V Komunitnom centre v Dražiciach sa varilo

1. August 2018 · Autor: admin 

V Komunitnom centre v Dražiciach sa 30. 07. 2018 konala komunitná aktivita, ktorá  bola zameraná na zdravé a lacné varenie zo zeleniny. Hneď od rána sme privítali  deti, ktoré už netrpezlivo čakali na naše pokyny pri varení.

Na úvod sme sa porozprávali o tom, aká dôležitá je zelenina, ovocie v našom živote. Deti  identifikovali zeleninu, ktorá sa vyzbierala v našej komunitnej záhradke – paradajky, cesnak, cibuľa, cukety, fazuľa, bazalka, patizóny, tekvica, uhorky. Zistili sme, že nie všetky druhy zelenín poznajú. Krátko sme hovorili o význame tejto zeleniny pre náš organizmus. Kreslili sme si zeleninu, ktorú poznali a najlepšie nakoniec – spoločná  príprava jedál zo zeleniny. Rozhodli sme sa, že si  uvaríme fazuľovú polievku zo zelených  strukov a cuketové placky. Dievčatá pomáhali s čistením fazuľky a zemiakov, so strúhaním cukety, uhoriek.

Vysvetlili sme im, aké je dôležité zachovávať postup pri varení. Nastrúhané cukety sa napríklad museli riadne pomiešať, pridať vajíčka – my sme dali 6, hladkú múku, aby sa tá placka pekne držala a dobre sa vyprážala. Ostatné koreniny  ako soľ, cesnak, čierne korenie, vegeta to už bola hračka.

Dozvedeli sme sa, že niekto z detí to jedol prvý krát a čo myslíte, chutili? Môžem povedať, že veľmi a určite aj preto, že sme to spoločne pripravili s deťmi a niektoré z detí to budú  skúšať variť doma s mamičkami.

Komunitná aktivita Varíme zdravo bola pre všetkých nás veľmi príjemná a tešíme sa na ďalšie spoločné hľadanie nových, zdravých receptov z plodov našej záhradky. Ak by ste mali nápad  aj Vy, budeme radi, ak nám  pošlete Váš recept, alebo  prídete medzi nás a spoločne  ho pripravíme.

Autor: Mgr. Alena Horváthová, odborný garant KC Dražice

 

Publikované 1. 8. 2018

 

 

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.