Informačný workshop o príležitostiach pre mladých ľudí v celej Európe

8. September 2018 · Autor: admin 

Dňa 5.9.2018 o 15.00 hodine sa v CVČ Relax v Rimavskej Sobote mal uskutočniť Informačný workshop zameraný na príležitosti určené  pre mladých ľudí vo veku od 13 rokov do 30 rokov. No z dôvodu nízkeho záujmu zo strany mládeže ( prihlásili sa len 2 záujemci) sa v tento deň workshop nekonal. Uskutočnil sa v náhradnom termíne – v Súkromnom hudobno-dramatickom konzervatóriu v Rimavskej Sobote, a trval  od 8.00 do 10.00 hodiny.

Počas  workshopu prítomným žiakom konzervatória Daniel Csúr vyrozprával svoj zaujímavý a motivačný príbeh.  Ako sa s chlapca z malej dedinky dostal tam, kde je teraz. Ako aj vďaka školeniam a aktivitám organizovaných IUVENTOU, spoznal takmer celý svet. Ako študent Obchodnej akadémie sa zapájal do dobrovoľníckych aktivít, založil mládežnícky parlament a neskôr aj Veľvyslanectvo mládeže SR, ktorého je prezidentom. Rozprával im o svojich zážitkoch, o tom, ako sa rozhodol študovať na prestížnej univerzite v Oxforde. Ako sa nad ním len väčšina ľudí pousmiala a nedávala mu pozitívne reakcie. No napriek tomu všetkému mu jedného dňa prišla odpoveď z univerzity, že ho prijali na štúdium. Tým sa mu otvorili nové možnosti a spoznal kopu ďalších nových ľudí, získal skúsenosti a osamostatnil sa vo svete, v ktorom to nie je len tak jednoduché.

Po Danielovi Csúrovi svoj príbeh porozprával žiakom aj známy spevák z dua MADUAR, Juraj Matyinkó, ktorý im v rýchlosti, ale dosť výstižne vysvetlil, ako sa treba nevzdať svojich plánov a pokračovať v nich až kým sa nestanú skutočnosťou, Spomínal na to, ako  začínali ako kapela, hrávať po podujatiach ako svadby a diskotéky. To im ale nestačilo k splneniu si plánov a rozhodli sa ísť novou cestou, spievať anglické pesničky, nakoľko na Slovensku boli interpreti, ktorí spievali česky alebo slovensky. Anglicky v tej dobe na Slovensku spieval ešte málokto.

Poslednou prednášajúcou, ktorá vyrozprávala prítomným svoje skúsenosti z aktivít organizovaných IUVENTOU, ktorých sa vďaka Agentúre pre rozvoj Gemera zúčastnila., bola Mgr. Michaela Muránska. Prvýkrát to bolo v jej 18 rokoch, kedy spolu s 2 dobrovoľníkmi APRG navštívila Rumunsko. Neskôr navštívila Portugalsko a nakoniec Srbsko. Všetky tri krajiny navštívila prvýkrát, spoznala tu nových ľudí, nadviazala nové priateľstvá. Pobyty boli nielen oddychové ale aj tvorivé, a zároveň mali možnosť spoznať navzájom jednotlivé kultúry krajín, ktoré mali na týchto projektoch zastúpenie.

Počas workshopu sa ešte prítomní mali  možnosť dozvedieť o všetkých programoch, ktoré ponúka IUVENTA pre mladých ľudí od 15 do 30 rokov a viac, ako aj o tom, čo je EURODESK,KOMPRAX. ERASMUS+ a ako to všetko funguje na Slovensku.

Autor: Bc. Veronika Muránska

 

Publikované 8. 9. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.