Fantazijné a mystické obrazy Svetlany Bornayovej

14. Máj 2018 · Autor: admin 

Svetlana Bornayová by si svoj život bez výtvarného umenia nevedela predstaviť. Tvorí niekoľko rokov a svoje diela aj predáva. I keď priznáva, že sa s nimi ťažko lúči. Jej obrazy visia na stenách nielen slovenských majiteľov, ale aj v Čechách, Maďarsku či v Egypte. Ak stretne dobrého človeka, rada aj daruje.

„Po výtvarnej tvorbe som pokukávala už od detstva. Napokon, vyrástla som v rodine výtvarníčky, ktorá aktívne tvorila a tvorí aj  83 rokoch.  K prvým krokom ma inšpirovali moje deti – často prišli s prosbou: Mami, nakresli mi. Ale prvé vážne pokusy začali tak pred 12 rokmi, keď som sa odvážila prvýkrát uložiť na plátno moju predstavu,“ hovorí rodáčka z Lučenca, ktorá vyrástla v Rimavskej Sobote.

Po štúdiu na UPJŠ v Prešove dlhé roky pracovala ako historička v Gemersko–malohontskom múzeu. Žije v mestskej časti Vyšná Pokoradz. Tam založila aj minigalériu VyP Gallery (Vyšnopokoradzká galéria), kde svoje umelecké skvosty vystavovala pred pár rokmi prvýkrát. Odvtedy má za sebou niekoľko úspešných výstav, okrem Rimavskej Soboty  vo viacerých slovenských mestách a v Čechách. V júni plánuje výstavu v Banskej Bystrici, na jeseň v Bratislave, chystá sa aj do Egypta. Jej plány a prípravy sú aj na ďalšie blízke a vzdialenejšie destinácie.

Svetlana Bornayová sa venuje predovšetkým maľbe na rôzne médiá, ale aj 3D technikám. „Mám rada pohľad na obraz, ktorý presahuje nad plochu do priestoru. Ako by podával ruku a komunikoval. Veľmi rada maľujem na drevo – je to zaujímavé médium a umožňuje využitie kresby a rôznych nepravidelností, aj keď príprava a aj samotná maľba naň je zložitejšia. Plátna a kartón sú zas priestorom, kde sa mi najlepšie vyjadrujú myšlienky abstraktnejšou formou,“ prezrádza nadaná výtvarníčka, ktorej inšpiráciou je všetko, čo sa jej emočne dotkne.

Svet, ktorý žije okolo nás ale hlavne v nás – naše fantázie, nádeje, pocity, reakcie na okolie, na prečítanú knihu, na vtáčika, ktorý si sadol na krík, úplne obyčajné veci, ktoré prežívame všetci. A občas aj menej obyčajné, duchovnejšie, mytologické, mystické.

„Výtvarná tvorba mi otvorila cestu k inému vnímaniu sveta, ľudí, vecí, dejov. Zároveň môžem pootvoriť cez tvorbu dvierka do môjho pohľadu  a do môjho vnútorného sveta cez výber tém, farieb, tvarov, symboliky. Už si neviem predstaviť ani jeden deň bez maľovania, moje večery a často noci patria farbám,“ dodáva na záver Svetlana Bornayová.

Autor: Marta Kanalová, foto: archív Svetlany Bornayovej

 

Publikované 14. 5. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.