Hanlivý nápis na kostole

20. Máj 2018 · Autor: admin 

Veriaci, prichádzajúci na nedeľňajšie omše, boli zhrození. Na severovýchodnej časti Rímskokatolíckeho kostola svätého Jána Krstiteľa v Rimavskej Sobote sa objavil hanlivý nápis v maďarskom jazyku s číslom 666, symbolizujúcim Satana. A to v čase tretieho najväčšieho kresťanského sviatku Nanebovstúpenia Pána, nazývaného aj Turíce.

Mnohí okoloidúci na to upozornili aj poslanca mestského zastupiteľstva a predsedu OC KDH Viliama Vaša, ktorý je zároveň aj predsedom Komisie ochrany verejného poriadku a prevencie kriminality MsZ. Ten práve vychádzal z kostola. Na miesto prišli aj primátor a vedúci mestskej kolkárne. Bola privolaná aj hliadka mestskej polície.

Služba kamerového monitoringu si spolu s poslancom Vašom prezreli kamerové záznamy z 19. a 20. mája. Pritom zistili, že hanlivý nápis 19. mája o 21,38 hod. na kostole ešte nebol. Zjavil sa o 21, 41 hod. v tomto znení: „AZ ISTEN BASSZA MEG… +666“, čo v preklade znamená: „Nech to Boh poj…e!“

Ako sme sa dozvedeli od mestských policajtov, v čase tohto ohavného skutku pršalo a kamerové záznamy sú vplyvom dažďa a lomom pouličných lámp rozmazané. Stále však  prezerajú aj záznamy z iných kamier.

„Je to odsúdeniahodný čin a urážka Božeho mena. Dotyčný sa zrejme hnevá nielen na seba, ale aj na celý svet a takýto citový výlev ho iba hodnotí ako negatívnu osobnosť,“ povedal na margo prípadu Viliam Vaš.

Dekan Rímskokatolíckej cirkvi- farnosti Rimavská Sobota Rastislav Polák sa vyjadril, že tento skutok je poškodením majetku, kostola ako kultúrnej pamiatky. „Je to nielen zneuctenie Božieho domu, ale aj neúcta ku kultúrnej pamiatke a k mestu, v ktorom žijeme,  ako aj nerešpektovanie kresťanskej slobody,“ uviedol R. Polák. Dodal, že si počkajú výsledky z kamerových záznamov mestskej polície a na základe nich sa rozhodnú, či podajú trestné oznámenie. Hanlivý nápis odstránia.

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 20. 5. 2018

Comments

2 komentáre/ov - “Hanlivý nápis na kostole”

  1. kurinecmann - 20. Máj 2018 12:56

    Nechapem ludi,ktori takto zneuzivaju Bozi dom na hulvatsku nastenku,skoda ,ze na zistenie skutku nezavolali veducich barov a veducich stolnotenisovych druzstiev.Radsej tam mali zavolat statnu policiu,na zistenie stôp.Škoda,ze sa tak nicia kulturne pamiatky,je to spatne.

  2. c - 21. Máj 2018 18:59

    Satanista a maďar. Smrteľná kombinácia.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.