Vysýchajúca Rimava pri tropických horúčavách

1. August 2018 · Autor: admin 

Ručička teplomeru sa počas tohto tropického leta šplhá aj v Rimavskej Sobote na viac ako 30 stupňov Celzia. Ojedinelé nie sú ani búrky. Meteorológovia dokonca očakávajú, že teploty majú v najbližších dňoch stúpať.

Horúčavy majú za následok, že hladina rieky Rimavy klesá. Ako dokumentujú aj naše snímky, vidno štrk a kamene. Na vysýchajúcej rieke sme našli plávať aj niekoľko divých kačiek. Suchá je aj tráva. Horúčavy však akosi neprekážajú bodliakom. Podľa predpovede meteorológov sa popoludňajšie teploty majú vyšplhať až na 35 stupňov Celzia, takže bude poriadny „hic“.

Letné obdobie majú mnohí ľudia radi, pretože je spájané s dovolenkami a školskými prázdninami. V horúčavách je hádam najlepšie pri vode. Vysoké teploty vzduchu však môžu u niektorých osôb spôsobiť zdravotné komplikácie. Zvýšenému riziku sú vystavení najmä obézni ľudia, astmatici a ľudia užívajúci napr. diuretiká na krvný tlak alebo beta-blokátory. Niektorých tropické horúčavy vyčerpávajú. Netreba zabúdať ani na domácich miláčikov, ktorí tiež trpia zvýšenými teplotami. Dôležité je pritom zabezpečiť im dostatok studenej vody na pitie.

Horúčavy majú za následok aj prehriatie asfaltu.Ten môže mať hádam aj 50 stupňov Cezia. V Rimavskej Sobote som si však počas tohto leta nevšimla kropiace auto. Veru, zišlo by sa ho kropiť vodou, ale to by mala zabezpečiť samospráva…

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 1. 8. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.