Namiesto pokroku národnostné vášne

28. Jún 2018 · Autor: admin 

Prípad vytvorenia futbalovej akadémie v Rimavskej Sobote za účinnej spolupráce Borsodsport Invest Kft v Miskolci prešiel do sfér bičovania národnostných vášní na základe storočných krívd, ale aj nepravdivých tvrdení.

Rokovania medzi Mestským zastupiteľstvom Rimavskej Soboty a maďarským investorom prebiehajú už dlhé mesiace, k záveru nedospeli ani na utorkovom (26. 06. 2018) zasadnutí zastupiteľstva, kde boli prítomní aj maďarskí potenciálni partneri.

Poslanec mestského zastupiteľstva a okresný predseda strany Smer-DS Ivan Hazucha vo svojom vystúpení poukázal na to, že založením akadémie hrozí asimilácia slovenských detí a ostro varoval pred maďarizáciou. „Obávam sa v budúcnosti ohľadom rovnocennosti a korektnosti vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskou republikou, pretože máme naozaj zlé skúsenosti v predchádzajúcom storočí“, zdôraznil.

Dodal, že v 20. storočí sme boli 4-5-krát vojensky napadnutí od tejto krajiny. „Ale aj v tomto storočí vláda MR veľmi často spochybňuje našu štátnosť. Počujeme to aj od premiéra MR, keď spomína partnerov V4, často sme obchádzaní. Slovenská republika nie je spomenutá. Je spomenutá Poľská republika a Česká republika, a my nie…“

Takéto výroky sú neprípustné. Viacerí poslanci sa pohoršovali nad tým, že v Európe 21. storočia sa niekto odvoláva na dávnominulé kritériá a dôvody. Zvlášť, keď v poslednom čase radi vyzdvihujeme zlepšenie slovensko-maďarských vzťahov.

Strana maďarskej komunity hlboko odsudzuje takéto prejavy, ktoré v riešení investičných a športových otázkach, týkajúcich sa budúcnosti mládeže, sú neprijateľné. Dúfa, že športový klub sa čoskoro zrodí a bude slúžiť k uspokojeniu tak slovenskej, ako aj maďarskej strane. SMK zároveň vyzýva vládne strany, aby dbali na to, že ich vysoko postavení funkcionári sa budú zdržiavať takýchto šovinistických výrokov.

Video od 24:25

 

Zdroj: Tlačový odbor SMK, foto: archív redakcie Gemerland

 

Publikované 29. 6. 2018

Comments

Jeden komentár - “Namiesto pokroku národnostné vášne”

  1. krivezrkadlo - 30. Jún 2018 21:43

    Vážení pani za SMK, nože sa už toľko nepaprčte, ale históriu neoklameš, ani nevymažeš a poslanec Hazucha má pravdu.
    Rad by som poukázal na jednu vec. Či sa Vám to páči, alebo nie, ale v okrese Rimavská Sobota dochádza k asimilácii slovenských obyvateľov. A tomu chce pán poslanec zabrániť, veď žijeme na Slovensku.
    Čudujete sa ako ?Hlava mi dobre slúži a tak si pamätám, že v Rimavskej Seči, Uzovskej Panici i v Bátke boli na základných školách slovenské triedy. Kde sú teraz ? Zrušené. Vaši poslanci v mestskom zastupiteľstve Vám môžu potvrdiť, že hlasovali v MZ za začlenenie slovenských detí z obce U. Panica a Bátka do ZŠ P. K. Hostinského v Rimavskej Sobote. Prečo tieto deti nemôžu mať v obciach z ktorých pochádzajú malotriedku, veď malotriedky existujú v SR, prečo rodičia ich musia voziť do okresného mesta. A čo tie deti, ktorých rodičia na to nemajú ? No predsa,musia chodiť do školy v obci a tá je maďarská. A takto dochádza k asimilácii slovenských žiakov na maďarských. A ešte jedna ” kacírska otázka”, akej národnosti je starosta z obce, kde sa zrušili slovenské triedy? Alebo ďalšia otázočka na Vás – viete mi napísať, ktorá škola vynímajúc Jesenské po Hajnačku je slovenská ? Prečo príde napr. manželka do kaderníctva a tam študentky na to, keď sa ich pýta po slovensky odpovedia nemertem – veď jazyk štátu v ktorom žijú sa učí aj na maďarských ZŠ. Alebo si mám položiť otázku, že kto ich tú slovenčinu učí, alebo ako kvalitne ich ju chce naučiť ?

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.