Názor: Pellegriniho bič na nezamestnaných?

26. Jún 2018 · Autor: admin 

Najprv čosi hovoril o tom, že nedostatok pracovnej sily v istých oblastiach by sa mohol riešiť cudzincami a teraz chystá bič na nezamestnaných. Reč je o najnovšom vyjadrení premiéra Pellegriniho, ktoré mnohých v hladových dolinách pobúrilo. Namiesto toho, aby tam vláda dala konečne investície, pretože nielen v rozvinutej Bratislave a západe Slovenska žijú ľudia, ktorí si platia dane, tak premiér chystá bič na nezamestnaných.

“Určite budeme musieť zvážiť, ako sa postaviť k tým, ktorí dlhodobo odmietajú pracovať, lebo sa im jednoducho nechce a chcú si žiť pohodlný život zo sociálnych dávok. Ak by sme sa pozreli k niektorým z našich susedov, južní susedia majú, myslím, veľmi tvrdé podmienky. Po troch mesiacoch akonáhle si nenájde človek prácu, resp. nechce pracovať, je mu pozastavené vyplácanie dávok a žije z minima. Je to možno cesta,” tvrdil v médiách Pellegrini.

Ďalej uviedol, že možno sa dá konštatovať, že už len ten, kto nechce, nepracuje. Potom treba podľa neho prehodnotiť, či platiť dávku v nezamestnanosti také obdobie, alebo za takých podmienok, ako sa platí. „Riešením by možno tiež bolo, ak by títo ľudia dostali lehotu troch mesiacov, počas ktorých, ak sa nezamestnajú, tak im štát nebude platiť dávku,“tvrdí premiér.

Pán Pellegrini, myslím si, že nemožno všetkých nezamestnaných hádzať do jedného vreca. Súhlasím len v tom, že treba riešiť ľudí, ktorí pracovať nechcú, teda tých, ktorí nikdy nepracovali a nič neodviedli do Sociálnej poisťovne. Ale v prvom rade im treba dať šancu zamestnať sa a viesť dôstojný život. Teda aj v regiónoch, ktoré sú roky na okraji záujmu všetkých slovenských vlád, vrátane okresov Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava či menej rozvinutých oblastí na východe republiky.

V prípade týchto regiónov tvrdiť, že už len ten, kto nechce, nepracuje, je scestné. Zrejme platí príslovie, že za Nitrou sa už muchy otáčajú chrbtom, resp. kapú, ako to tvrdí môj známy. A čo sa týka výšky socálnych dávok, z nich sa naozaj nedá viesť pohodlný život, ako hlása Pelegrini. Zrejme pán premiér nevie, o čom hovorí. Ak je niekto samoživiteľ a príde o prácu, tak dávka v hmotnej núdzi a príspevok na bývanie nepokryje ani výšku nájomného.

Alebo chce niekto takýmto spôsobom prinútiť ľudí, aby sa presťahovali ? A za čo si v takej Bratislave kúpia drahé byty? Nie každý má nárok na hypotéku. A nie každý môže zbaliť kufre a z hladových dolín odísť. Myslím, že návrhy Pellegriniho dlhodobo nezamestnaných nevyriešia. Treba im dať zmysluplnú prácu v regiónoch, kde žijú a nie neustále ťahať investície na západ, kde je nedostatok pracovnej sily. Ale o tom už píšem na Gemerlande roky…

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované  26. 6. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.