Od vlády žiadajú podporu na rekonštrukciu krajských ciest

10. Apríl 2018 · Autor: admin 

Iniciatíva „Cesty pre Slovensko“, za ktorou sú primátori a poslanci krajských zastupiteľstiev, reaguje na vyhlásenia nového predsedu vlády SR Petra Pellegriniho o potrebe podpory regiónov. Žiadajú ho o vyčlenenie dovedna 320 miliónov EUR na cesty II.  a III. triedy. Spolu s prostriedkami z krajských rozpočtov a Európskej únie by tak mohli byť v krátkom čase opravené všetky regionálne cesty v havarijnom stave.

Cesty II. a III. triedy sú dnes v katastrofálnom stave a samosprávne kraje nemajú dostatok prostriedkov na dobehnutie technologického dlhu. Primátori a poslanci krajských zastupiteľstiev preto prichádzajú s iniciatívou „Cesty pre Slovensko“. Tá reaguje na vyjadrenia nového predsedu vlády Petra Pellegriniho o potrebe podpory regiónov. Iniciatíva navrhuje vyčleniť 320 miliónov EUR zo štátneho rozpočtu na najzanedbanejšie cesty  v regiónoch.

V havarijnom stave je viac ako štvrtina ciest II. a III. triedy. Najhoršia situácia je v Banskobystrickom kraji, kde okamžitú rekonštrukciu potrebuje takmer polovica ciest. “Neexistuje lepší projekt, ako konečne opraviť tie cesty, ktoré ľudia v regiónoch v skutočnosti používajú najčastejšie. Z našej skúsenosti v komunálnej politike vieme, že cesty sú kľúčom k lepším regiónom. Tam, kde sú cesty v dobrom stave, tam klesá nezamestnanosť, tam stúpa počet turistov, tam prichádza rozvoj,” hovorí jeden z iniciátorov, poslanec zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja, Ondrej Lunter.

V prípade, že by vláda s návrhom súhlasila, mohli by ľudia v regiónoch v krátkom čase jazdiť po kompletne opravených cestách. “Pre porovnanie – ide o rovnakú sumu, akú štát v priemere zaplatí za 10 km novej diaľnice. Alebo len toľko, koľko štát nakoniec zaplatil za úsek diaľnice D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno v celkovej dĺžke iba 4,25 km, po ktorom jazdí denne menej vozidiel ako po priemernej ceste III. triedy,” dodáva ďalší z iniciátorov, starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký a dodáva, že suma 320 miliónov  by sa mohla rozdeliť na tri fázy v priebehu troch rokov, aby nezaťažia štátny rozpočet.

Okrem Ondreja Luntera a Vladimíra Ledeckého za iniciatívou Cesty pre Slovensko stoja aj Roman Matejov (primátor Dolného Kubína), Stanislav Horník (primátor Hriňovej), Tomáš Ábel (primátor Brezna), Martin Juhaniak (poslanec BBSK za okres Brezno) a Mikuláš Pál (poslanec BBSK za okres Banská Štiavnica).

Viac informácií o iniciatíve a jej požiadavke nájdete na www.cestypreslovensko.sk

Zdroj: Ondrej Lunter, poslanec a poradca predsedu BBSK

 

Publikované 10. 4. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.