8. september – Svetový deň prvej pomoci

7. September 2018 · Autor: admin 

1,25 milióna ľudí ročne. Toľko životov vyhasne za rok vo svete následkom dopravných nehôd. Na Slovensku minulý rok na cestách zahynulo 250 ľudí, 1 127 ich bolo ťažko a 5 757 ľahko zranených. Mnohým z nehôd sa dalo zabrániť, mnohým ľuďom stačilo včas podať prvú pomoc. Poskytnúť by ju mal vedieť každý vodič. Ako ste na tom vy?

Odbor dopravnej polície Policajného zboru Slovenskej republiky zaznamenal v roku 2017 na slovenských cestách viac ako 14-tisíc dopravných nehôd.  Viac ako tretina z nich spôsobila následky na živote a zdraví. Mnohé riziká na cestách eliminovať nevieme, no dodržiavaním istých pravidiel sa dá mnohým nehodám vyhnúť. Keď už k nehode dôjde, okamžitým poskytnutím prvej pomoci vieme výrazne zvýšiť šance na prežitie zraneným.

Na tieto aspekty upozorňuje tohtoročný Svetový deň prvej pomoci. Na jej poskytnutie nepotrebujete žiadne povolenie, len trocha cviku a zručnosti. Naučiť sa poskytovať prvú pomoc a v prípade núdze vedieť zachrániť ľudský život môže každý z nás. Bez rozdielu veku, vzdelania, či pohlavia. Pridajte sa k nám a naučte sa život zachraňujúce úkony na kurzoch prvej pomoci SČK.

http://www.redcross.sk/spolky
http://www.redcross.sk/kampane/svetovy_den_prvej_pomoci_2018
Baštrng SEPRP

10 základných tipov – ako sa predchádzať automobilovým nehodám

1. Nešoférujte, ak ste pili alkoholické nápoje, alebo ak ste pod vplyvom liekov, omamných látok alebo sa cítite veľmi unavení

2. Vždy majte vo vašom vozidle bezpečnostnú sadu (reflexné vesty, trojuholník, …)

3. Vždy majte vo vašom vozidle autolekárničku

4. Ubezpečte sa, že má vaše vozidlo platné (aktuálne) všetky technické a emisné kontroly, najmä skontrolovaný tlak v pneumatikách

5. Ubezpečte sa, že si všetci spolucestujúci zapli pred jazdou bezpečnostné pásy

6. Počas dlhých jázd dodržiavajte pravidelné prestávky na oddych (aspoň každé dve hodiny) a zabezpečte si dostatočný pitný režim

7. Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky, jazdite povolenou rýchlosťou a prispôsobujte vašu jazdu stavu vozovky  (sneh, hmla, zápcha, …)

8. Počas šoférovania nikdy nepoužívajte telefón. Počkajte, kým bezpečne zaparkujete.

9. Na cestách buďte vždy opatrní a buďte si vedomí potenciálnych rizík (nebezpečenstva).

10. Na cestách vždy používajte príslušné signalizačné znamenia (smerovky, výstražné svetlá, …)

 

10 jednoduchých rád ako zachrániť ľudský život

VLASTNÁ BEZPEČNOSŤ 1. Pomáhajte vtedy, ak neohrozujete seba alebo niekoho iného. Používajte výstražné svetlá, reflexnú vestu a výstražný trojuholník.

PRIVOLANIE POMOCI 2. Volajte tiesňovú linku 112. Poskytnite všetky dostupné informácie o nehode  alebo požiadajte o pomoc pri poskytovaní prvej pomoci, kým prídu záchranári.

ZASTAVENIE KRVNÉHO OBEHU A DÝCHANIA 3. Ak ste na mieste sami, zavolajte o pomoc, kontaktujte tiesňovú linku, telefón dajte na hlasný odposluch. Položte postihnutého na pevnú podložku. Stláčajte hrudník 30 – krát a potom 2 – krát vdýchnite do úst. Opakujte až do príchodu záchrannej služby.

VEĽKÉ VONKAJŠIE KRVÁCANIE 4. Univerzálnou prvou pomocou pri veľkom krvácaní je tlak v rane prstami alebo dlaňou ruky. Na ranu tlačte bez prestania. Malú ranu ošetrite tlakovým obväzom. Ak obväz preteká, použite ďalšiu vrstvu obväzov. Pri veľkých ranách neprestávajte tlačiť na ranu. Ak môžete, postihnutého dopravte do nemocnice. Ak ste sami, volajte tiesňovú linku.

POPÁLENINY 5. Popáleniny okamžite ochlaďte/oplachujte veľkým množstvom studenej  vody. Po ochladení prikryte nepriľnavým obväzom. Pri väčších popáleninách postihnutého čo najskôr dopravte do nemocnice.

BEZVEDOMIE 6. Ak nemusíte, s postihnutým v bezvedomí nehýbte. Zistite prítomnosť dýchania. Ak dýcha, volajte tiesňovú linku a sledujte stav dýchania a vedomia. Ak nedýcha, alebo prestane dýchať a leží na bruchu, otočte ho opatrne na chrbát a okamžite začnite s kardiopulmonálnou resuscitáciou (KPR).

KARDIOPULMONÁLNA RESUSCITÁCIA a  AED.   7.   30 stlačení hrudníka asi do hĺbky 5-6 cm striedajte s 2 vdychmi do úst postihnutého. Ak je dostupný automatický externý defibrilátor (AED), použite aj ten. Resuscitujte až do príchodu záchranárov.

ZÁCHRANNÁ REŤAZ. 8. Nezabudnite, záchranári prídu na miesto nehody najskôr do 10-30 minút.

OCHOTA POMÔCŤ. 9. Vy ste teraz tí, ktorí môžu zachrániť život.

10. Certifikát alebo povolenie na záchranu života nepotrebujete, príďte však na kurz prvej pomoci SČK a získajte tak odvahu a sebavedomie v tom, čo je potrebné a správne urobiť.

Zdroj: Štatistiky Ministerstva vnútra SR, Mária Majerčíková, riaditeľka územného spolku SČK v Rimavskej Sobote

 

Publikované 7. 9. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.