Viliam Vaš: Potrebná je ZMENA štýlu a spôsobu riadenia mesta!

3. August 2018 · Autor: admin 

Ako sme vám sľúbili v článku Predstavujeme kandidáta na primátora Viliama Vaša, tak dnes na Gemerlande prinášame ďalší i s vyjadreniami  jedného z uchádzačov v boji o post primátora mesta Rimavská Sobota. Na naše otázky odpovedal stredoškolský pedagóg a dlhoročný poslanec mestského parlamentu Viliam Vaš.

 

Prečo ste sa rozhodli kandidovať na funkciu primátora mesta Rimavská Sobota?

-V prvom rade bývam v Rimavskej Sobote už vyše polstoročia a toto mesto mi prirástlo k srdcu, keďže tu som vyrastal, chodil do škôl, mám tu i mnoho kamarátov a známych. Samozrejme, tu ma postretla aj prvá láska v mojom živote, ako aj prvé zamestnanie a za tých 56 rokov som videl aj to,  ako kedysi mesto prosperovalo a ľudia žili šťastnejšie životy.  Ale videl som aj jeho začínajúci pád a nedokázal som s tým ako občan či ich zástupca nič robiť. To všetko môže ovplyvniť najmä primátor mesta- samozrejme, ak to chce … A tak sa vrátim k odpovedi na vašu otázku: Chcem zmeniť štýl a spôsob vedenia mesta, aby väčšina mladých ľudí neodchádzala za lepším uplatnením do iných miest, aby ľudia v produktívnom veku mali znova prácu, z ktorej vyžijú, a aby starší občania mali pocit bezpečnosti a spokojnosti so zmysluplného života svojich detí a vnúčat.

V čom sa chcete odlišovať od dvoch známych možných kandidátov, keď jeden sľubuje zrýchlenie a druhý má na svedomí doterajšiu stagnáciu mesta ohľadne pracovných príležitostí?

-Ako dlhoročný demokratický politik sa chcem opierať najmä o verejnú mienku a názory občanov nášho mesta. V práci mestských orgánov, inštitúcií a organizácií chcem zaviesť princíp odbornosti a nie politickej, rodinnej či osobnej náklonnosti. Budem dôsledne dozerať na výberové konania z pohľadu personalistu, aby sa nestalo, že slušní a poctiví pracovníci budú prepúšťaní a nepoctiví budú mať neprimerane vysoké  príjmy! V ekonomickej oblasti (ale aj v ostatných činnostiach mesta) chcem zaviesť transparentný spôsob tvorby rozpočtu mesta a jeho optimalizáciu podľa periny mesta. V ostatných oblastiach mám pripravený realizovateľný program obnovy a záchrany mesta pred jeho ďalšou degradáciou na provinčné mestečko- so starnúcimi a sociálne neprispôsobivými občanmi. Viac o tom budem hovoriť vo svojom programe vo volebnej kampani.

Iba tak na okraj k prvému kandidátovi : Ambícia zrýchľovať v našom meste je na mnohých úsekoch samosprávy oprávnená požiadavka.  Tu sme zajedno. Avšak sú tu oblasti ako školstvo, kultúra, šport – teda nevýrobné oblasti- kde práve naopak, bude nutná optimalizácia ich činností podľa finančnej periny mesta a jej občanov. Tu mám úplne iný pohľad na doterajšie socialistické kamarátenšafty. K druhému (zrejme máte na mysli súčasného primátora mesta) iba toľko: Jeho budovateľská činnosť pri obnove komunikácií v meste, či naštartovaní termálneho kúpaliska na Kurinci je určite záslužná. Ale pre spokojnosť a šťastný život občanov (prevažne mladých) iba tieto dve veci už dnes nebudú  postačovať ! Tu bude nutné pristúpiť k úplne inej stratégii vedenia a štýlu riadeniu mesta. Mám v prvom rade na mysli rokovania s vládou, SARIO a investormi o nových lopatách pre nezamestnaných. Ale mám v zámere aj zmeniť súčasný autokratický štýl riadenia samosprávy na demokratický- za ich prispenia a demokratickej akceptácie občanov, komisií, rady a občianskych združení!

S akým volebným mottom, resp. víziou idete do volebného boja?

-Moje volebné motto bude súvisieť s mojim akcentom na potrebu práce, bezpečnosti a poriadku v meste. Vízie však nestačia, a preto pripravujem aj rokovania s majiteľmi, podnikateľmi či investormi, ktorí mi sľúbili ešte pred týmto volebným obdobím, že prídu do Rimavskej Soboty až bude iná samospráva – z pohľadu priorít vedenia a budovania mesta!

Čo treba prioritne riešiť v Rimavskej Sobote?

-Ako som už prv naznačil-  v meste, kde za ostatných 20 rokov odišlo preč (podľa štatistík) takmer 3 tisíc ľudí za prácou a lepším uplatnením bude priorita-priorít PRÁCA pre ľudí. Ale myslím aj na iné priority a mám na ne pripravené aj ďalšie programy optimalizácie- tie vychádzajú z mojich dlhoročných skúseností zástupcu občanov v samospráve mesta najmä  v oblasti poriadku, bezpečnosti a transparentného fungovania všetkých mestských organizácií.

