Poznámka: Zámer založenia Academy je dobrý, ale…

3. Apríl 2018 · Autor: admin 

…už blízka budúcnosť ukáže, či bude aj životaschopný. Presnejšie, až aprílové voľby v susednom Maďarsku naznačia (ale ešte ani tie nerozhodnú o finančnej investícii), či raz v centre Gemera-Malohontu bude spoločný športový klub pod názvom MFA Academy Rimavská Sobota, s.r.o.  Takže, zatiaľ je to len vízia, na prvý pohľad lákavá, ale na skutočnú koncepciu a zmluvné podklady si ešte budeme musieť počkať nejaký ten mesiac…

Takže, pozrime sa na predstavy vedenia terajšieho predsedu komisie Miroslava Bitalu (inak aj terajší konateľ MŠK Rimavská Sobota, s.r.o.):

1.V novovzniknutom klube Academy mal by mať maďarský partner Borsodsport Invest KFT Miskolc 51 % podiel a Mesto Rimavská Sobota 49 %. Väčšinový vlastník by mal investovať do infraštruktúry štadióna (nové ihrisko s prírodnou trávou, rekonštrukcia umelého trávnika a trávnika hlavného štadióna i tribúny a vraj aj výstavba tréningovej haly) minimálne 4 mil. Eur.

2. Mesto by malo vložiť objekty a nehnuteľnosti mesta nevyhnutnú na rozvoj infraštruktúry štadióna. Znalecké posudky majetkov sa už vraj vypracovávajú.

3.Nový klub Academy by mal zabezpečovať všetky doterajšie činnosti (pozn.- pravdepodobne iba športové) všetkých futbalových mužstiev MŠK, ako aj prevádzku štadióna. Maďarský partner však bude údajne požadovať z mestského rozpočtu každoročne 150 tisíc Eur na činnosť nového klubu. A náklady má navyše vykryť maďarský partner (údajne v minimálnej čiastke 100 tisíc Eur ročne).

4.Klub Academy má byť vytvorený v zmysle slovenských zákonov a má fungovať v štruktúrach Slovenského futbalového zväzu. Farby klubu majú kopírovať farby mesta (biela-červená-čierna) a na znak žigmundskej orlice bude musieť klub požiadať mesto o povolenie na jeho používanie.

5. Spoločenská zmluva medzi Mestom a Borsodsport bude mať všetky zákonné ustanovenia (orgány klubu, konateľ, dozorné a správne orgány, podmienky nakladania s majetkom mesta) a bude platná až po schválení tunajším mestským zastupiteľstvom.

Predsa len pripomíname, že je to zatiaľ len vízia a konkrétne rokovanie a následné podmienky dojedná špeciálna (primátorom vymenovaná) komisia v zložení: poslanci Bitala, Auxt, Főző, Hazucha, Urban). S malou poznámkou, že zmluva bude zrejme predmetom pripomienkovania aj v iných orgánoch a odborných komisiách mesta. Záverečné rokovanie o návrhu spoločenskej zmluvy a jej schvaľovanie bude prebiehať na verejnom zasadaní MsZ. Termíny týchto krokov sú ešte v oblakoch, ale dúfajme, že akékoľvek výsledky maďarských volieb pohnú vecami v tejto športovej oblasti. Nová koncepcia fungovania futbalu by bola pekným darčekom k vyše 100 rokov fungujúcemu futbalu v Rimavskej Sobote.

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 3. 4. 2018

Comments

2 komentáre/ov - “Poznámka: Zámer založenia Academy je dobrý, ale…”

