Výlet kuchárov pred prázdninami

9. Júl 2018 · Autor: admin 

Hneď na začiatku školského roka 2017/2018 začali viacerí žiaci (z celkovo 34 zapísaných) odboru kuchár SOŠ obchodu a služieb v Rimavskej Sobote nahlas premýšľať o výletoch v júni. A to bol ešte iba september a objavovali sa námety na triednický výlet niekde do zahraničia! Tí triezvejší hovorili len o Bojniciach, Bratislave a Slovenskom Krase. Tí skúsenejší naznačovali nejakú chatu na kokavsku a realisti spomínali iba lúku za Žánovským potokom.

Ako sa blížil koniec školského roka, tak nielen redli početné stavy kuchárov v I.P ale aj proces vytriezvenia sa urýchlil u rojkov. A tak, ako začali ubúdať žiaci, začali blednúť aj exkluzívne destinácie. Posledný týždeň v škole optimisti ešte spomínali nejaký malý výlet do okolia Rimavskej Soboty. Tí pesimistickejší sa už vzdali akejkoľvek nádeje na výlet s triednym učiteľom, keďže videli, ako ich učiteľovi záverom školy iba pribúdajú mimoškolské akcie (komisia, výbor, zastupiteľstvo) a papiere na jeho stole.

To však nepoznajú svojho triedneho, ktorý v podvečerných hodinách doťahoval triednu dokumentáciu a tlačil vysvedčenia. V stredu doobeda ešte žiaci dávali do poriadku učebňu a tesne pred ukončením čistiacich aktivít ich prekvapil vyhlásením: Zajtra všetci o ôsmej v športovom a zoberte si so sebou slaninu, špekačky, vodu, nejaké drobné a preukazy! Ako blesk z jasného neba spôsobil tento oznam v triede rozruch. Spustil okrem toho aj ich fantáziu zo začiatku roka. Ale predsa len pragmatici vytušili, že to bude len rýchlovka na poslednú chvíľu, a tak začali otázky: Kde a ako tam pôjdeme…

Ešte vo štvrtok ráno triedny vybavil v TSM zastavenie vláčika pri škole (za čo pánovi riaditeľovi ďakujeme!) a oznámil, že: Ideme na chatu na Kurinec a budeme si tam opekať, zahráme si aj hry, potom sa okúpeme, aj poopaľujeme a poobede pôjdeme domov. Síce človek mieni, ale… ako sa ukázalo, počasie v ten deň neprialo ani kúpaniu, ani hrám, ani opaľovaniu sa. Našťastie, opekanie slaniny, špekačiek i chleba sa vydarilo a 9 prítomní žiaci sa dosýta najedli naturálnej stravy. Na ceste k vláčiku sme síce troška zmokli, ale to dievčatá Kristínu, Romanu a Anku neodradilo, aby nespomenuli aj prehliadku okolia jazera. A chlapci Tomáš, Matúš, Zdeno, Dániel,Tomi,  zbadajúc člnky a vodné bicykle, hneď boli vo svojom živle.

Na chvíľu aj mrholenie prestalo, ako keby sa chcelo odvďačiť za vytrvalosť žiakov. Alebo, žeby si dáždik iba chcel zahrať s človiečikmi svoju vodnú hru iným spôsobom ? Veru, po takmer hodine krútenia pedálmi, veslovania rukami a vzájomného striekania sa- na dvoch vodných bicykloch- boli takmer všetci mokrí, ako po sobotňajšom kúpeli.Vôbec im to však neprekážalo, ani pomerne ostrý vietor, ktorý pofukoval skrz vláčik po ceste domov. Tu viacerí pripomenuli, že by plachty na vagónoch neuškodili. Ako príklad im triedny ukázal fotky zo Zuberca na Orave, kde sa počas hmly a dažďa sa turisti spokojne prevážajú na tak upravenom vláčiku!

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované  9. 7. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.