

  Primátor mesta RS naďalej mlčí, občanov neinformuje. V záležitosti MFA doterajší postup primátor mesta nás športovcov, priaznivcov sobotského futbalu, rodičov deti-futbalistov maximálne sklamal. Poškodil záujmy mesta, občanov, klubu i futbalistov.

  Členovia športového úseku MŠK Rimavská Sobota

 3. Stefan Balog - 15. September 2018 20:36

  V súvislosti projektom Mestskej futbalovej akadémie už len dodatočne sprostredkujeme informácie o tom, aký je rozdiel medzi podporou Maďarskej vlády medzi mestom KOMÁRNO a medzi mestom Rimavská Sobota,

  t.j. v čom spočíva základný rozdiel medzi vládnymi nariadeniami č. 1474 pre Komárno a č. 1472 Maďarskej vlády zo dňa 25.7.2017.

  Prečítajte!
  http://www.kozlonyok.hu/nkonline/MKPDF/hiteles/MK17120.pdf

  ROZDIEL JE OBROVSKÝ´!!!

  Ak ste si pozorne prečítali predmetné nariadenia Maďarskej vlády, tak zistíte, že

  1. nariadenie č. 1474 sa vzťahuje na rozvoj športových objektov, t.j. na prestavbu a modernizáciu futbalového štadióna v užívaní futbalového klubu Komárna KSC, o.z..
  Teda “LEN” na výstavbu štadióna vo vlastníctve mesta KOMÁRNO!

  2. nariadenie č. 1472 sa vzťahuje na uskutočnenie rozvojového PROJEKTU športového klubu DVTK , mestská časť MISKOLC!

  Maďarská vláda pridelila finančné prostriedky na základe predloženého PROJEKTU klubom DVTK, klubu DVTK!

  Klub DVTK pripravil veľkolepý projekt na výstavbu multifunkčnej haly v Miskolci, okrem toho projekt obsahuje nielen prestavbu a modernizáciu športových objektov, ale zároveň aj ZRIADENIE FUTBALOVÝCH AKADÉNIÍ v Egri, v Salgótarjáne a v niektorom meste na území južného Slovenska!

  Vo vládnych nariadeniach Maďarska nie je ANI LEN ZMIENKA O RIMAVSKEJ SOBOTE !!!!!

  A TU JE OBROVSKÝ a NENAPRAVITEĽNÝ OMYL primátora mesta Rimavskej Soboty, kto od začiatku brzdí realizáciu tohto projektu a spochybňuje finančné toky, spochybňuje kompetentnosť partnera a úprimnosť návrhu klubu DVTK.

  Vládne nariadenie 1472 Maďarskej vlády pridelil finančné prostriedky klubu DVTK, nie mestu Rimavská Sobota!

  Opakujem, o RIMAVSKEJ SOBOTE vo vládnom nariadení ani zmienka.

  Rimavskú Sobotu ako možného partnera na spoločný projekt o spoluprácu a vzniku MESTSKEJ FUTBALOVEJ AKADÉMIE vybral klub DVTK! Mohol vybrať aj iné mesto na Slovensku.

  Naviac klub DVTK na činnosť spoločnej MFA plánoval prispievať ročne rovnakou sumou ako mesto RS,
  Plánovaný 200 tis. Eur na 20 rokov znamená okrem 4 miliónovej investície do objektov štadióna aj ročné príspevky klubu DVTK na činnosť spoločnej Mestskej futbalovej akadémie v Rimavskej Sobote, čo znamená celkom ďalších 4 miliónov Eur. Rozsah celej plánovanej podpory pre mesto i klub Rimavskej Soboty bol 8,2 miliónov Eur, t.j. v korunách 247 033 200 Sk /slovom Dvestoštyridsaťsedem miliónov tridsattritisíc dvesto korún slovenských/.

  Práve o tieto investície prichádza mesto /4,2 mil E/ a o tieto financie prichádza futbalový klub Rimavskej Soboty /20x 200 tis. Eur= 4 mil. Eur!

  Prichádzame o peniaze vďaka nepochopeniu podstaty, alebo z iných občanmi nepochopiteľných dôvodov.

