Aký bude osud bývalého župného domu?

30. Júl 2018 · Autor: admin 

Možno povedať, že na túto otázku zatiaľ odpoveď známa nie je. Vedenie mesta totiž samo nevie, čo bude s bývalou budovou Župného domu na Nám. M. Tompu v Rimavskej Sobote. Keď sa totiž presťahuje okresný úrad, tak budú priestory takmer prázdne.

Hrozí aj to, že aj iné inštitúcie odtiaľ odídu, ostane tam len lokálna televízia a raz za mesiac budú zasadať poslanci. Kvôli tomu sa však kúriť nevyplatí. Mimochodom, nerekonštruovaná chátrajúca historická budova (opravená bola pred rokmi len časť fasády) je chladná a energeticky náročná. Zišlo by sa vymeniť okná, zateplenie, oprava fasády i vnútorných priestorov. To si však vyžaduje nemalé finančné prostriedky. A obávam sa, že samospráva na to nemá. Ani grantové prostriedky na ňu doteraz nedokázala zabezpečiť.

Nečudujem sa okresnému úradu, že sa hodlá presťahovať. Štátu sa totiž lepšie vyplatí zrekonštruovať vlastný objekt ako mať náklady na prenájom. Pamätám sa na to, keď bolo  v prvom volebnom období primátorovi mesta navrhnuté, aby mestský úrad z budov na Svätoplukovej ulici i mestskú políciu presťahoval do bývalého župného domu. Na jednej strane by sa dali ľahšie získať grantové prostriedky na jeho opravu. Na strane druhej bol vtedy záujemca o kúpu budov na Svätoplukovej.  Okrem toho historické priestory župného domu sú reprezentatívne a úrad by sídlil v jednej budove, čím by bol prístupnejší verejnosti.

Namiesto tejto alternatívy sa vedenie mesta v tomto volebnom období rozhodlo, že zrekonštruuje budovy na Svätoplukovej. Zrejme nerátalo s tým, že okresný úrad sa raz presťahuje a nastane otázka: Aký bude osud bývalého župného domu? Zrejme niekto počítal s tým, že ministerstvo vnútra zamení budovu za štyri štátne objekty a bude investovať milióny, ako bolo avizované. Lenže, to bola len chiméra a zrejme medový motúzik pre tunajších smerákov.

Po odsťahovaní sa okresného úradu aj tak bude musieť budúce vedenie mesta riešiť tento bývalý klenot Rimavskej Soboty a Gemersko-Malohontskej župy. Bolo by hanbou, keby ho samospráva nechala schátrať ako je to v prípade bývalého domova mládeže na Školskej. Ruina v širšom centre mesta by nebola peknou vizitkou jeho vedenia…

Autor: Marta Kanalová, foto: V. Vaš

 

Publikované 30. 7. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.