Poslanci zasadnú mimoriadne, rokovať budú o futbale

9. Júl 2018 · Autor: admin 

Rimavskosobotskí poslanci zasadnú vo štvrtok, 12.júla mimoriadne. Témou rokovania bude návrh na schválenie vstupu Mesta Rimavská Sobota do Mestskej futbalovej akadémie (MFA) Rimavská Sobota, s.r.o..

Ako je známe, s ponukou na založenie spoločného športového klubu oslovil MŠK Rimavská Sobota maďarský prvoligový futbalový klub DVTK Miskolc. Mestská futbalová akadémia by mala byť hradená zo zdrojov maďarskej vlády, pričom pôjde o investície do futbalovej mládeže, štadiónu a ihrísk vo výške približne 4 milióny eur. Podľa predloženej písomnej ponuky by mal mať v novom klube maďarský partner 51-percentný podiel a Mesto 49-percentný.

Touto témou sa zástupcovia občanov zaoberali niekoľkokrát, naposledy 26. júna. Vtedy schválili dohodu o spolupráci medzi MŠK a Borsodsport Invest KFT.  Ďalšie podmienky, vrátane požiadaviek poslancov na rozšírenie počtu konateľov, záruk na pokrytie prevádzkových nákladov, či vymedzenie termínu začatia a ukončenia rekonštrukčných prác na štadióne a jeho infraštruktúre, by mali byť zakomponované v ďalších zmluvách.

Mimoriadne rokovanie mestského parlamentu je verejné, uskutoční sa 12. júla so začiatkom o 10.00 hod, v zasadačke MsZ v bývalom Župnom dome na Nám. M. Tompu v Rimavskej Sobote.

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 9. 7. 2018

 

Comments

4 komentáre/ov - “Poslanci zasadnú mimoriadne, rokovať budú o futbale”

 1. Stefan Balog - 9. Júl 2018 21:47

  Prečo majú hlasovať poslanci mesta ZA investíciu do futbalového štadióna?

  Ak poslanci budú hlasovať ZA, do futbalového klubu mesta prichádza investícia vo výške 4 mil.€, na pozemkoch mesta vyrastie moderný futbalový štadión, nové ihriská a futbalová akadémia pre mládež. Mestu to nebude stáž ani cent, mesto nepríde o svoje pozemky a bude spoluvlastníkom klubu vždy min. 49%.

  Ak poslanci mesta odmietnu ponúknutú investíciu od futbalového klubu DVTK vo výške 4 mil. € tak mesto v krátkej budúcnosti bude nutné použiť vlastné finančné prostriedky na obnovu štadióna. Ak financie sa nenájdu, budovy a ihriská budú ďalej schátrať.
  V tomto prípade však klub nebude spĺňať licenčné kritéria UEFA a SFZ a športová príprava mládeže bude upadať.
  Pre informovanosť občanov a poslancov ďalej uvádzam:

  1. Súčasný stav štadióna

  1./ Budova hlavnej tribúny “A” je v dezolátnom stave. Statika narušená, elektroinštalácia životu nebezpečná, vodoinštalácia zastaralá, sprchy a šatne zastaralé, nevyhovujú normám SFZ. Neexistuje regeneračná linka, miestnosť pre zdravotné zabezpečenie a iné miestnosti, ktoré licenčné podmienky vyžadujú. Nie sú vhodne riešené WC pre verejnosť.

  2./ Tribúna “B” vyžaduje čiastočné opravy, sektor hostí úplnú prerábku.

  3./ Umelo trávnaté ihriskov je zlom technickom stave, podklad úplne ošúchaný, odlepené a roztrhané časti. Normám SFZ nevyhovuje, je nevyhnutná kopmletná výmena podlahy a inštalácia sietí okolo celého ihriska.

  4./ Trávnaté veľké tréningové ihrisko vyhovuje len čiastočne tréningovým požiadavkám. Jeho rozmery neumožnia hrať na tom zápasy. Nie sú tam tribúny, striedačky, ochranné siete.
  Nerovný terén bez podzemného odvodnenia, po daždi voda neodteká, často tam nie je možné ani trénovať.

  5./ Malé trávnaté ihrisko je len provizórne oplotené. Ni sú tam žiadne podmienky pre divákov.

