Futbal: Národnostne podfarbená, búrlivá diskusia

26. Jún 2018 · Autor: admin 

Vraj, žltá karta pre futbalovú akadémiu- píšu u susedov. Ale to je zrejme malé nedorozumenie.  Alebo iba zavádzanie? Lebo podľa prítomných súdnych ľudí na rokovaní Mestského zastupiteľstva Rimavská Sobota, nie akadémia faulovala! Ale,zrejme niektorí aktéri rimavskosobotskej samosprávy by si zaslúžili rovno červenú kartu! Keďže pre jedných bude zrejme chýbať zdroj dodatočných príjmov pre „budovanie“ a u druhých zase trčí slama nacionalizmu 19.storočia, tak sa futbalová akadémia kľudne mohla zaseknúť v zahrievacom rozbehu- pre nezáujem hráčov z lavičky!

A nehovoriac o amatérskej práci prípravnej komisie! O tej  je aj škoda písať, keďže každý čakal odborne prelúskaný a seriózne predrokovaný materiál. Tu však evidentne išlo iba o preklad maďarského návrhu…

Po vyše 2-hodinovej diskusii, v ktorej najprv vystúpili členovia primátorovej komisie. Poslanci MsZ Bitala, Auxt, Főző, Urban- tí obhajovali zmysel projektu spolupráce medzi MŠK resp. mestom a maďarským Borsodsport Invest KFT Budapešť  pre zriadenie mestskej futbalovej akadémie Rimavská Sobota, s.r.o. Nasledoval poslanec Ivan Hazucha, ktorý spočiatku seriózne a demokraticky naznačoval, že má na veci alternatívny názor s istými pripomienkami. Avšak celé jeho pokračujúce vystúpenie, ohľadne tejto veľkej investície, sa nakoniec zosunulo do jatrenia minulých hriechov obidvoch susedných národov, do nevyjasnenosti dôsledkov spoločnej histórie, na nespochybniteľne diskriminačné Apponyiho zákony a na ťažké výstrely typu: Do slovenských škôl hádžu slovenské deti a vychádzajú z nich čistí Maďari. Toto zaznelo v kontexte jeho obáv, že slovenské deti budú trénovať maďarskí tréneri a bude sa na tréningoch hovoriť iba po maďarsky. Čo samozrejme, otázka takto nebola nikdy nastolená a podľa návrhu je evidentné, že tréneri budú od nás z Rimavskej Soboty- minimálne v kategóriách detí a mládeže. V kategóriách dospelých (A a B družstvo) to však môže byť hoc´ aj taliansky či ruský tréner. Tieto národnosti však poslancovi akosi neprekážajú…

Poslanec Viliam Vaš, ktorý (mimochodom ako jediný) uvítal a pozdravil prítomného konateľa v jeho materinskom jazyku, tiež podporil myšlienku založenia spoločného slovensko-maďarského klubu v Rimavskej Sobote. Upozornil však, že teraz je kľúčový vstup mesta (resp. MŠK) do spoločného projektu a investícia zo strany partnera, avšak netreba zabudnúť ani na v auguste začínajúci futbalovú ligu. V ďalšom vystúpení upozornil, že očakával jasne pripravené podmienky zo strany komisie a čakal, že dnes sa len bude hlasovať o budúcej spolupráci a zmluvné podmienky sa dotiahnu na ďalších rokovaniach. A keďže toto všetko komisia nedokončila, tak by bolo lepšie stiahnuť tento bod z rokovania a pripraviť nové podmienky na mimoriadnom rokovaní MsZ ešte v júli (do termínu SFZ -15.7.2018 ale max. do začiatku ligy 28.7.2018!). V závere svojho príhovoru V.Vaš naznačil, že historické reminiscencie typu Maďari by sme si už v Európe 21.storočia mohli odpustiť- so slovami: Dívajme sa dopredu a pohľad do spätného zrkadla je len na to, aby sme sledovali,  či niekto nechce do nás zozadu naraziť! Ako aj na fakt, že on by osobne uvítal aj sponzorstvo hociktorého arabského šejka či ruského olejového magnáta. S tými by zrejme neboli žiadne problémy…

No, ako sa počas rozvíjajúcej a búrlivej diskusie ukázalo, tak napr. poslanec Štefan Baláž požadoval aj istoty obsahu spoločenskej zmluvy a poukázal na riziká s majetkom mesta, napr. pri krachu budúcej spoločnosti, ako aj na navrhovanie iba jedného konateľa, ako aj neohraničený termín rekonštrukčných prác na štadióne. Neskôr poslankyňa Eva Bornayová poukázala na to, že maďarskí partneri (podľa predloženého elektronického výpisu z obchodného registra) už založili „maďarskú“ eseročku ešte 19.apríla 2018.