  Športové vedenie MŠK Rimavská Sobota

  PS: Občania mesta, priaznivci futbalu a športu v Rimavskej Sobote sme právom očakávali v tejto záležitosti vyjadrenie primátora mesta. Zatiaľ bez výsledne.
  Zároveň žiadame primátora mesta, aby v záležitosti MFA už bez súhlasu poslaneckého zboru nič nekonal.

  Ďakujeme.

 4. krivezrkadlo - 15. September 2018 21:47

  Pán profesor,
  v meste nie sú iné problémy, len riešiť futbalovú akadémiu ?
  Radšej napíšte,ako kandidát na primátora, čo sa chystáte urobiť pre bežných občanov, ktorí v tomto meste žijú a pracujú, pre seniorov, ktorí už si svoje odrobili a pre tých, ktorí na prvom mieste nemajú futbal.
  Zatiaľ to vyzerá tak, že u Vás na prvom mieste je futbal a vznik futbalovej akadémie. Ďakujem.

 5. rozvadzac - 16. September 2018 10:10

  Tak, ak to dobre chápem, mesto prišlo vďaka p. budúcemu bývalému primátorovi o ďalšiu investíciu? To je po zmarení Merkury marketu cca 20 drobných investoroch čo spolu robí 300 a viac pracovných miest o ďalšie pracovné príležirosti?
  Toto už nie je edusho káva, ale poriadne silná arabica.
  Čo s tým mienite urobiť ak budete zvolený?

 6. Viliam Vaš - 16. September 2018 11:12

  2krivezrkadlo: Isto, nie futbal je kardinálnym problémom nášho mesta ! Ale, ak by ste nečítali iba pred voľbami, tak by ste boli prišli už dávno na to, že Gemerland ale aj ja osobne UPOZORŇUJEME už dlhú dobu na problémy ako:

  NEZAMESTNANOSŤ, OPÚŠŤANIE MESTA mladými a produktívnymi pracovníkmi, nereštaurovaný ŽUPNÝ DOM, chýtrajúci DOMOV MLÁDEŽE, kolísajúci POCIT BEZPEČNOSTI SENIOROV, (ne)PORIADOK V MESTE, nedoriešené OZNAČENIA IHRÍSK a PEŠEJ ZÓNY, DAŇOVÁ a POPLATKOVÁ ZÁŤAŽ občanov a začínajúcich podnikateľov, zvýšenie POČTU ČLENOV MsP a i.

  Nakoľko ešte nie je volebná kampaň, tak zatiaľ nebudem programovo v bodoch prekladať moje riešenia záchrany mesta. Ale, ak ste pozorne čítali moje predošlé články, tak máte prehľad o mojich naznačených prioritách, o ktorých už hovorím na MsZ pred kamerami a píšem na GL, GZ,GH roky-rokúce !

  Futbal-MFA a vyše 4 miliónová je v súčasnosti “maslo na hlave” súčasného primátora a vyzerá to ak, že “vďaka” nemu tak skoro 4 milióny od RS nepritečú ! Toto teraz hýbe názormi futbalistov, rodičov a ich ratolestí, ako aj športovcov či nešportovcov mesta ! Takáto veľká investícia a možnosť skvalitnenia podmienok futbalu, ale aj vytvorenia nových pracovných príležitostí sa za tohto vedenia už pravdepodobne opakovať NEBUDE ! :-(

 7. krivezrkadlo - 16. September 2018 23:56

  Pán profesor,

  v článku píšete, aká je veľká škoda, že sme prišli o 4 miliónovú dotáciu ale ja na oficiálnej stránke futbalistov http://mskrimavskasobota.sk/?page_id=946 sa dozvedám že / kopírujem to, aby sa to dalo skontrolovať, kým sa niekto nezbadá a nezmaže to / – posledný odsek v Histórii :

  V novom roku 2018 prichádza bombastická správa: Maďarský klub DVTK Miškolc ponúka spoluprácu pre rozvoj mládežníckeho futbalu v Rimavskej Sobote, ponúka investíciu z dotácie maďarskej vlády a MLSz do infraštruktúry MŠK v hodnote 5 mil. €ur. Začatá práca s mládežou v roku 2011 sa môže pokračovať na najvyššej kvalitatívnej úrovni.

