Platy zamestnancov štátnej a verejnej správy sa zvýšia, ZMOS vníma tento krok pozitívne

28. Jún 2018 · Autor: admin 

Zamestnanci v štátnej a verejnej službe si prilepšia od 1. januára 2019 na svojich základných platoch o 10 percent a v roku 2020 o ďalších 10 percent. Spoločné vyhlásenie ku kolektívnym zmluvám v štátnej a verejnej službe na roky 2019 a 2020 dnes podpísali premiér Peter Pellegrini, viceprezidentka Konfederácie  zväzov SR Monika Uhlerová a predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora.

Ide o historicky najvyššie zvyšovanie platov verejnej a štátnej správy na Slovensku. Štátny rozpočet bude takéto dvojročné zvyšovanie platov stáť zhruba 1,5 miliardy eur.

Podľa vyhlásenia predsedu ZMOS Michala Sýkoru,  Združenie miest a obcí Slovenska vníma Memorandum ako deklaráciu dobej vôle a ďalší krok k naplneniu našej snahy o zvýšenie platov v celej verejnej správe.

„Podľa nás je to nástroj na hodnotenie kvality práce a tiež odbornosti našich zamestnancov. Uvedomujeme si, že bez kvalitného a adekvátne ohodnoteného zamestnanca sa len ťažko budeme posúvať ďalej. V podmienkach miest a obcí sme vždy presadzovali, aby mal zamestnávateľ dosah na spôsob a výšku odmeňovania všetkých zamestnancov, vrátane ľudí v školstve,“ vyjadril sa M. Sýkora.

Ďalej uviedol, že akceptujú navrhované skokové navýšenie platov o 10 % na dva roky.  Súhlasia s tým, aby kolektívna zmluva a podmienky zamestnávania vo verejnej správy boli uzavreté na obdobie dvoch rokov, za predpokladu navýšenia minimálnej mzdy na úrovni od 510 eur po maximálne 520 eur.

„Vieme, že ide o rozpočtovo náročnú oblasť, v ktorej by výraznejšie navýšenie minimálnej mzdy naše rozpočty nezvládli. Preto chceme v časovom predstihu poznať reálne finančné dopady každej prijímanej legislatívy. Na tohtotýždňovej Rade ZMOS sme prijali uznesenie, podľa ktorého žiadame vládu SR a NR SR, aby neprijímali novú legislatívu voči miestnej samospráve, ktorou budú ukladané nové úlohy a povinnosti obciam a mestám bez finančného krytia zo strany štátu, pretože finančný dopad tohto navýšenia platov bude vo výške cca 150 miliónov eur,“ uzavrel Sýkora.

Autor: Marta Kanalová, zdroj: Michal Sýkora, predseda ZMOS

 

Publikované 28. 6. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.