Protest za slušné Slovensko aj po veľkonočných sviatkoch

5. Apríl 2018 · Autor: admin 

Po veľkonočných sviatkoch pokračovali asi v dvadsiatich mestách zhromaždenia občanov za slušné Slovensko. V Rimavskej Sobote sa stretnutie konalo vo štvrtok, 5. apríla na Hlavnom námestí. Prišlo okolo 150 ľudí. Ako je známe, organizátori stretnutí požadujú odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, odpolitizovanie polície a dôkladné vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

„Do najbližších volieb zostávajú dva roky. My, ako organizátori, sme sa rozhodli založiť občiansku platformu, vďaka ktorej vám chceme prinášať témy pod názvom Rimavská kaviareň,“ vyjadrila sa na stretnutí jedna z organizátoriek podujatia  Zuzana Mikulcová. Dodala, že plánujú organizovať diskusie a stretnutia, kde by ľudia mohli vysloviť svoj názor. Takýmto spôsobom chcú vzbudiť u ľudí záujem o veci verejné a v neposlednom rade vzdelávať budúcu generáciu, aby sa pri najbližších voľbách rozhodla s pocitom poučenia, aby mali mladí ľudia dostatok overených informácií, vďaka ktorým sa budú môcť slobodne rozhodnúť. „Všetci sme zodpovední za to, ako voľby dopadnú. Preto sa začnime už dnes rozprávať o tom, ako má krajina vyzerať,“ uviedla Mikulcová.  Občianska platforma Rimavská kaviareň momentálne funguje na Facebooku, pripravuje sa aj webová stránka.

Na zhromaždení bol prečítaný aj list iniciatívy „Chceme veriť“, združujúcej organizácie: Aliancia Fair-play, VIA IURIS, Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, Liga za ľudské práva, Nadácia otvorenej spoločnosti, Nadácia Zastavme korupciu a vyše šesťtisíc signatárov. Uvádza sa v ňom, že kľúčovou hodnotou spoločnosti je spravodlivosť. Spravodlivosť v podobe zákonov, ktoré platia rovnako pre každého, v podobe férových vzťahov a ľudí, ktorým sme zverili moc, nie preto, aby ju zneužívali, ale preto, aby ju múdro a otvorene využili v prospech spoločnosti. Iniciatíva „Chceme veriť“ žiada novú vládu, aby urýchlene prijala konkrétne opatrenia, ktoré zabezpečia dôveryhodné vedenie polície a prokuratúry, nezávislosť polície od politických vplyvov, otvorenie prokuratúry verejnej kontrole ako aj dôveryhodný ústavný súd.

Zaznel aj list novinára a fotografa Andreja Bána: „Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej som išiel na dve dlhšie reportážne cesty na východ. Hľadal som taliansku mafiu a našiel najmä tú slovenskú. Nehovorím, že Taliani nepáchali trestné činy. Desiatky ľudí na Zemplíne, najmä farmárov, mi však hovorili, že najväčší strach majú z tzv. našich ľudí veľmi blízkych k strane Smer, ktorí tam ovládli politiku, biznis ale aj políciu, či prokuratúru.“  A. Bán vo svojom liste poukázal na korupčný, klientelistický systém, ako aj na pochybné branie agrodotácií, skloňovanými s menom poslankyne Roškovej. V liste sú aj takéto slová:  “Jediná vláda, ktorú akútne potrebujeme, je vláda zákona, a tú zatiaľ nemáme. Potrebujeme aj funkčné demokratické inštitúcie. Nestačia iba výmeny  na vysokých postoch, všade musia rozhodovať čestní, neskompromitovaní ľudia.”

V závere pokojného zhromaždenia za slušné Slovensko prítomní zapálili sviečky do tvaru srdca, aby si uctili zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Počas tohto pietneho aktu zaznela pieseň Marty Kubišovej Modlitba pro Martu.

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 5. 4. 2018

Comments

Jeden komentár - “Protest za slušné Slovensko aj po veľkonočných sviatkoch”

  1. notykoki - 6. Apríl 2018 8:07

    Takýmto spôsobom chcú vzbudiť u ľudí záujem o veci verejné a v neposlednom rade vzdelávať budúcu generáciu, aby sa pri najbližších voľbách rozhodla s POCITOM POUČENIA, aby mali mladí ľudia dostatok overených informácií, vďaka ktorým SA BUDÚ MôCŤ SLOBODNE ROZHODNÚŤ. :)
    Čiže jednoducho povedané – voľte to čo potrebujeme MY, a ešte to potom hrdo prezentujte ako vlastný názor. Nie je to tak trochu šikovná manipulácia ?

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.