Interpelácia poslanca Vaša o možnom zriadení priechodu pre chodcov na Jánošíkovej

8. Jún 2018 · Autor: admin 

Ešte na základe interpelácie na zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote  28.marca 2018 dostal koncom apríla poslanec Viliam Vaš odpoveď od primátora. Tá sa týkala možného priechodu pre chodcov v strede Jánošíkovej ulice. Keďže medzitým bolo už len slávnostné zasadnutie zastupiteľstva, tak sa poslanec mohol vyjadriť k odpovedi až na zasadaní 29.mája 2018.

Predsa len k jeho otázke: Obyvatelia Jánošíkovej ulice ešte začiatkom marca požiadali poslanca Viliama Vaša, aby na úrade zistil, či je možné zriadiť priechod pre chodcov v strede ulice, smerom k pošte. Zástupca občanov na to na najbližšom zasadaní MsZ predložil túto otázku občanov do bodu Interpelácie poslancov.

Po takmer mesiaci dostal od primátora Mesta Rimavská Sobota Jozefa Šimka nasledovnú odpoveď:  1. Pri zriadení nového priechodu pre chodcov z oboch strán musia byť vybudované chodníky. 2. Vzhľadom na to, že na Ulici Jánošíkovej na strane ľavej od hlavného námestia nie je vybudovaný chodník pred parkovisko,  v zmysle platnej STN a na základe stavebného priestranstva, v strede ulice smerom k pošte priechod pre chodcov nemôže byť zriadený.

Toľko zákonný stav a poďme sa pozrieť na skutkový stav na tejto frekventovanej ulici.

Najprv k „nevybudovanému“ chodníku na ľavej strane ulice od Hlavného námestia dodávajú chodci -križujúci ulicu pri rohu budovy Čierneho Orla- iba nasledovné: Práveže, tu končí chodník a ďalej musia chodci buď pokračovať cez trávniky parkoviska, alebo prejsť na druhú stranu ulice! Samozrejme, že tu nie je len prvá možnosť rizika zrazenia chodcov, ale aj možnosť nakreslenia priechodu.

A takisto, smerujúc od novej kruhovej križovatky (sídliska Malohontská-Rimava) smerom hore na Hlavné námestie, majú chodci tri možnosti:  Buď prejdú šikmým chodníkom smerom k pošte, alebo prejdú na druhú stranu ulice pri končiacom chodníku (najmä študenti smerom k Obchodnej akadémii), alebo znova cez trávnik a parkovisko budú pokračovať k rohu budovy Čierneho Orla- teda opäť k nedokončenému chodníku!

Z piatich možností chôdze cez túto frekventovanú ulicu sú 4 maximálne nebezpečné. Ale na zistenie takého stavu netreba sedieť v kancelárii úradu, ale si to treba prejsť najmä ráno medzi 7,00-8,00 alebo okolo obeda a tiež v poludňajších hodinách v čase medzi 15,30-16,30 hod.

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 8. 6. 2018

Comments

9 komentáre/ov - “Interpelácia poslanca Vaša o možnom zriadení priechodu pre chodcov na Jánošíkovej”

 1. kurinecmann - 8. Jún 2018 9:02

  Alibizmus,vyhovorka,ze sa to neda,podobne a prechody pri nedalekom kruhaci,dva pre chody pre chodcov,jeden platny a druhy nie,len podla zakona,ktory je platny

 2. kurinecmann - 8. Jún 2018 9:10

  Alibizmus,vyhovorka,ze sa to neda,podobne ako prechody pri nedalekom kruhaci,dva pre chody pre chodcov,jeden platny a druhy nie,len podla zakona,ktory je platny

 3. notykoki - 10. Jún 2018 13:08

  Vilo prepáč, ale ten Tvoj nápad je nebetyčná blbosť! Tam jednoducho nie je kde vybudovať prechod. Kde sa skončí? Uprostred cesty alebo na tráve pod stromami ?
  Navyše ešte aj klameš, lebo nikto na tomto svete tam po tráve chodiť nemusí. Prejde pekne cez parkovisko.Ešte aj tie fotky sú nafotené tak , že nevidieť prechody na každom konci ulice. A žiadny Tvoj argument tieto fakty nevyvráti! Prípadne sem daj nejakú fotku na ktorej nám názorne načrtneš kde by ten prechod mal byť.

 4. viva - 11. Jún 2018 8:37

  notikoky: Škoda, že si nečítal článok, lebo zrejme by si nepísal “ten Tvoj nápad”.
  A keď sa už jedná o “nebetyčnosť” tak takýchto babylonských kuriozít je v našom meste viac ! A to, že ľudia chodia i cez trávnik, nemusím ani klamať, len sa tam posaď na 10 minút ráno či poobede !
  Že kde by mal byť prechod uprostred ulice ? Nie sonm odborník na statickú dopravu, ale logicky sa pýta tam,, kde končí chodník pri dolnom rohu Čierneho Orla (oproti žltej čiary zákazu zastavenia) a druhý pri rohu malého činžiaka (viď: dáma v červených nohaviciach s dáždnikom).

 5. notykoki - 11. Jún 2018 10:51

  Obyvatelia Jánošíkovej ulice ešte začiatkom marca požiadali poslanca Viliama Vaša, aby na úrade zistil, či je možné zriadiť priechod pre chodcov V STREDE ulice, smerom k pošte. Áno prepáč zle som si to prečítal, Ty si to nevymyslel. Ale jasne sa tam hovorí o prechode v strede ulice. Keď sa súčastné zebry posunú na miesto ktoré si uviedol, uznaj sám-nič to nerieši. Aj tak sa stále bude chodiť cez parkovisko.

 6. viva - 11. Jún 2018 12:22

  Problémom legislatívy je , že na ľavej strane (od Hlavného námestia) neexistuje súvislý chodník (je prerušený vjazdami na parkovisko).
  Avšak, celkom nechápem argument, že “súčasné zebry sa posunú na miesto, ktoré si uviedol” ” Ja nehovorím nič o “posune”. Iba naznačujem, že pri ochote úradu by mohi byť nové na dvoch miestach kd ekončia chodníky. Ja to však nikomu neprikazujem….
  A okrem toho, prečo by nové zebry nič neriešili ? Však vidieť i zo záberov, že súčasný stav len zvyšuje riziko potenciálneho stretu áut s chodcami na nechránených a spontánnych prechodoch. :-(

 7. notykoki - 11. Jún 2018 19:15

  Ako vždy- musíš mať pravdu. Ja som skončil.

 8. viva - 11. Jún 2018 20:26

  Ahaho ! Nebodaj´došli argumenty “prečo sa to nedá” ?! :-D

 9. notykoki - 11. Jún 2018 22:39

  Argumenty treba predložiť niekomu, kto je schopný ich pochopiť. :)

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.