  6./ Kapacita trávnatých plôch nepostačuje pre 13 kategórie futbalistov a futbalistiek. Na štadióne nikdy nebol vybudovaný zavlažovací systém.

  7. Je potrebné vybudovať nové trávnaté ihrisko s rozmermi minimálne 105x68m.

  8./ Chýba hala na zimné obdobie. Mládežnícky futbalisti trénujú vonku aj počas najväčších mrazoch za umelé osvetlenie, niekedy aj štyri kategórie na jednom ihrisku.

  9. Vedľajšia budova /zelený domček/ bol v uplynulých rokoch bola opravená z prostriedkov Stredoslovenského futbalového zväzu. Sídli tam Oblastný futbalový zväz, vedľajšie priestory boli uvoľnené pre niektoré Mládežnícke kategórie. Tu treba dodať, že rozloha šatní nevyhovuje normám SFZ.

  10. Nie sú vhodne riešené parkoviská, vstupy na štadión.

  Návrh na novú investíciu obsahuje komplexné riešenie na zabezpečenie potrieb mládežníckej futbalovej akadémie na úrovni splnenia licenčných podmienok pre účasť žiakov a dorastencov v najvyšších súťažiach SFZ, konkrétne:

  1. Nová výstavba moderného poschodového objektu a hlavnej tribúny, oplotenia a vstupov na hlavný štadión, ktorá rieši komplexne potreby futbalovej akadémie i futbal dospelých.

  2. Výstavba nového trávnatého ihriska v rozmeroch 105x68m s príslušenstvom pre potreby športovej prípravy i odohrania majstrovských zápasov mládeže,

  3. Oprava tribúny “B”, prípade potreby aj jeho presun,

  4. Oprava trávnatého tréningového ihriska,

  5. Koplexnu oprava umelo trávnatého ihriska,

  6. Výstavba novej haly s umelotrávnatým povrhom ihriska

  7. Prístupové cesty a parkoviská pre motorové vozidlá.

  8. Nové oplotenie celého areálu MFA.

  Ak tieto argumenti nie sú postačujúce, tak v ďalších komentároch pridám ďalšie.

 2. Stefan Balog - 9. Júl 2018 21:50

  PREČO PRIJAŤ Spoločenskú zmluvu na vytvorenie MESTSKEJ FUTBALOVEJ AKADÉMIE?

  Mesto Rimavská Sobota v prípade prijatia ponúknutej spolupráce s futbalovým klubom DVTK ušetrí ročne minimálne 60 tisíc € vynaložené doteraz na činnosť MŠK a umožní zvyšovanie športovej prípravy mládeže na najvyššiu úroveň.
  Mesto v r. 2017 prispieval na činnosť MŠK približne 210 tis. €, v predchádzajúcich rokoch aj okolo 300 tis.€ a viac. V prípade založenia MFA táto hodnota klesne trvalo na úroveň 150 tis. €,

 3. Stefan Balog - 9. Júl 2018 22:13

  Prečo chcú malý futbalisti v Rimavskej Sobote futbalovú akadémiu?

  Preto, že chcú LOPTU a nie DROGY. Chcú neustále sa zlepšovať. Chcú realizovať svoje sny. Nemajú záujem predčasne v mladom veku opustiť svojich rodičov, chcú mať dobré podmienky na šport tu doma v Rimavskej Sobote. Pozdejšie chcú tu v rodnom meste aj pracovať, žiť a založiť vlastnú rodinu.

  Futbalová mládež v Rimavskej Sobote už doteraz dokázala, že investícia mesta do mládežníckeho futbalu padla na úrodnú pôdu. Financiami sa neplytvalo a športové úspechy sa dostavili.

  Na úrovni prípraviek a žiakov patríme do absolútnej špičky Slovenského futbalu.
  V štyroch žiackych kategóriach U15, U14, U13 a U12 hráme 1. ligu.
  Dorastenci U19 a U17 v novej sezóne budú štartovať v 2. lige, o niekoľko rokov máme za cieľ aj tu dosiahnuť prvoligovú úroveň.
  Väčšina dorasteneckých futbalistov navštevuje stredné školy v Rimavskej Sobote. MFA priláka aj talentovaných mládencov z okolia do futbalu i do našich škôl.
  U dospelých sa stabilizoval káder prevažne s domácimi futbalistami a je predpoklad na návrat ďalších mimoriadne talentovaných futbalistov-vlastných odchovancov do klubu.
  Existuje reálna možnosť, že aj na úrovni dospelých dosiahneme natrvalo úroveň druhej ligy s vlastnými odchovancami.

