Interpelácia poslankyne: Sú potrebné spomaľovače na Škultétyho?

20. August 2018 · Autor: admin 

Začiatkom snáď dva postrehy: Poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote Eva Bornayová je jedna z mála zástupcov občanov, ktorí ešte prenášajú požiadavky občanov aj do mestskej snemovne. Druhá vec je, že hoci poslankyňa už podobnú interpeláciu v nedávnej minulosti mala (viď článok Interpelácia: Škultétyho ulica by potrebovala iba retardér, či chodník?), veci sa akosi nehnú v jej predkladaných podnetoch…

Čím to asi bude, by mohla najprv zanieť rečnícka otázka. Ale najmä vecná: Prečo vedenie mesta a jeho výkonné orgány iba odpinkajú podnety zástupcov občanov na nič nehovoriace floskuly? Lebo sa na to zabudne? Alebo ľudia upadnú do apatie? Či, hovorte si, čo chcete, my si budem robiť čo chceme!?

Tak či onak, opakovanie (v prípade žiadosti občanov o spomaľovač) matkou múdrosti mestských rozhodnutí asi nebude.  Pritom, ako najjednoduchšie, a aj najlacnejšie riešenie by bolo vybudovať retardéry (spomaľovače) aspoň na miestach, kde chýbajú chodníky  popri ceste! Presne ako to žiada poslankyňa Bornayová vo svojej druhej interpelácii. A nehovoriac o chýbajúcich policajných  kontrolách na tejto ulici a premávaní sa chodcov (niekedy i s kočíkmi) po vozovke- ako to uvádza poslankyňa.

Tak, čítajme odpoveď primátora mesta a „zásadné“ riešenie odborného problému: „Zákazové dopravné značky s dodatkovou tabuľou Okrem dopravnej obsluhy Mesto Rimavská Sobota ako príslušný cestný správny orgán … (a ďalej: právnické bla-bla-bla) … umiestnilo na základe viacerých rokovaní s predstaviteľmi bytových domov a výpočtového strediska v rokoch 1999-2001 (prosím pekne- pozrite do kalendára!). Úsek Ul.Škultétyho od Ul.Svätoplukovej smerom k Ul. Hatvanyiho je obmedzene prístupný premávke motorových vozidiel.“

Potiaľ rozumieme danému stavu na ulici od roku 2001 ako „divá sviňa“. Toto povedala jedna naša priateľka z GL a my len pateticky dodávame, že z ďalšej časti odpovede oveľa múdrejší bude málokto:

Na Ul. Škultétyho je vybudovaný chodník po celej dĺžke na strane ľavej od Ul.Hatvanyiho až po Ul.Hviezdoslavovu. Na opačnej strane chodník bol asanovaný, resp. pred 22b.j. ešte nie je vybudovaný; priestranstvo pred 22 b.j. tiež nie je dobudované.

Na základe kontrol v rámci výkonu štátneho odborného dozoru nad miestnymi komunikáciami bolo zistené ( pozn.- zrejme od roku 2001):

1) Chodci z predmetných bytoviek nemusia premávať po vozovke a vozíčkari z rohovej bytovky sa môžu dostať do centra mesta na bezbariérových chodníkoch, ktoré boli v minulosti  prerobené pre nich priamo od vchodu bytovky až po Hlavné námestie a Ul.SNP. Vozíčkari napriek tomu svojvoľne premávajú na vozovke na Ul. Svätoplukovej už dlhé roky, upozornenie nerešpektujú.

Cítite, že by poslankyňa žiadala o riešenie inej než Škultétyho ulice? Alebo o „riešenie“ vozíčkarov? Hm, tomu sa povie v žurnalistike: Dymová clona… Ale snáď sa dočítame aj o Škultétyho bezbariérových chodníkoch:

2) Vozidlá cez predmetný úsek ulice Škultétyh otak často nepremávajú, ako napr. cez Ul.Tomašíkovú a Salvovu. V sobotu a nedeľu je na týchto uliciach premávka takmer nulová, alebo len cieľová.

Takže, resultát? Chodník vám vôbec netreba? A na čo bude retardér pri „nulovej premávke“ ? Ale dočítajme to do konca:

Od roku 2001(sic!) obyvatelia bytoviek alebo bytové samosprávy nežiadali zmenu.

A čo žiadosť poslankyne Bornayovej v mene občanov z roku 2017? A prichádza čerešnička na záver:

Na základe konzultácie s dopravným inžinierom okresného dopravného inšpektorátu (asi PZ-SR) bolo rozhodnuté, že na úseku Ul.Škultétyho medzi Ul.Hatvanyiho a Svätoplukovou (dĺžka úseku 170 m) sa umiestnenie spomaľovačov neodporúča.

A basta! Ľudkovia, čo vy chcete? Však ste nič ani nežiadali od roku 2001! Tak, teraz sa čo odvažujete? A ako sme uviedli aj pred rokom: Čítate tu nejaké- aspoň črtajúce sa- riešenie?

V mene poslankyne E.Bornayovej poďakujme za túto unikátnu odpoveď.

Autor: Viliam Vaš, poslanec MsZ

 

Publikované 20. 8. 2018

Comments

2 komentáre/ov - “Interpelácia poslankyne: Sú potrebné spomaľovače na Škultétyho?”

  1. lukas45 - 20. August 2018 18:08

    Viliam frekvencia dopravy je tam kvoli tumu taká husrá lebo vodiči nedodržuju zákazovú značku a toto by mala riešiť mestská polícia. Podĺa mňa spomalovače nič neviriešia lebo pred asvaltovaním tam bolo “ nikoľko spomalovačov” veľkých výtlkov a jazdí sa rovnako ako pred tým.

  2. Viliam Vaš - 20. August 2018 20:10

    Súhlasím s Tebou. Ale ja som len naznačil to retardér by bola najlacnejšia možnosť a to žiada v interpelácii aj poslankyňa E. Bornayová. Tá druhá možnosť je efektívnejšia- vybudovať chodník pred oboma bytovkami za Sociálnou poisťovňou- ale podstatne drahšia ! :-)
    Aj na snímkach vidieť, že cudzí vodiči (nerezidenti) nerešpektujú zákaz vjazdu ! Stačí len prelustrovať skenermi vozidlá. Tu je ľahká domáca úloha pre obe polície… :-)

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.