Po tomto sa už diskusia pohybovala viac-menej v smere prípravy lepších podmienok budúcej spolupráce. Ba čo viac, hovorilo sa aj o riešení právneho nástupníctva MFA po MŠK. Nakoniec v diskusii sama hlava mesta predložila návrh, aby mestské zastupiteľstvo schválilo dohodu o spolupráci medzi MŠK (nie Mestom!) a Borsodsport Invest KFT  a za vstup MŠK do Mestskej futbalovej akadémie. V tomto návrhu sa však objavili aj požiadavky poslancov  MsZ na rozšírenie konateľov (minimálne na 2 a zastúpenie RS, kompetencie a počet členov valného zhromaždenia, ako aj záruky na pokrytie prevádzkových nákladov (min. 100 tisíc Eur zo strany maďarského partnera). Ale hlavne tu zarezonovalo poskytnutie garancie vo forme hodnoverného dokladu (od maďarskej vlády či ich národného futbalového zväzu) na poskytnutie 4 miliónov Eur do spoločného rimavskosobotského projektu! Ale aj vymedzenie termínu začatia a ukončenia rekonštrukčných prác na štadióne a jeho infraštruktúre. Navyše poslanci uložili komisii, aby rokovala o požiadavkách zástipcov občanov a pripravila aj sankcie (akceptované aj druhou stranou- slovami konateľa Tamása Szabóa) za nesplnenie termínov.

Nakoniec tento návrh s menšími úpravami zastupiteľstvo schválilo 14 hlasmi ZA, dvaja sa zdržali a traja nehlasovali. Zároveň poverili primátora mesta, aby po spracovaní podmienok mesta zvolal mimoriadne zasadnutie mestského parlamentu do konečného termínu SFZ.

Autor: Viliam Vaš, poslanec MsZ, foto: M. Kanalová

 

Publikované 26. 6. 2018

Comments

12 komentáre/ov - “Futbal: Národnostne podfarbená, búrlivá diskusia”

 1. explorer - 27. Jún 2018 15:33

  viva, mozte mi prosim vysvetlit preco je potrebne prijat rozhodnutie do 15.7.? ved msk moze fungovat celu dalsiu sezonu a zatial si mfa moze stavat stadion. po sezone sa msk a mfa mozu zlucit.

  pytam sa, lebo hoci som si pozrel zaznam z rokovania, nie som o moc mudrejsi, kedze tento bod nemal ani hlavu ani patu.

 2. viva - 27. Jún 2018 22:04

  2. Máte pravdu, toto nemalo ani hlavu -ani pätu. Taká “dôsledná” bola príprava tohto bodu… A nehovoriac o primátorových garanciách, ktoré predložil až na zasadaní MsZ.

  1. Podľa športového riaditeľa Attilu Domíka je dátum 15.7.2018 dôležitý z dôvodu, aké družstvo z RS v 3.lige. Či nový, alebo starý subjekt. Potom však A.Domík naznačil, že je tu aj úplne posledná možnosť, a to termín 28.7.2018- kedy začína jesenná časť súťaže.
  MŠK, môže pokračovať aj bez spoločenskej zmluvy, ale spoločenská zmluva (návrh) bol postavený na fakte, že v tom čase (tesne pred začiatkom ligy) už bude odsúhlasená MFA.
  Nie som právnik, a nevyznám sa v právnom nástupníctve subjektov MŠK-MFA (podobný problém sme síce už raz riešili MFK-MŠK, ale to bola iná situácia), a tak neviem, nakoľko reálna je Vami naznačovaná možnosť (zlúčenie po sezóne a či sa môže stavať aj bez zlúčenia). Je to možno len otázka vhodne formulovanej zmluvy, ale takúto sme na stôl nedostali…
  Viem si však predstaviť zmluvu, že Mesto vstúpi do spoločného projektu s Borsodsport Invest KFT Budapešť a začne sa rekonštrukcia štadiónu,
  A medzitým MŠK hrá 3.ligu do ukončenia rekonštrukcie, niekde napr. v Jesenskom. Ale nie som právnik…

 3. explorer - 28. Jún 2018 14:47

  ak sa ma prihlasit do novej sezony uz mfa, tak vznikaju rozne otazky. napríklad ci sa bude borsodsport podielat na prevádzkových nakladoch uz v najblizsej sezone alebo ako bude zabezpeceny prevod licencie, kedze mfa je madarska spolocnost a nie som si isty ze futbalovy zvaz moze dat licenciu subjektu z iného statu. samotne zlucenie mfa a msk sa ze necely mesiac asi tiez nestihne.

  zaujimava je aj ta poziadavka borsodsportu aby sa mesto zaviazalo ze bude davat do mfa 150tisic rocne. kedze napriklad v minulom roku mesto dalo na klub a stadion 158+74 tisic (dotacia+tsm) takze to znie ako dobry deal.

