Poznámka: Prečo niekto brzdí investíciu do futbalu?

25. Júl 2018 · Autor: admin 

Už niekoľko mesiacov futbalisti i verejnosť sledujú, aký bude osud rimavskosobotského futbalu. Ten má v meste vyše storočnú tradíciu. Ako je známe, maďarský partner prejavil záujem investovať do futbalového štadiónu, ihrísk a futbalovej mládeže.

S ponukou na založenie spoločného športového klubu oslovil MŠK Rimavská Sobota maďarský prvoligový futbalový klub DVTK Miskolc. Mestská futbalová akadémia by mala byť hradená zo zdrojov maďarskej vlády, pričom pôjde o investície do futbalovej mládeže, štadiónu a ihrísk vo výške približne 4 milióny eur.

Podľa predloženej písomnej ponuky by mal mať v novom klube maďarský partner 51-percentný podiel a Mesto Rimavská Sobota 49-percentný. Touto témou sa zástupcovia občanov zaoberali už päťkrát. Pritom už schválili dohodu o spolupráci medzi MŠK a Borsodsport Invest KFT a naposledy 24. júla vstup MŠK do MFA.

Rokovania sú však zdĺhavé. Možno skonštatovať, že dusnú atmosféru s rôznymi obštrukciami do nich vnáša primátor mesta. I keď na ostatnom zasadnutí nebol, predsa si neodpustil poslať zástupcom občanov svoje stanovisko, teda list z dovolenky… Prečo brzdí investíciu, vie len on sám. Prekáža mu najmä to, že o poskytnutí financií na činnosť MFA existuje zo strany maďarského partnera zatiaľ len ústny prísľub, ktorý podľa neho nepostačuje.  Osobne sa trochu čudujem primátorovi, prečo hneď od začiatku nedôveruje maďarskému partnerovi? Veď on prišiel s ponukou investovať do futbalu v Rimavskej Sobote. Keby tie peniaze nemal, určite by to nenavrhol. Veď načo by mu bol chátrajúci štadión? Existuje aj uznesenie maďarskej vlády, že môžu investovať na Slovensku. Pričom na ďalšie projekty dostali 26 mil. eur. Mimochodom, futbalové akadémie im úspešne a na vysokej úrovni fungujú aj inde, vrátane Dunajskej Stredy a Chorvátska. To mi potvrdil aj bývalý dlhoročný športový redaktor a autor knihy o legendách rimavskosobotského futbalu. Hlava mesta mala možnosť sa o tom presvedčiť aj osobne. Napriek tomu je nedôverčivá…

Ďalší problém vidí primátor v tom, že maďarský partner uvažuje len o jednom konateľovi, nakoľko by mal byť väčšinovým vlastníkom, ako aj investovať značné prostriedky do klubu. Preto sa snaží presadiť, aby aj menšinový spoločník, teda MŠK, s.r.o, mal svojho konateľa.  Tak je to síce aj v prípade iných s.r.o., kde má mesto menšinový podiel, ale osobne si nemyslím, že menšinový konateľ má veľké právomoci a môže výrazným spôsobom ovplyvniť rozhodujúce záležitosti.  Mám skôr pocit, že niekomu ide o to, aby prostredníctvom tejto funkcie zasahoval do operatívnych vecí klubu, vrátane personalistiky či použitia finančných prostriedkov. Ale dvaja kohúti byť na jednom smetisku nemôžu. To totiž nikdy nedopadne dobre. A hlavne vtedy, ak je jeden z nich prehnane tvrdohlavý, nepripustí iný názor a správa sa ako diktátor…

Horúce rokovania očakávam v súvislosti so schvaľovaním spoločenskej zmluvy a zmluvy o spolupráci. Veď sa bude rozhodovať aj o bezplatnom prevode futbalového štadióna s okolitými pozemkami do vlastníctva Mestskej futbalovej akadémie. Ten má podľa znaleckého posudku hodnotu vyše 2 mil. eur. Na druhej strane technicky nevyhovuje podmienkam na hranie futbalu vo vyšších súťažiach. Podľa mojich informácií, ak sa štadión nezrekonštruuje, tak tretiu ligu budú na ňom môcť hrať maximálne jednu sezónu. Nehovoriac o nedostatočných hygienických zariadeniach, chýbajúcej miestnosti pre maséra či športového lekára. O šatniach škoda hovoriť.

