Poznámka: Vyrovná vláda regionálne rozdiely?

20. Jún 2018 · Autor: admin 

Ako je už roky rokúce verejne známe, každá z doterajších vlád najviac investícií tlačila na západné Slovensko.  To malo za následok, že tam vzniklo toľko pracovních príležitostí, až je nedostatok pracovnej sily.

V tejto súvislosti sa dokonca v médiách objavila informácia, že nový premiér Pellegrini chce vzniknutú situáciu riešiť prostredníctvom riadenej migrácie. (Článok: https://www.hlavnespravy.sk/pellegrini-chce-imigrantov-na-slovensku-prichadza-doba-kedy-treba-hovorit-o-riadenej-migracii-kvoli-nedostatku-pracovnych-sil/1413774# ). Myslím si, že to nie je celkom dobrý nápad, nakoľko súčasťou našej krajiny nie je len Bratislava a západ, ale aj iné oblasti. Napr. taký Gemer-Malohont, kde je dlhé roky nedostatok pracovných príležitostí.

Veď hladové doliny, akými sú okresy Rimavská Sobota, Revúca či Rožňava, sú dlhdobo na prvých priečkach v miere evidovanej nezamestnanosti. A nemyslím si, že je to preto, lebo investori nemajú záujem. Treba ich len správne nasmerovať aj prostredníctvom investičných stimulov, prípadne podporiť domácich podnikateľov, napr. daňovými či odvodovými úľavami. A to už mala Vláda SR robiť už dávno, vrátane dostavby R2. A nie nechať tieto regióny postupne vymierať. Nehovoriac o nízkej životnej úrovni  tamojších obyvateľov.  Alebo to bol zámer?

Myslím si, že aj eurofondy mali v prvom rade slúžiť na vyrovnanie regionálnych rozdielov, čo sa však nestalo. Práve naopak, hladové doliny sú na tom neustále horšie a západná časť republiky nad mieru rozvinutá. Až tak, že je tam problém s pracovnou silou. O zneužívaní eurofondov škoda písať…

I keď je potešiteľné, že do Veľkého Krtíša smeruje zahraničný investor so zámerom vytvoriť vyše 800 pracovných príležitostí. Lenže, to nestačí. Zamestnávateľa treba aj do Gemera-Malohontu a nie jedného. Uvedomujem si, že tu bude problém s kvalifikovanou pracovnou silou, ale aj to sa dá riešiť.

Podľa mňa vláda by sa mala prioritne snažiť o zabezpečenie práce a rovnomernej životnej úrovne na celom Slovensku  a nie ťahať na západ cudzincov, aby tam pracovali. Pretože aj v hladových dolinách, na okraji záujmu všetkých vlád, sú ľudia, platiaci dane, z ktorých žijú aj vládni predstavitelia… Alebo ľudia z týchto regiónov sú potrební len pri voľbách?

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 20. 6. 2018

 

 

 

Comments

5 komentáre/ov - “Poznámka: Vyrovná vláda regionálne rozdiely?”

 1. Belmondo - 20. Jún 2018 14:26

  Pozrime sa nato pragmaticky. Slovensko je vyrabovana, zdevastovana a demoralizovana krajina kde pravo sa stalo len deklaratornym institutom. Tu netreba maturovat nad tym co ma robit nejaka babkova vlada. Tu treba totalnu rekonstrukciu pravneho systemu, sudneho systemu, administrativneho systemu a totalnu vymenu statneho zastupitelstva – prokuratury a policajneho zboru.

 2. viva - 21. Jún 2018 7:40

  Pekná maturitná teória ! Už v koncom 90-tych rokov povedal Milan Šútovec: “Tento štát treba nanovo založiť…” Ale aj on sám si uvedomil, že s voličmi HZDS a teraz Smeru nikto nepohne. A bez demontáže demokratických pilierov (voľby, zastupiteľstvá, sloboda,) – alebo bez nastolenia diktatúry- to tak ľahko nepôjde s tou totálnou zmenou !
  Či máte na to iný recept ? :-)

 3. Belmondo - 22. Jún 2018 8:09

  Pred 80. rokmi by nikto netvrdil, ze fasisticka diktatura v Nemecku o par rokov skonci, pred 60. rokmi by nikto netvrdil, ze skonci komunisticka diktatura vo vychodnom bloku, a dnes su opat pochybavaci, ze tento sucasny zlocinecky system sa neda nahradit. Co je demokraticke na sucasnych volbach, ked tu osprostete stado vo volbach prehlasuje rozmyslajucu mensinu, ci uz za uplatu – socialne balicky alebo korupciu v osadach alebo v dosledku svojej mentalnej zaostalosti? Co je demokraticke na tej sucasnej “slobode”, ked su ludia prenasledovani “demokratmi” za nazory, cenzuruju a zakazuju sa diskusie, reportaze a spravodajstvo atd. O akej “demokracii” a “slobode” je tu vlastne dnes reč?

 4. viva - 22. Jún 2018 9:32

  S týmto sa nedá nič robiť- bez zmeny vedomia voličov.
  A s napísaným iba súhlasím ! :-(

 5. spalovac mrtvol - 22. Jún 2018 16:23

  Riešenie by sa našlo, napr. nastoliť absolutnú monarchiu. V čele takejto monarchie by
  mohol byť človek typu ako Belmondo či viva. A je vymaľované. :-D

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.