 4. Future - 29. Jún 2018 0:00

  MFA Rimavská Sobota je slovenská s.r.o.
  Po podpise zmluvy o spolupráci primátorom mesta a následne podpisom spoločenskej zmluvy vstúpi mesto do MFA s.r.o. 49% podielom.
  Táto zmena sa zaregistruje v obchodnom registri.
  Výpis obchodného registra s 49%-nou spoluúčasťou mesta RS, spolu primátorom podpísanou žiadosťou prevodom práv,povinností a pohľadávok z MŠK na MFA sa pošle na SFZ.
  A výkonný výbor SFZ pred začiatkom jesennej časti 3.ligy odhlasuje transformáciu MŠK na MFA.
  Paralelné fungovanie MŠK a MFA je teoreticky tiež možné,ale tam by bolo potrebné doriešiť financovanie medzi MŠK a MFA a to by sa asi nestihlo do začiatku súťaže a preto by sa nemohli uzatvoriť zmuvy s hráčmi,ani s trénermi a bol by ohrozený štart v súťaži.
  Maďarská strana sa už vyjadrila,že po podpise zmluvy o spolupráci a spoločenskej zmluvy okamžite prevedie na účet MFA peniaze potrebné na prevádzku MFA.

 5. explorer - 29. Jún 2018 10:04

  Vdaka za info future :)

  To ze mfa je madarska spolocnost sa hovorilo na zastupitelstve. V slovenskom obchodnom registri ju zatial nevidim.

  O peniazoch sa tiez hovorilo na zastupitelstve, ze madari su schopni poslat hned na ucet 4miliony, tie su vsak na stavbu stadiona a nie na prevadzku, preto som napisal ze je otazne akym sposobom by sa podielali na prevadzke klubu v buducej sezone.

  Nerozumiem vasmu komentaru:
  Paralelné fungovanie MŠK a MFA je teoreticky tiež možné,ale tam by bolo potrebné doriešiť financovanie medzi MŠK a MFA a to by sa asi nestihlo do začiatku súťaže a preto by sa nemohli uzatvoriť zmuvy s hráčmi,ani s trénermi a bol by ohrozený štart v súťaži.

  Ved prave paralelne fungovanie msk a mfa by zabezpecilo, ze uz dnes by si msk mohlo zazmluvnovat hracov a nemuselo cakat na rozhodnutia ohladom mfa. Financovanie msk uz doriesene je, kedze dotacia mesta bola schvalena uz davnejsie. Do mfa zatial mesto tak ci tak nebude davat peniaze, iba majetok.

  rad si to ale necham vysvetlit :)

 6. Future - 29. Jún 2018 10:29

  Myslel som paralelne z pohľadu SFZ,že by sa MŠK nestihlo pretransformovať na MFA do novej sezóny.Ale financovanie z maďarskej strany je podmienené podpisom zmluvy o spolupráci.A len z financií mesta sa nedá zložiť koncepčne mužstvo ktoré by naplňilo výkonnostný cieľ postup späť do celoštátnej 2.ligy.

 7. explorer - 29. Jún 2018 10:59

  cize plati ze okrem 4mil na vystavbu by madari dali peniaze aj na prevadzku klubu hned od buducej sezony?

 8. Future - 29. Jún 2018 11:35

  Samozrejme,hneď po podpísaní zmluvy o spolupráci.

 9. Stefan Balog - 29. Jún 2018 20:26

  Najčastejšia otázka občanov mesta v týchto dňoch:
  Bude MFA v Rimavskej Sobote?
  Odpoveď: ÁNO!
  Prečo? Lebo to takmer všetci občania chcú!

  Rok 2018 je v znamení MS vo futbale v Rusku. Rok 2018 v Rimavskej Sobote je v znamení založenia Mestskej futbalovej akadémie. Zápasy MS sledujú na mieste diania i pri televíznych obrazovkách milióny divákov. MS sledujú aj občania mesta Rimavskej Sobote, deti i dospelý, muži i ženy. Futbal je fenomén.

  Napriek tomu dňa 26. júna 2018 občania Rimavskej Soboty prepli na domáce kanály, kde poslanci rozhodovali o osude futbalovej akadémie. Bolo to nechutné divadlo aj pre nezainteresovaných divákov a hotovou katastrofou pre rodičov detí, ktorí vznik futbalovej akadémie netrpezlivo očakávajú bez rozdielu vieroznania a národnosti.

  Maďarský klub DVTK pre naše mesto ponúka partnerstvo a velkolepú investíciu, naše mesto dáva ihriská, pozemky, schátralé objekty a ctený zástupcovia občanov dávajú podmienky a požadujú garancie. Nebolo by na tom nič zlé, veď maďarská strana väčšinu odznelých výhrad akceptuje.

