Týždeň chutných maďarských špecialít

10. Apríl 2018 · Autor: admin 

V zariadeniach Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Rimavskej Sobote Čierny orolJunior Komplex prebieha od pondelka, 9. apríla obľúbený Týždeň maďarskej kuchyne. Potrvá do 13. apríla. Maďarské špeciality pripravujú žiaci a zamestnanci školy v spolupráci s  partnerskou školou z Egru.

Na jedálnom lístku nechýbajú vyprážané kuracie prsia plnené syrom a šunkou, Halászlé, kuracie prsia plnené ovocím, fazuľová polievka Jókai, gulášová polievka, držky, Debrecínska plnená kapusta, prekladaná kapusta Erdélyi, koleno na pekárkin spôsob a halušky Somlói. Pochutnať si môžete aj na polievke pre mládencov, bravčovom rebierku a la Budapešť, dukátových buchtičkách s vanilkovým pudingom či gulášovej polievke.

Ako povedal riaditeľ SOŠ obchodu a služieb v Rimavskej Sobote Jaroslav Bagačka, maďarská kuchyňa je jednou z najlepších v Európe. Na začiatku 20. storočia bola dokonca vyhlásená za najlepšiu. „Týždeň maďarskej ale aj slovenskej kuchyne, to sú tradičné, medzi hosťami obľúbené podujatia, ktoré organizujeme v spolupráci s našimi partnermi už niekoľko rokov. Ich majstri a žiaci odbornej výchovy chodievajú variť k nám a my na Týždeň slovenskej kuchyne k nim. Cieľom je výmena skúseností pri príprave jedál, ako aj výmena skúseností žiakov a pedagógov, ktorí sú na stáži. Zároveň chceme takýmto spôsobom prispieť k dobrým slovensko-maďarským vzťahom. Maďarská kuchyňa má čo povedať aj v našom, národnostne zmiešanom prostredí, a hostia sa na ňu tešia,“ poznamenal J. Bagačka. Dodal, že spoluprácu s partnerskou školou v Egri mienia prehĺbiť o nové aktivity, vrátane výmenných odborných pedagogických stáží.

Hlavný zástupca riaditeľky partnerskej školy v Egri Stauderer János poukázal vo svojom príhovore počas otvorenia Týždňa maďarskej kuchyne na to, že gastronóma je oblasť, ktorá spája dva susedné národy-slovenský a maďarský. V súvislosti s Týždňom slovenskej kuchyne v Egri sa vyjadril, že návštevníci tejto akcie boli veľmi spokojní. Dúfa, že spoločné podujatia budú úspešné aj v budúcnosti.

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 9. 4. 2018

 

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.