Nemyslím si, že samospráva má na takúto veľkú investíciu financie, keď sa mnoho vecí robí z úverov, vrátane asfaltovania. A tie treba splácať aj s úrokmi niekoľko rokov. Len-tak poznamenávam, že onedlho bude problém, čo s chátrajúcou budovou bývalého Župného domu na Nám. M. Tompu. Okresný úrad sa totiž onedlho presťahuje… Aj preto je pozitívne, že sa objavil investor, ktorý mieni skvalitniť podmienky hrania futbalu v Rimavskej Sobote. A začať od podpory detí a mládeže, z ktorých plánujú vychovať úspešných futbalistov. Nie platiť najatých žoldnierov, nemajúcich vzťah k mestu, ako tomu bolo v minulosti.

To, či napokon dôjde k dohode medzi štatutármi, bude záležať hlavne na vedení mesta. Poslanci už svoju politickú vôľu založiť MFA s maďarským partnerom uzneseniami deklarovali.  Škoda by však bolo odplašiť investora a dovoliť mu, aby svoj zámer realizoval inde…

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 25. 7. 2018

Comments

3 komentáre/ov - “Poznámka: Prečo niekto brzdí investíciu do futbalu?”

 1. Stefan Balog - 25. Júl 2018 22:43

  Pre nás športovcov-futbalistov údajný “list primátora z Bulharska” nie je žiadnym prekvapením. Pre istotu list “Stanovisko primátora mesta Rimavskej Soboty….” nebol nikým popísaný. Primátor mesta môže z dovolenky vrátiť a prehlásiť, že on žiadny list nepísal a neposlal.
  Našťastie poslanci /až na malé výnimky/ nepodpísaný list ani jeho obsah vôbec neakceptovali.

  Písal, či nepísal, primátor len pokračuje tam kde začal. Robí nezmyselné obštrukcie. List nebol napísaný v Bulharsku, ako to predkladatelia prezentovali poslancom, ale pravdepodobne doma pred jeho odchodom na dovolenku. Alebo nebodaj to písal jeho poradca pre futbal alebo niekto úplne iný? Každopádne je to ďalší podraz pre tých, ktorí na materiáloch už dlhodobo pracovali a pre tých, ktorí už nespočetný krát v tejto záležitosti rokovali.
  Primátor od začiatku prichádza vždy s novými a novšími, podľa mnohých smiešnymi obštrukciami a úmyselne brzdí pripravované investície a Spoločenskú zmluvu na vytvorenie Mestskej futbalovej akadémie.
  Na druhej strane výhrady poslancov zapracované do Dohody o spolupráci a Spoločenskej zmluvy Maďarská strana DVTK až na jednu výnimku akceptovala.
  Borsodsport Invest s.r.o. od začiatku vyhradil právo menovať jedného /jediného/ konateľa a podiel 51% v novovytvorenej MFA.
  Prečo nechce maďarská strana dvoch konateľov? Jednoducho preto, aby chod klubu bol plynulý, nielen riadenie ale aj zodpovednosť za klub znášala jediná osoba.

  Prečo primátor mesta chce dvoch konateľov?
  Podľa niektorých údajne chce za druhého konateľa menovať sám seba. Chce mať aj naďalej MOC a VPLYV vo futbalovom klube a najmä, chce rozhodovať o tom, KTORÚ FIRMU VYBERÚ NA VYKONANIE DODÁVATEĽSKÝCH PRÁC 4 miliónovej investície.
  Predpokladám, že primátor nekalkuluje žiadnymi províziami, ktoré sú na Slovensku “štandardnými ale nezákonnými zvyklosťami”.

