Trvalá téma: Smrť demokracie

11. Apríl 2018 · Autor: admin 

Pôvodne som tento článok pripravoval začiatkom februára, ale potom prišli udalosti v súvislosti so zavraždením novinára a jeho snúbenky, že sa zrýchlili spoločenské udalosti a nemal som čas dokončiť túto tému. Ale úvaha, či sa schyľuje k „smrti demokracie“, je aktuálnou aj dnes, pretože otázka by mohla znieť aj takto: Bola vôbec dakedy na ponovembrovom Slovensku demokracia?

Kritérium odpovede na túto otázku by mohlo byť zodpovedané v pravidlách, ktoré vypracovali dvaja profesori harvardskej univerzity. Lebo snáď s výnimkou 1,5 roka vlády Radičovej a s prižmúrenými očami aj 8 rokov Dzurindových vlád, mocní zľahka podliezajú vysokú latku takmer tisícročnej anglosaskej demokracie. Je smutné, že podľa týchto požiadaviek, za vyše 28 rokov bolo viac času vlády autokratických ako demokratických politikov, a to nielen v štáte ale aj samosprávach miest a obcí!

Najskôr sa pozrime na varovné signály, ktoré spísali profesori Steven Levitsky a Daniel Ziblatt. Tí v nich naznačujú, kedy sa už politik stáva autokratom:

1. slovom alebo činom odmieta demokratické pravidlá hry,
2. popiera legitimitu svojich oponentov,
3. toleruje násilie alebo k nemu vyzýva,
4. naznačuje ochotu obmedziť občianske slobody oponentov, vrátane médií.

Stačí mať dobrú pamäť alebo stráviť pár minút na Googli a zistíte, že všetci lídri slovenských parlamentných strán spĺňajú najmenej jeden, ale skôr viacero. To, že slovenská demokracia sa ešte nevydala na cestu k totálnemu autokratickému režimu (v zmysle ústavne zakotveného jednofarebného systému), ako sa to už takmer stalo na maďarskej a poľskej pôde, môže byť len zhoda šťastných okolností, ktoré nemusia trvať večne.

Ako je to však u nás- na Slovensku? A špecificky v Rimavskej Sobote. Dobrý pozorovateľ našej domácej politiky už zaiste spozornel a zbadal varovné signály kolabujúcej demokracie- ako vlády väčšiny nad menšinou- lebo výsledky volieb je jedna vec  a myslenie či mentalita obyvateľov SR a RS zase druhá.  I keď sa obe neustále vyvíjajú, úroveň  demokracie dosahuje v Rimavskej Sobote tak maximálne výšku žabacieho pozadia…

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 11. 4. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.