  Všade sa uvádzajú 4 miliǒny, futbalisti uvádzajú 5 miliónov.
  Tak kde sa stratil ten miliónik ? Niekde medzi Slovenskom a Maďarskom, alebo mal sa zatajiť ? Alebo niečo iné ?
  Takže po tomto zistení usudzujem, že niečim celý vznik MFA smrdí……….

 8. explorer - 17. September 2018 8:20

  Nakoľko ešte nie je volebná kampaň, tak zatiaľ nebudem programovo v bodoch prekladať moje riešenia záchrany mesta.

  nechcem vas stresovat, ale kampan zacala uz pred dvomi mesiacmi

 9. viva - 17. September 2018 8:35

  2explorer: Ak myslíte na niekoho konkrétneho, tak ten už začal pred rokom ! :-D A ja už pred 16-timi rokmi. :-)

 10. viva - 17. September 2018 8:38

  2 krivézrkadlo: Vo všetkych svojich článkov uvádzam investíciu slovami: Takmer, skoro, viac, vyše…
  Aj v tomto článku je uvedené: “…je ochotný investovať neuveriteľných 4 a viac melónov do futbalu…”
  Nie je žiadna disproporcia medzi číslami, iba Vaše čítanie je zámerne selektívne. Ale u Vás sa nedivím … :-(

 11. Lucifer - 17. September 2018 13:40

  Pán kandidát Vaš prečítajte si stanovisko primátora na konkurenčnej stránke a nezavádzajte.
  Nik vaše dristy už nezožerie !

 12. explorer - 17. September 2018 17:32

  viva: nie, nemyslel som kampan sirokeho ani bystrozrakeho. oficialna kampan zacala uz v juli, takze mozte smelo zverejnit svoj program.

  btw viete aspon kedy su volby?

 13. spalovac mrtvol - 17. September 2018 20:55

  Viva, ak vyhráte voľby, bude pani Marta Kanalová prednostkou MsÚ, alebo prinajmen-šom šefredaktorkou GZ ???
  Pretože voľby do akéhokoľvek orgánu či postu v našej krásne demokratickej a slobod-nej krajine boli len o tom, kto a kde ku akému válovu. :-D
  Prajem Vám ten post, pretože ako učiteľ ste mesačne zarábali veľmi málo, ale tzv. ho-dinovku ste mali veľmi slušnú.
  PS: Údajne Širokého podporuje vplyvná finančná skupina so zahraničia, takže si po-riadne vysúkajte rukávy. :-D

 14. viva - 18. September 2018 7:33

  Lucifer: Dristy onoho dočasného ma zaujímajú tak, ako lanské ľady ! :-) Lebo svoju nečinnosť (to som ešte slabo pomenoval !) vo veci MFA chce na druhých hodiť ! :-(

 15. viva - 18. September 2018 7:39

  2explorer. Všakže ste doteraz nečítali moje články (napr. Viliam Vaš: Potrebná je ZMENA štýlu a spôsobu riadenia mesta! ), ale aj tie za ostatných 11 rokov fungovania Gemerlandu ?
  Tí ktorí ma poznajú, vedia kam patrím a akú budem mať povolebnú agendu, v prípade, že mi voliči dajú svoju dôveru. :-)
  Za 16 rokov už vidím kde tlačí občanov a mesto topánka ! :-)
  Neviem, prečo sa Vy osobne tak bojíte o moje uvedomenie si termínu volieb ? :-D

 16. viva - 18. September 2018 7:45

  2spalovač- Odkiaľ viete, koľko ako učiteľ zarábam ? Myslím si, že je to zákonom chránený údaj.jedine máte prác vedieť aké odmeny dostávam ako verejný činiteľ. :-)

  Marta Kanalová pracuje pre ústredie ZMOS ako koordinátorka okresu LC a nemá snahu tú prácu zanechať ! :-)

  Širokého by skôr mohli podporovať voliči ! Nemyslíte ? :-D

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.