Otvoria výstavu historickej výpočtovej techniky

5. Apríl 2018 · Autor: admin 

V utorok, 10. apríla 2018 o 15.00 hod.  sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční vernisáž výstavy „Kremíkové nebo“, ktorá verejnosti predstaví historickú výpočtovú techniku zo zbierok spoločnosti RSNET s.r.o. Rimavská Sobota. Výstava potrvá do 30. júna 2018.

Sprístupnená výstava predstavuje historickú výpočtovú techniku zo zbierok spoločnosti RSNET s. r. o. V súčasnosti sa stali počítače, notebooky, tablety a smartfóny každodennou a neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Pripravovaná výstava má ambíciu predovšetkým mladšej generácií predstaviť historickú výpočtovú techniku,  ktorá svojimi technickými parametrami, výkonmi, rozmermi vyvoláva úsmev na tvári a zároveň aj počudovanie. Počudovanie a úžas nad obrovským a bezprecedentným technickým pokrokom dosiahnutým v tomto odvetví za relatívne krátke obdobie, za obdobie zodpovedajúce približne len jednej ľudskej generácie.

Na pripravovanej výstave bude prezentovaných viac ako 30 ks výpočtovej techniky s príslušenstvom používanej predovšetkým na území Československa v období  rokov 1982 až 1993 zo zbierok spoločnosti RS NET Rimavská Sobota. Na výstave budú prezentované počítače od výrobcov ako Apple, Atari, Sharp, ako aj  legendárny Commodore 64 z roku 1982, ktorý sa na území bývalého Československa predával za sumu 10 000 Kčs. Práve tento počítač môžeme označiť ako prelomovým modelom z hľadiska informatizácie ľudstva, pretože po celom svete sa ho predalo viac ako 20 miliónov  kusov.

Na výstave bude prezentovaná aj československá produkcia. Vystavené budú počítače rady PMD 85 (Piešťanský mikropočítač displejový), ktorého kompletizácia prebiehala aj v Rimavskej Sobote, počítače rady Didaktik produkované vo výrobnom družstve Didaktik Skalica alebo počítače radu SMEP Tesla PP 01 a 06.

Pre návštevníkov múzea sa tak ponúka jedinečná možnosť oboznámiť sa s „pravekom“ osobných počítačov a spoznať tak počiatky „digitálneho veku“, ktorý je pre nás už úplne samozrejmý.   Výstavu môžete navštíviť v pondelok až piatok od 8:00 do 16:00 a počas víkendov od 9:00 do 17:00.

Autor:  PhDr. Alexander Botoš, tlačová správa

 

Publikované 5. 4. 2018

Comments

4 komentáre/ov - “Otvoria výstavu historickej výpočtovej techniky”

 1. Richardisko - 6. Apríl 2018 22:22

  A odkedy sa píše Apple ” Aple” ??? Hm…dali ste tomu “angličtinovi”.

 2. Marta Kanalová - 7. Apríl 2018 10:05

  Richardisko, keby len toto bol problém v tomto meste, že autor tlačovej správy sa pomýlil (už som chybu opravila v systéme), tak by sme boli na tom dobre.

  Ale tu sú omnoho dôležitejšie veci, ktoré by ste si mali všímať. Tu sa totiž zneužívajú právomoci verejných činiteľov, nedodržiavajú sa demokratické zásady, kvitne kroupcia a klientelizmus, je tu arogancia moci, vysoká nezamestnanost, pričom štát roky ignoruje občanov a neprináša žiadne investície, Smutné je aj to, že tieto témy sa neobjavujú ani na mítingoch za slušné Slovensko v Rimavskej Sobote. Ako keby sa niekto toho bál a zámerne si zatváral oči. Alebo sa to organizátorov netýka? A potom sa divia, že majú nízku účasť.