  Argumenty primátora, že chce chrániť majetok mesta neobstojí.
  Počítajme spolu:
  Mesto do MFA vloží majetok vo výške 2 mil. Eur, maďarská strana DVTK 4 mil Eur. Podiel vkladu bude 33,33% /mesto/ a 66,66% /DVTK/.
  Podľa pripravovanej zmluvy podiel mesta Rimavskej Soboty bez ohľadu na výšku vstupných vkladov do MFA bude 49%.

  Majetok mesta z Rimavskej Soboty nikto neodtiahne, ani neukradne, ba ani novo vybudované stavby a ihriská ktoré druhá strana do MFA za investuje a vybuduje zo svojich vlastných zdrojov ostanú vždy na tom istom mieste v Rimavskej Sobote.

  Pred tromi rokmi primátor mesta na zasadnutí Mestského zastupiteľstva adresoval výzvu verejnosti: “Ak niekto donesie do futbalového klubu ročne 60 tis. Eur, okamžite odovzdá riadenie klubu do jeho rúk”.
  Teraz maďarská strana – okrem nových investícií – v Spoločenskej zmluve sa zaväzuje, že na činnosť klubu prispieva minimálne 100 tis. Eur ročne, a čuduj sa svet, primátor svoje slovo nedrží. Spochybňuje dôveryhodnosť druhej strany, žiada písomný dôkaz o finančnom krytí projektu.
  Po predĺžení potvrdenia o finančnom krytí projektu označí potvrdenie za falzifikát.

  Nás športovcov neprekvapí, že primátor nedodrží svoje slovo po troch rokoch, veď On nedodržal svoje slovo ani po troch dňoch a poslal poslancom údajne “list z Bulharska” kde svoj sľub úplne anuloval.
  Je to “obyčajné klamstvo na N-tú!
  Primátor mesta rozohral veľmi neférovú hru s poslancami MsZ i občanmi mesta ale najmä súčasnou a budúcou generáciou mladých futbalistov Rimavskej Soboty.

  Skutočným majetkom mesta sú občania, v tomto prípade práve mladá generácia futbalistov, pre ktorých má slúžiť Mestská futbalová akadémia.
  Primátor mesta by mal chrániť práve tento živý majetok a nie zaburinenú plochu bývalej panelárne a schátralé objekty a ihriská mestského štadióna.

  Pokiaľ sme do dnešného dňa neustálymi obštrukciami primátora neodradili definitívne Maďarskú stranu od realizácie plánovanej investície v Rimavskej Sobote, šanca tu žije stále.

  Poslanci môžu na budúcich zasadnutiach MsZ schváliť potrebné dokumenty. Po prípadnom nepodpísaní uznesenia primátorom, veto primátora poslanci môžu prelomiť opakovaným schválením uznesenia a Dohoda o spoločnej činnosti a Spoločenská zmluva o vytvorení Mestskej futbalovej akadémie môžu vstúpiť do platnosti.

  Športovci a mladý futbalisti aj touto cestou ďakujeme poslancom mesta za ich postoje a trpezlivosť vo viere, že nedovolia premárniť neopakovateľnú možnosť na zriadenie Mestskej futbalovej akadémie v Rimavskej Sobote.

  Štefan Balog, člen mládežníckeho úseku MŠK Rimavská Sobota

 2. lukas45 - 31. Júl 2018 12:04

  Je to len hra zameraná na novembrové voľby, hra o voliča, netreba mať obavy strany sa čoskoro dohodnú, zmluva bude podpísaná a záver bude “ja som vybojoval správne znenie zmluvy”.

 3. Stefan Balog - 1. August 2018 19:27

  Možno máte pravdu lukas45, možno nie. Ponuka na 4-miliónovú investíciu nebude trvať večne. Je to hazard jedného samoľúbeho človeka, ktorý túži udržať svoju moc na úkor budúcej generácie. Pre neho je to len hra, pre občanov mesta katastrofa. Možno ale prepočítal, lebo voličov stráca vo veľkom a hru na záchrancu majetku mesta mu už nikto neuverí. Ak bude zahrávať ďalej s občanmi mesta, tak už na najbližšom zasadnutí poslancov môžeme ukázať my občania, odkiaľ pochádza moc a kde moc končí.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.