V zariadení Čierny orol servírujú slovenské špeciality, nechýba ani Frndžalica

15. Máj 2018 · Autor: admin 

Furmanské halušky, bryndzové pirohy, gemerské guľky, demikát, salašnícka baranina, ragú z diviaka, makovo-višňová štrúdľa na vanilkovom kréme a množstvo iných špecialít servírujú v zariadení Čierny orol na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote.

Do piatka, 18. mája totiž prebieha Týždeň slovenskej kuchyne. Jedlá pripravujú žiaci a zamestnanci Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Rimavskej Sobote  pod vedením Jaroslava Švagerka, ktorý je šéfkuchárom v zariadení Čierny orol. Nechýba ani obsluha v slovenských krojoch. Kyslé mliečne nápoje sa podávajú v črpákoch.

„Zákazníci si môžu počas tohto týždňa pochutnať aj na furmanských a tvarohových haluškách, šatôčkach plnených lekvárom v škoricovom obale, poliatych karamelom i babičkiných tvarohových guľkách. Servírujú sa aj polievky: cesnakový krém s krutónmi a slaninovým čipsom, kuracia gulášová, fazuľový guláš, bryndzový demikát a vývar s gágoríkmi,“ prezradil Jaroslav Švagerko, ktorý varí s láskou vyše štyridsať rokov. Zároveň  však priznal, že doma je kráľovnou v kuchyni jeho manželka.

Počas Týždňa slovenskej kuchyne si môžete pochutnať aj na poľovníckych závitkoch, bravčovej krkovičke na hráškovom pyré, kuracích kapsičkách plnených bryndzou a špenátom, salašníckej a pečenej baranine, ragú z divika či pstruhu na mlynárkin spôsob. V jedálničku nechýba ani kysnutý koláč s makom a jablkami. Pacho-hybský zbojník pozýva na Frndžalicu, 50%-ný slovenský destilát pre nebojácnych chlapov.

„Slovenská kuchyňa je založená hlavne na zemiakoch, kapuste, bravčovom mäse, hydine, jedlách z baraniny a mliečnyh výrobkoch.  Typickými slovenskými národnými jedlami  sú bryndzové halušky, strapkáč, fazuľový guláš, cesnakový krém,“ dodal na záver skúsený šéfkuchár, ktorý obľubuje halušky, pyrohy, štrúdlu a kysnuté koláče.

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 14. 5. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.