Otvorenie turistickej sezóny na Fiľakovskom hrade

7. Marec 2018 · Autor: admin 

Príchodom jari sa otvára aj turistická sezóna na Fiľakovskom hrade. Po vlaňajšom veľkolepom otvorení obnovených priestorov v Bebekovej bašte hradu, sa v prvých mesiacoch tohto rokamôžunávštevníci tešiť na dočasnú expozíciu Baníckeho múzea v Rožňave s názvom –„Spomienka muránskej kameniny“.

Historička Baníckeho múzea, Sylvia Holečková, sa už niekoľko rokov venuje výrobkom z kameniny. Najprv sa zamerala na manufaktúru v Rožňave (výstavu s názvom „Poézia kameniny“ sme predstavili v auguste 2016), teraz sa orientovala na muránsku, ktorá je s Fiľakovom úzko spojená. Jej zakladateľom bol rod Koháryovcov, a neskôr sa jej majiteľmi stali Coburgovci. Odrazilo sa to aj na výrobkoch, hlavne v prvopočiatkoch manufaktúry.

Medzi exponátmi nájdeme napríklad predmety s erbom Koháryovcov, alebo taniere s prelamovaným okrajom. Vernisáž spomenutej výstavy sa uskutoční 14. marca 2018, od 16:30 hod., v Bebekovej veži. Táto udalosť bude zároveň aj otvorením novej turistickej sezóny na hrade Fiľakovo, ktorý, podobne ako v predchádzajúcich obdobiach, očakáva návštevníkov s bohatou expozíciou, zaujímavými tematickými výstavami každý deň v týždni, až do 15. novembra.

Zdroj: Hradné múzeum vo Fiľakove

 

Publikované 7. 3. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.