 1. Stefan Balog - 3. Apríl 2018 16:01

  Považujem za potrebné reagovať na tento článok a po dlhšom čase sa vyjadriť k aktuálnej téme rozvoja futbalu v Rimavskej Sobote.
  Desať rokov sme márne čakali na sponzora pre futbal dospelých. Osobne som bol vždy presvedčený, že sponzor formátu spoločnosti Tauris sa už nikdy nenájde. Je evidentné, že arabské šejky, ruský multimilionári, či domáci veľkopodnikatelia investovať peniaze do futbalu v malom meste na juhu Slovenska záujem mať nebudú.
  Napriek tomu, že A mužstvo dospelých z II. ligy vypadlo, futbal v Rimavskej Sobote neskončil. Práve naopak, futbal sa rozvíja. Zmena priorít smerom k výchove mládeže v Mestskom športovom klube sa ukázala ako správna.
  Zvýšila sa výkonnosť a kvalitatívna úroveň mladých futbalistov i postavenie mládežníckych mužstiev. Hráme 1. žiacku ligu a sú reálne predpoklady aj na to, aby sme do dvoch rokov postúpili vyššie aj s dorastencami. Z výchovy mládežníckych futbalistov o niekoľko rokov bude profitovať aj A mužstvo dospelých.

  Nie je to náhoda, že renomovaný futbalový klub DVTK práve tu v Rimavskej Sobote našiel vhodné prostredie na spoločnú činnosť. Mohli rozhodnúť aj pre Košice, Rožňavu, prípadne pre Lučenec. Máme šťastie, ale zároveň aj predpoklady, že vybrali práve nás. Našli tu dobre rozbehnutý systém výchovy mladých futbalistov, ale aj nedostatočnú, zastaralú infraštruktúru. Spoločný projekt vytvorenia futbalovej akadémie v Rimavskej Sobote považujem z hľadiska rozvoja futbalu nielen mesta, ale aj celého regiónu za ďalší správny krok. Chlapci i dievčatá budú mať lepšie možnosti a podmienky svoj talent rozvíjať a zároveň študovať na našich stredných školách.

  Podpora školstva, kultúry a športu vládou Maďarska na územiach štátov kde žije maďarská komunita je už dávno známou skutočnosťou. Je to dlhodobý program maďarskej vlády nezávisle od toho, či je to pravicová, ľavicová alebo akákoľvek vláda. Osobne si myslím, že zámer založenia futbalovej akadémie nijak nesúvisí s parlamentnými voľbami v Maďarsku ale skôr ochotou dohodnúť sa.

  Mestská futbalová akadémia Rimavskej Sobote nie je iba “víziou”, ale konkrétnou ponukou prvoligového /NB-1/ futbalového klubu DVTK z Maďarska, teda definitívou.
  Maďarská vláda už v júli 2017 vyhradila pre klub Diósgyőri VTK na rok 2018 ďalších takmer 10 miliard forintov /cca 32,3 milión €/ na pokračovanie veľkolepého rozvojového plánu. V rámci tohto projektu – z dotácií predchádzajúcich rokov – práve teraz dokončili výstavbu nového štadióna DVTK v Miškolci. Z uvedeného balíka na vybudovanie objektov a ihrísk v Rimavskej Sobote plánujú preinvestovať okolo 4 miliónov €. Na činnosť Mestskej futbalovej akadémie plánujú ročne prispievať približne podobnou čiastkou ako mesto Rimavská Sobota.
  Podľa mojich informácií medzi maďarským klubom a našim mestom prebiehajú rokovania na rôznych úrovniach už od polovice minulého roka a ešte intenzívnejšie od začiatku roku 2018.
  Nás športovcov veľmi teší, že vedenie mesta a poslanci podporili tento zámer a dali zelenú k ďalším rokovaniam. Bolo by vhodné potrebné postupy urýchliť tak, aby k definitívnemu podpísaniu a schváleniu spoločenskej zmluvy došlo v reálnom čase.
  Bolo by vítané, ak by Mestská futbalová akadémia Rimavská Sobota sa stala realitou už v roku 2018 a nie víziou ďalších desiatich rokov.

  Športu zdar a futbalu zvlášť!

  Štefan Balog

 2. explorer - 4. Apríl 2018 15:25

  mfa academy bude nazov spolocnej sro alebo aj (sportovy) nazov klubu?

  dufam ze to druhe, bol by to uz osmy (sk slovan, sk saturn, fc slovan, fc tauris, fcrs, mfk, msk) nazov klubu za poslednych tridsat rokov.

  sportu zdar a tradiciam zbohom

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.