  Ďalší športový rast jednotlivcov a kolektívov však vyžaduje lepšie podmienky.
  Súčasné podmienky klubu a neustále sa zvyšujúce požiadavky licenčného systému UEFA nám v budúcnosti neumožňujú hrať v prvoligových súťažiach.

  Čo sa stane ak poslanci nezahlasujú “ZA” Spoločenskú zmluvu na založenie MFA a “ZA” Nové investície do infraštruktúry?

  Športoviská a objekty budú chátrať, niekoľko rokov budeme prešľapovať na mieste, potom znovu začnú z klubu i z mesta odchádzať mladý ľudia, tréneri futbalové talenty. Ostanú len tí, ktorí sa uspokoja s priemerom.

  Rád by som položil jednu otázku primátorovi mesta a poslancom, ktorí na predchádzajúcom zasadnutí vyťahovali rôzne námietky PROTI a ani od tej doby neurobili nič ZA:

  KTO BUDE ZA TO VŠETKO ZODPOVEDNÝ?

  Potom sa pýtajme aj sami seba: prečo sme dovolili vyvoleným hazardovať s budúcnosťou našich detí?
  Prečo sme neurobili všetko preto, aby sme ponúknutú možnosť využili? Prečo sme neurobili všetko pre úspech a lepší život našich potomkov?

  Je čas, dať jasne najavo, že ľudia v Rimavskej Sobote Mestskú futbalovú akadémiu chcú.

  Pravdepodobne posledná možnosť na to naskytne na mimoriadnom zasadnutí poslancov mesta.
  Verejné zasadnutie MsZ sa uskutoční dňa 12. júla 2018 o 10:00 v sále Župného domu v Rimavskej Sobote.

  Tréneri, futbalisti, športovci, rodičia mladých futbalistov, priaznivci športu a občania mesta, ktorým záleží na rozvoji a budúcnosti Rimavskej Soboty by tam chýbať nemali.

 4. krivezrkadlo - 9. Júl 2018 23:37

  Pán Balogh,

  popísali ste toho do bludu, ale nepresvedčili ste ma. Preto prosím poslancov, aby hlasovali PROTI a nemíňali peniaze, ktoré patria všetkým obyvateľom tohoto mesta.
  Vysvetlite konečne obyvateľom, prečo Maďari chcú zriadiť FA práve v Rim. Sobote a nie niekde inde ! Povráva sa, že sa o to pokúšali aj v iných mestách a neuspeli.
  Koľko je futbalistov a priaznivcov futbalu v našom meste ? Tisíc, menej, viac ?
  Koľko peňazí bude potrebné pre futbalovú akadémiu v budúcom období ? A koľko ešte bude potrebné odhlasovať financií pre futbal o ktorých dnes ani nechyrujeme v budúcich rokoch ?
  Ako chcete vynahradiť obyvateľom tohoto mesta, ktorí nemali a ani nemajú záujem o futbal financie, ktoré pôjdu zo spoločnej kasy pre behajúcich za loptou, ak to poslanci schvália ? Čo im za to poskytnete ?
  Lístky zdarma na futbal o ktorý nemajú záujem, alebo im dáte ponuku, aby sa prišli pozrieť na tréning mládeže ?
  Ste presvedčený, že mladí ľudia ostanú v tomto meste, keď ukončia strednú školu / ak si vôbec vyberú strednú školu v našom meste/ ? Lebo ja nie.
  Aké uplatnenie ponúknete mladým ľuďom pre ktorých tak vehementne bojujete za futbalovú akadémiu po ukončení strednej školy – ak tu ostanú ?
  Zabezpečíte, aby tu vznikli nové pracovné príležitosti ? Lebo Vaša osoba takúto možnosť nemá.
  Hazardovať s budúcnosťou mládeže budeme vtedy, ak tu ostanú hrať futbal a potom ostanú bez práce, alebo ak budú chcieť uživiť rodiny, poberú sa aj tak preč.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.