  Problém je s načasovaním. Naše dámy a páni poslanci na to mali celý polrok, ale oni to načasovali na poslenú chvíľu, na deň schválenia Dohody a Spoločenskej zmluvy. Bola to náhoda, alebo zámer. Všetci deklarujú že futbalovú akadémiu chcú, len konajú naopak. Samozrejme z poslancov MsZ nie sú všetci zástancovia FA, ale to potom treba jasne povedať.
  Nehladajme teraz vinníkov, na to čas neostáva.
  Hladajme riešenia!

  Maďarskej strane po zasadnutí MsZ stačili 2 dni na to, aby vyhoveli obavám pána primátora a hodnoverne preukázali , že zdroje na financovanie plánovaných investícií k dispozícii majú. Predpokladám, že aj našim poslancom postačujú na to dva dni, aby svoje oprávnené požiadavky zapracovali do textu Spoločenskej zmluvy..
  Postupné kroky prechodu z MŠK na MFA boli detailne prejednané s právnickým oddelením SFZ, sú splnitelné včas. Včasné splnenie jednotlivých krokov sú potrebné na to, aby futbalové kategórie mohli štartovať pod novým názvom a mohli byť financované už aj zo zdrojov partnerského klubu DVTK.
  V tomto prípade by sme mohli mať vyššie ambície v športovej oblasti, napríklad vytýčiť cieľ postup A mužstva dospelých do II. ligy. Mohli by sme angažovať niektorých z našich odchovancov ktorý hrávajú momentálne v iných kluboch /Migala, Fischer a Slaniniak – Podbrezová, Václavík – Žilina, Boros-DVTK, Nôta – Dukla BB, Kočiš – Poprad, Obročník a iných/.

  MFA s.r.o. Rimavská Sobota bude firma Slovenská, mužstvá MFA budú štartovať v súťažiach SFZ.

  Tak kde je problém. Problém je v ješitnosti niektorých jednotlivcov, ktorí svoje osobné záujmy neštítia uprednostniť pred záumom spoločnosti a doslova hazardujú s ponúknutou spoluprácou a investíciou na úkor občanov mesta i celého regiónu.

  Občania mesta založenie Mestskej futbalovej akadémie vítajú a právom očakávajú od vedenia mesta a poslancov mesta, aby ich vôľu rešpektovali a vykonali potrebné kroky v záujme včasného uskutočnenia spoločného projektu Mestskej futbalovej akadémie v Rimavskej Sobote.
  Ponuka DVTK pre naše mesto nemusí trvať večne, svoj projekt môžu realizovať na inom mieste a my tu v Rimavskej Sobote môžeme nariekať, že k nám investície neprichádzajú a naopak mladý ľudia odchádzajú.

  Štefan Balog, koordinátor mládeže MŠK Rimavská Sobota

 10. explorer - 29. Jún 2018 22:47

  p.Balog, suhlasim takmer so vsetkym co ste napisali, ale podla mna zlyhal niekto iny.

  p.Bitala ma tri funkcie – je konatelom msk, poslancom msz a zaroven sefoval pripravnej komisii. Mohol vyuzit tuto skutocnost a zariadit aby bolo vsetko pripravene tip-top, namiesto toho prisiel s navrhom, ktory nebol evidentne dopracovany (primator udajne svoju poziadavku na dvoch konatelov vzniesol uz davnejsie) a predrokovany s poslancami (to bolo evidentne z ich reakcii) a namiesto toho, aby uviedol stav v akom sa project nachadza, napr. tak ako ste ho vy prave popisali vo svojom komentari, tak povedal dve nesuvisle vety a to bolo vsetko…
  nehovoriac o tom ze tento bod mal byt prerokovany uz pred mesiacom, ale p.Bitala ho stiahol.

 11. Stefan Balog - 30. Jún 2018 14:11

  Dôležitý bude konečný výsledok nie kto robil aké chyby a kto má aké zásluhy.
  MFA má slúžiť budúcej generácie športovcov-futbalistov a toto máme mať na zreteli všetci, ktorý sa o to usilujeme.
  Všetci veríme tomu, že k dohode strán dôjde ešte do júla 2018 a futbalisti a futbalistky pod názvom Mestská futbalová akadémia Rimavská Sobota budú vzorne reprezentovať naše mesto v súťažiach SFZ.
  Športu zdar a futbalu zvlášť!

 12. Viliam Vaš - 2. Júl 2018 11:54

  Dúfam, že teraz v stredu v Maďarsku už dokončia rokovania o sporných bodoch (garancia na financie pre rekonštrukciu, dozorná rada, konatelia, príspevky oboch strán pre MFA) a na mimoriadnom zasadaní zastupiteľstva sa bude môcť odhlasovať Zmluva o spolupráci a následne aj zmluva o podmienkach fungovania MFA (podiely, rekonštrukcia, športová časť).

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.