Noc v múzeu: Program plný spomienok, poznania a tvorivosti

15. Máj 2018 · Autor: admin 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote pozýva na XIV. ročník podujatia NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ, v sobotu 19. mája od 18:00 do 23:00 hod. Čaká na Vás program plný spomienok, poznania a tvorivosti. Vstupné je 1€, pre deti do 6 rokov zdarma.
Tohtoročnú “noc” zaháji riaditeľka múzea PhDr. Oľga Bodorová o 18:00 hod. na nádvorí múzea. Hosťom večera bude Klub vojenskej histórie Anthropoid z Mýta pod Ďumbierom, ktorý predstaví kúsok vojenskej histórie Československej ľudovej armády z rokov 1954 – 1990, okrem toho zaujímavú vojenskú techniku, zbrane, statické vybavenie, uniformy a múníciu ozbrojených zložiek niekdajšej ČSSR. Ukážka sa zopakuje o 21.00 hod.

Po úvodnom programovom bloku sa môžete stretnúť s mladým výtvarníkom Rolandom Neupauerom (*1980), pôsobiacim v Krásnohorskom Podhradí. Napriek svojej ťažkej chorobe patrí k výrazným individualitám s veľkým tvorivým potenciálom, ktorý prináša nový a svieži prístup k maliarskemu spracovaniu aktuálnych tém. O jeho práci záujemcom osobne porozpráva v priestoroch výstavy „Nesúvislosti“, ktorej je autorom.

Hrnčiarske remeslo nám predstaví Danka Bakšová z Hrnčiarskych Zalužian, jediná žijúca hrnčiarka regiónu Gemer-Malohont. Osobne predstaví svoju originálnu keramickú tvorbu, ukáže remeselnú zručnosť a porozpráva o všetkom, čo je s týmto vzácnym remeslom spojené. O histórii počítačov a o práci so starými počítačmi príde návštevníkom porozprávať zástupca spoločnosti RSNET v takmer celovečernom prezentačnom bloku s názvom „Počítačové báje a povesti“ (od 20:00 hod.). Prezentácia bude súčasťou výstavy “Kremíkové nebo. Historická výpočtová technika zo zbierok RSNET, s.r.o.”.  Pestrosť sobotného programu obohatí CHKO Cerová vrchovina Rimavská Sobota prírodovednou prednáškou “Biodiverzita regiónu Gemer-Malohont” (od 19:00 hod. a od 21:00 hod.).

V rámci prehliadky múzea si môžete pozrieť ďalšie výstavy – “Karol Pajer – hrdina boja proti fašizmu” a “Spomienka muránskej kameniny”. Počas podujatia budú už tradične celý večer návštevníkom k dispozícii okrem aktuálnych výstav aj priestory stálych expozícií múzea (Stála vlastivedná expozícia a Protifašistický odboj a SNP v regióne Gemer-Malohont).

Na nádvorí múzea sa môžete občerstviť, zahnať prípadný hlad, či pochutiť si na cukrovinkách. Zmena programu vyhradená.

Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum

 

Publikované 15. 5. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.