 3. Richardisko - 7. Apríl 2018 19:07

  Ono je to skutočne tak ako píšete. Preto som sa rozhodol pred mnohými a mnohými rokmi opustiť moje rodné mesto.
  Korupcia a klientelizmus vždy zohrával doležitú realitu života v RS. Hladová dolina ktorá potrebuje investorov, vybudovanie infraštruktúry. Kedy už zmiznú oligarchovia, staré stranické kádre ktoré zakaždým prevracajú kabáty podla toho aký je režim? Myslel som hlavne čašníka z Tatry, ktorý na základe politickej prílušnosti dotiahol tam kde je teraz. Keby niet starej éry tak dodnes je z neho čašník ktorý dochádza do okresného mesta autobusom z polomrtvej dediny. Ale aj iní ďalší, ktorí prežili (akože pád) komunizmus.
  V RS som bol pred týždňom pretože som mal tým smerom pracovnú cestu. Poprechádzal som sa po meste z nostalgie…..no….nič sa nezmenilo. Akoby zastal čas.
  Ludia si už zvykli na to, že sa neangažujú v tom aby niečo zmenili. Viac-menej sa vlečú prúdom ktorý prúd diktujú tí ktorí tam už dávno nemajú čo robiť.
  A teraz prepáč, že ti tykám ale vskutočnosti si tykáme aj keď mnoho rokov sme sa nevideli. Spomínam si na tvoje úplne prvné dni v RS keď si prišla s “M” a mala si plnú hlavu dobrých nápadov či už v novinárčine alebo súkromnom živote. Občas si sa s ním zastavila u mňa a ja som fandil tvojim cielom a nápadom. Časom si sa tvrdou prácou vypracovala na úspešnú novinárku. Avšak ( myslím si) musela si zrejme písať o tom čo vyhovovalo vedeniu. Lenže pero novinára može byť aj ostré. Može písať aj o tom čo vedeniu nemusí vyhovovať pretože je dotknuté ich výsostné ego. Vtedy už z ich pohladu novinárka nepíše koreknte. Tak ju odvolajme.
  A toto je arogancia moci !!!

 4. Marta Kanalová - 9. Apríl 2018 9:35

  Richardisko, je to tak ako píšeš. Lenže, na vine sú ľudia a ich mentalita. Zrejme im to tak vyhovuje, niektorí sú do tohto systému zapojení, pretože vďaka nemu majú prácu alebo biznis. Mnohí z tých, ktorí boli nepohodlní, pretože mali na veci iný názor alebo chceli zmenu, museli toto mesto opustiť. Medzi nimi bolo množstvo mojich kamarátov, ktorí sa uplatnili inde. Mesto pomaly vymiera. Smutné je, že prioritou vedenia mesta nie je práca, nik z kompetentných sa nesnaží o získanie investora. Myslím si, že je to tak preto, lebo by sa zmenil charakter mesta. Ľudia závislí na systéme sa totiž ľahšie ovládajú, keďže sa boja o svoje pracovné miesta či biznis. Ani to nie je celkom v poriadku, že od ulíc vyjdú Soboťania len vtedy, keď zhromaždenia zvolávajú z Bratislavy a týkajú sa celospoločenských tém. Už dávno mali byť v uliciach aj za to, aby sem prišla práca a demonštrovať pred radnicou. Vyše desať rokov mám túto internetovú stránku, kde poukazujeme na tieto problémy. Kvôli demokratickým princípom ma dvakrát odvolali z postu šéfredaktorky mestských novín. Nehovoriac o tom, že súčasný primátor ma pred 2 rokmi prepustil, a pritom má mi byť za čo vďačný. Lenže, šéfov zrejme nezaujíma odbornosť, ale bezbrehé lokajstvo. Osobne som zvedavá, ako dopadnú komunálne voľby. Po nich sa rozhodnem, ktorým smerom sa uberiem…
  Ak budeš niekedy v RS, tak sa ozvi, rada si s Tebou pokecám.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.