Výlet na pútnickom mieste pri Fiľakove: Galamba

31. Júl 2018 · Autor: admin 

Najprv výlet so svojou sestrou, krsniatkami a dcérou na Fiľakovskom hrade, potom o týždeň mi Vilko- môj syn volá, že je s rodinou na Galambe na dovolenke. V živote som nebol na tejto pustatine, aj keď som čo-to počul o nej ešte ako malý chlapec. A tak sa dohodneme a koncom  týždňa mierim s dcérou „na koniec sveta“. Po skoro hodinovej jazde z Rimavskej Soboty sa ocitáme v lone panenskej prírody, ako aj pútnického miesta.

Ako chlapček som počul od svojich prastarých rodičov, že v blízkosti Biskupíc je „svätá voda“, ktorá lieči chorých a smutných. Svätý Anton je patrónom tohto galambského sveta i so starým dreveným krížom z roku 1927.  Areál Apeiron, okrem ubytovne, poskytuje turistom aj duševnú očistu v podobe modlitby pri prírodnej kaplnke Sedembolestnej Panny Márie. Tá, ako je tunajších veriacich známe, je aj ochrancom správcovského fiľakovského františkánskeho mníšskeho rádu. Dnes tu vidíme krásnu prírodu, zariadenia areálu Apeiron ako aj okružnú Krížovú cestu v prírode, ktorá 14 so svojimi vyrezávanými sochami symbolizuje  utrpenie, umučenie a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista.

Prechádzam sa po celom areáli a vnímam upokojujúcu vidiecku atmosféru. Cez kožu mi priam preniká blízkosť nedotknutej prírody a ostrý vzduch vonia čerstvo pokoseným senom. Medzitým sa deti hrajú vonku, hojdajú sa v sieťovej hojdačke a behajú naboso po upravenej trávičke. Napriek zatiahnutej oblohe je pomerne teplo. Obedujem pod nebeskou oblohou a nakoniec aj slniečko vykúka spoza trhajúcich sa oblakov.

Počas odpoludňajšej siesty oddychujeme pod šiatrom a popíjame ľahké „antonské“ víno. Samozrejme, ja ako vodič sa iba so závisťou prizerám na postupne sa vyprázdňujúce čaše a popíjam vodičské „nulkové“ pivo. Dcére Andrei sa ani nechce ísť domov a najradšej by tu aj zostala s dvoma krsniatkami Eliškou a Joelkom.

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 31. 7. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.