Korupčná aféra vo futbale

10. Júl 2018 · Autor: admin 

Verejnosťou otriasla správa, že slovenský futbal sa zmieta v korupčnom škandále. V tejto súvislosti Národná kriminálna agentúra (NAKA) po zásahu v sobotu, 7. júla  v Banskej Bystrici zadržala 20 osôb. V súvislosti s podozrením z prijímania úplatkov vo futbalových súťažiach riadených Stredoslovenským futbalovým zväzom (SsFZ) však vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky obvinil 21 osôb. Podarilo sa to aj vďaka dlhodobej súčinnosti so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ).

Hlavní rozhodcovia, asistenti rozhodcov a delegáti stretnutí si mali na osobných stretnutiach nechať sľúbiť a následne prijímať úplatky vo výške 200 až 1000 eur. Tie mali byť od predstaviteľov futbalových klubov za ovplyvňovanie výsledkov futbalových zápasov. Mali tak zabezpečiť výhry vybraným klubom. K ovplyvňovaniu zápasov, resp. k pokusom o ovplyvnenie duelov došlo v ostatných troch sezónach v dvoch najvyšších súťažiach. Manipulácie duelov v slovenských súťažiach mali byť organizované prevažne pre zisk v stávkovaní.

K tejto téme na svojej oficiálnej stránke reagoval aj Slovenský futbalový zväz: „Slovenský futbalový zväz vyvíja v ostatných rokoch maximálne úsilie v boji proti manipulácii priebehu a výsledkov futbalových stretnutí na Slovensku, a to či už prostredníctvom aktivít zameraných na osvetu a vzdelávanie v tejto oblasti, ako aj v prípadoch vyšetrovania manipulácie priebehu a výsledkov futbalových stretnutí u nás. Ako sme už viackrát deklarovali, naším prvoradým záujmom je to, aby bol akýkoľvek relevantný podnet na manipuláciu futbalových stretnutí dôkladne vyšetrený, a aby zo záverov vyšetrovania boli vyvodené primerané dôsledky, či už v rovine civilnej alebo športovej. V rámci našej dlhodobej spolupráce sa podarilo Národnej protikorupčnej jednotke – expozitúra Bratislava (NAKA) odhaliť prípad manipulácie futbalových stretnutí stredoslovenských regionálnych súťaží. SFZ poskytol pri vyšetrovaní prípadu orgánom činným v trestnom konaní maximálnu súčinnosť.“ SFZ sa podrobnejšie ku kauze vyjadrí po obdržaní oficálnej správy od NAKA. Dovtedy sa k tomuto prípadu vyjadrovať nebudú.

Podozrenia z manipulácie sa nedávno objavili aj v šiestich zápasoch najvyššej a druhej najvyššej súťaže. Medzi nimi figurujú aj dva zápasy MŠK Rimavská Sobota:  MŠK Rimavská Sobota – OFK Teplička nad Váhom (výsledok 3:2, druhá najvyššia súťaž, 21. mája 2016),FK Poprad – MŠK Rimavská Sobota (4:0, druhá najvyššia súťaže, 5. júna 2016). V tejto súvislosti sa skloňujú aj mená troch hráčov, ktorých Disciplinárna komisia SFZ suspendovala. Okrem MŠK Rimavká Sobota sú do korupčného škandálu zapletené aj ďalšie tri kluby: OFK Teplička nad Váhom, FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble a Partizán Bardejov.

Autor: Marta Kanalová

Video nájdete na: https://www.facebook.com/policiaslovakia/videos/2051359628227582/

 

Publikované 10. 7. 2018

Comments

3 komentáre/ov - “Korupčná aféra vo futbale”

 1. Stefan Balog - 10. Júl 2018 20:06

  Názov článku “MŠK Rimavská Sobota zapletený do korupčnej aféry” je zavádzajúci!

  MŠK Rimavská Sobota nie je zapletený do žiadneho škandálu!
  Čo sa týka obsahu článku, to je v poriadku.
  Po zásahu NAKA v Banskej Bystrici zadržali a obvinili rozhodcov aj funkcionárov niektorých klubov zo SsFZ. Netýka sa to klub MŠK Rimavská Sobota.

  Posledný úryvok je tiež pravdivý, ale je to celkom iný prípad. Tam pred dvomi rokmi padlo podozrenie na niektorých hráčov I. a II. ligy, medzi nimi aj na hráčov MŠK, ale opäť nie na futbalový klub MŠK Rimavská Sobota.
  V týchto prípadoch spred dvoch rokov doteraz nikoho neobvinili. Hráči MŠK boli vypočutý už pred dvomi rokmi, majú čisté svedomie, nemajú žiadne obavy o záver vyšetrovania.
  Vzhľadom na to, že SFZ hráčom MŠK dočasne zastavila činnosť, hráči majú snahu urýchliť konanie a úplne očistiť svoje mená z podozrení do začiatku nového súťažného obdobia.

  Ešte raz by som zdôrazňoval, že Mestský športový klub Rimavská Sobota ako futbalový klub nie je zapletený do žiadneho škandálu a podozrenia ktoré padli na hráčov A-mužstva dospelých nemajú nič spoločné ani s klubom ani úsekom mládeže Mestského športového klubu Rimavská Sobota.

  Z poverenia športového riaditeľa MŠK žiadam o úpravu názvu článku.

  Štefan Balog, koordinátor mládeže MŠK Rimavská Sobota

 2. Marta Kanalová - 10. Júl 2018 20:48

  Titulok som upravila na všeobecný. A ako je aj z článku zjavné, druhý prípad, týkajúci sa hráčov MŠK RS je oddelený a začína vetou: Podozrenia z manipulácie sa nedávno objavili aj v šiestich zápasoch najvyššej a druhej najvyššej súťaže. Tento prípad stále rieši polícia. V článku nie je nikde uvedené nič ohľadne úseku mládeže či samotných funkcionárov klubu, ale žiaľ, títo traja hráči sú z klubu MŠK Rimavská Sobota.To, či sa podozrenia potvrdia, treba nechať na záver vyšetrovania.

 3. Stefan Balog - 11. Júl 2018 12:21

  Ďakujem za opravu názvu článku. Ako dôkaz o fair play v klube MŠK Rimavská Sobota a zároveň aj pre informovanosť občanov a priaznivcov športu a futbalu citujem z neovereného zdroja portálu “bystricoviny” nasledovné:

  “Po sobotňajšom zásahu príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) na seminári rozhodcov a delegátov Stredoslovenského futbalového zväzu (SsFZ) v Banskej Bystrici je už takmer isté, že súťaže tretej, štvrtej a piatej ligy aktuálnej sezóny 2018/2019 sa nezačnú načas podľa harmonogramu. Do korupčnej aféry je zapletených päť klubov a takmer 15 rozhodcov a delegátov. Tento počet však nemusí byť konečný.

  Podľa zdroja portálu bystricoviny.sk v kauze figurujú kluby Poltár (nováčik tretej ligy), Kalinovo (účastník tretej ligy), Krásno nad Kysucou (účastník tretej ligy), Tisovec (účastník štvrtej ligy) a Závažná Poruba (účastník štvrtej ligy). Okrem rozhodcov, ich asistentov a delegátov + funkcionárov klubov bol zadržaný aj jeden z členov Výkonného výboru SsFZ (jeho meno nebudeme uvádzať), no v súčasnosti má už v celom konaní figurovať ako svedok, čiže nie je medzi obvinenými.”

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.