Prečo by občania mali dať hlas práve Vám?

-Aby tu ľudia mohli spokojne žiť bude okrem hier potrebný aj chlieb. To som už naznačil, ale bude potrebné zmeniť aj naštrbené ponímanie nášho mesta na Slovensku. Tak, ako doteraz, chcem robiť pre občana a mesto vo funkcii,  v ktorej sa dá robiť omnoho viac pozitívnych vecí než doteraz. Treba už postúpiť vpred, lebo iba asfalt a bazény na chlieb pre rodiny nebude stačiť. Hlavný dôraz budem klásť na rokovania s ktoroukoľvek vládou či orgánmi Slovenska, ktoré budú musieť už raz konečne pochopiť, že „muchy sa neotáčajú pri Zvolene“ a postupne sem pritiahnuť najprv „malých“ investorov a zamestnávateľov, a potom -po stabilizovaní populačnej krivky- neskôr aj sofistikovanejšie výroby.

Čo je pre Vás v živote najdôležitejšie?

-Ako veriaci človek uprednostňujem tri základné životné hodnoty: Lásku, vieru a nádej k Bohu a k človeku. A za roky poslaneckej práce som sa naučil, že dôležité sú ľudské potreby druhých,  ktorým treba v núdzi pomôcť okamžite a bez očakávania odmeny. Odmenou pre verejného činiteľa má byť dôvera voličov – nielen pri voľbách. Dôležitá je aj solidarita s núdznymi,  avšak na druhej strane si uvedomujem, že je potrebná aj ochota robiť pre spoločný koláč v rámci príslovia: Bez práce nie sú koláče. Ako pedagóg,  za tie roky pri práci s deťmi a mládežou, som sa naučil, že oni sú tým pravým pokladom  Slovenska a tohto sveta! Len im treba ukázať správnu cestu a dať im rôznorodé možnosti, aby sa mohli uplatniť najprv tam, kde sa narodili a vyrastali! Keď ma občania nášho mesta poctia svojou dôverou a dajú mi svoj hlas, aby som mohol vykonať potrebné zmeny, tak verím, že mladí nebudú musieť nútene opúšťať Rimavskú Sobotu za prácou!

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 3. 8. 2018

Comments

4 komentáre/ov - “Viliam Vaš: Potrebná je ZMENA štýlu a spôsobu riadenia mesta!”

 1. explorer - 3. August 2018 9:49

  viva, budete kandidovat aj na poslanca?

 2. viva - 3. August 2018 15:59

  To je dobrá otázka.
  Určite viete, že som vlani vyhlásil, že už v nasledujúcom volebnom období už ako poslanec nebudem kandidovať. Viacerí si všimli iba slovo NEBUDEM, ale nevšimli si dôraz na slove POSLANEC. Už vtedy ma oslovovali viacerí známi ale i náhodní občania, aby som si to rozmyslel. Ba dokonca mi viacerí aj naznačovali, že už DOZREL ČAS na novú výzvu …
  Najprv som si myslel, že myslia to sarkasticky a naznačujú mi, že už tie roky zastupovania občanov v MsZ stačili. Nie, oni mi hovorili niečo úplne nové ! Aby som skúsil kandidovať za primátora mesta: Lebo Rimavská Sobota potrebuje slušného prvého občana, lebo Ty si niečo pre ľudí aj spravil a nepýtal si za to ani cent, lebo ….
  Počúval som to so zmiešanými pocitmi. Na jednej strane ma to hrialo pri srdiečku, ale na druhej som cítil aj veľký záväzok- ak príjmem takúto výzvu. A vedel som, že pri súčasnom volebnom systéme, keď samospráva organizuje voľby a počíta hlasy, to také ľahké nebude !

  Skrátim to: Po týchto rozhovoroch prišli aj náznaky spolustraníkov a od našich sympatizantov, aby som prevzal zodpovednosť. Nakoniec na tohoročných rokovaniach okresných, krajských a celoslovenských rád KDH sa vykryštalizovala taká situácia, že mi orgány strany a aj sám predseda A.Hlina a EU poslanec I.Štefanec sľúbili, že mi v kampani na primátora pomôžu.

  Viem, o čo pôjde v budúcom zastupiteľstve- musí tam byť pomerne jednotná a silná koalícia, ktorá bude účinne podporovať pozitívne kroky primátora a na druhej strane efektívne brzdiť jeho negatívne snahy ! :-)

  Momentálne nie som presvedčený, že by som mal kandidovať za poslanca MsZ. Moja úloha zástupcu občanov už za tých 16 rokov pravdepodobne úspešne skončila. Mám pred sebou novú výzvu a o svojich schopnostiach, kompetenciách, vedomostiach či morálnej sile pri riadení mesta musím presvedčiť svojich voličov- minimálne tak ako doteraz ! :-) That´s my way. :-)

 3. explorer - 3. August 2018 17:15

  viva, na jednej strane dakujem za odpoved, na druhej strane je to vasa typicka odpoved s otvorenymi zadnymi dvierkami :) neda sa to povedat jasne – budem/nebudem kandidovat? volby su o tri mesiace

 4. Viliam Vaš - 4. August 2018 19:22

  Teraz som rozhodnutý kandidovať za primátora mesta. :-)

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.