Pokojné zhromaždenie za slušné Slovensko

9. Marec 2018 · Autor: admin 

Aj Rimavská Sobota sa pripojila k ostatným slovenským mestám, kde sa organizovali stretnutia občanov s názvom  Postavme sa za slušné Slovensko.  Zhromaždenie prebiehalo 9. marca na Hlavnom námestí pri pamätníku padlých v 1. svetovej vojne In Memoriam. Zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú si uctili ľudia zapálením sviečok.

Podľa našich odhadov sa zhromaždenia zúčastnilo vyše 500 ľudí. Jeho priebeh bol pokojný. Niektorí účastníci mali v rukách transparenty s heslami: Nebuďme ľahostajní!Fico preč! Slovensko nemôže patriť mafii! Nie je nám to jedno!

„Tu, v Rimavskej Sobote,  ale aj v ďalších slovenských mestách sa stretávajú tisícky ľudí nielen preto, aby si uctili pamiatku Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka. Dnes sme vyšli do ulíc najmä preto, že chceme dať jasne najavo, že nám to nie je jedno. Nie je nám jedno, že sa vraždí. Nie je nám jedno, že sa kradne. Nie je nám jedno, že sa podpláca. A nie je nám jedno, že sa klame. Nie je nám jedno, že v politike nie je slušného človeka, ktorý by bol ochotný vyvodiť politickú zodpovednosť. Stretávame sa, aby sme pokojne a nenásilne dali najavo, že chceme, aby Slovensko bolo krajinou slušných ľudí. Aby sme sa nemuseli hanbiť za tých, ktorých si volíme,“ povedala jedna z organizátorov zhromaždenia Zuzana Mikulcová.

Na stretnutí bola prečítaná aj Výzva za slušné Slovensko. V nej sa okrem iného uvádza: Chceme Slovensko, čo si ctí demokraciu, ktorej základom  je dialóg. Odznel aj list, ktorý napísal brat zavraždeného investigatívneho novinára Jozef Kuciak.

Ako sa v jeho úvode píše: „Sám som dlhší čas váhal, či sa zúčastním, či by nebolo lepšie zostať doma a starať sa o rodičov. Vypovedalo by to však skôr o lenivosti  a určitej forme ľahostajnosti, ktorá stála aj môjho brata život. Touto ľahostajnosťou mám na mysli stratu viery. Viery v to, že sa dá niečo zmeniť v tejto krajine, aby sme sa mali lepšie nielen my, ale aj naše deti a vnúčatá. Preto vás chcem vyzvať, nebuďte ľahostajní k tomu všetkému, čo sa okolo nás deje. Nebuďte ľahostajní a leniví v tom, čo robíte, a ako to robíte. Nebuďte ľahostajní k tomu snažiť sa vytvárať si  svoj vlastný názor a selektovať informácie, ktoré sa k vám dostávajú, a ktorým veríte.“

V závere pokojného zhromaždenia zaspievala Zuzana Mikulcová pieseň Modlitba pro Martu. Mnohí si pamätajú na to, že táto skladba v podaní speváčky Marty Kubišovej znela na námestiach v roku 1989 počas Nežnej rebolúcie.

Organizátori stretnutí občanov s názvom  Postavme sa za slušné Slovensko požadujú dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov, novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 9. 3. 2018

 

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.