Výstava veľkonočných vajíčok

8. Marec 2018 · Autor: admin 

Veľkonočné sviatky sú najvýznamnejším kresťanským sviatkom. Veľkú noc oslavovali už starí Slovania v predkresťanských dobách, kedy sa spájala s oslavou solárneho kultu i začiatkom poľnohospodárskych prác. K Veľkej noci neodmysliteľne patrili a stále patria vajíčka – symboly plodnosti, oslava príchodu jari a kedysi aj symboly svornosti, života či lásky.

Kraslice patria k najstarším a najpôsobivejším prejavom ľudového umenia. Farebné a zdobené vajíčka majú bohatú tradíciu v našej kultúre. Z minulosti sa zachovali mnohé techniky zdobenia veľkonočných vajíčok a s niektorými z nich sa môžu zoznámiť návštevníci výstavy v Dome Matice slovenskej v Lučenci.

Výstava s názvom Krehká krása návštevníkom predstaví vajíčka farbené a zdobené voskom, opletané drôtikom či zdobené madeirovou technikou (do vajíčok sú vyrezávané vzory a ornamenty frézovaním a vŕtaním). Pozornosť si zaslúžia aj kraslice oblepené špagátikom alebo sladké perníkové vajíčka, chalúpky a kvietky. Nebudú chýbať ani ukážky moderných techník, akou je napríklad patchwork (pripínanie farebných stužiek na polystyrénové vajíčka). A návštevníkov určite zaujmú aj zdobené pštrosie vajcia.

Výstava taktiež predstaví starobylú techniku leptania octom, ktorá pochádza zo 17. storočia z Polichna. Vzory zobrazené na vajíčkach vyjadrujú bežný spôsob života jednoduchého človeka. Každý z nich mal svoju symboliku a životnú filozofiu. Motívy sa skladajú z jednoduchých a základných ozdobných prvkov. Na vzoroch sú zachytené rastliny, kvety, ale aj pracovné náradie ako hrable či rebrík. Veľmi obľúbeným vzorom v Novohrade – Polichne bol štylizovaný tulipán. Na vajíčkach sa tiež objavovali aj nápisy miest, mená alebo datovanie. Tieto kraslice majú veľmi vysokú estetickú, no najmä historickú hodnotu. Súčasťou výstavy budú aj predmety s jarnou tematikou ako vence na dvere alebo hand-made bižutéria.

Vernisáž výstavy s názvom Krehká krása sa uskutoční 13. marca o 17:00 hod. v Dome Matice slovenskej v Lučenci. Výstava potrvá do 3. apríla. Všetkých srdečne pozývame.

Zdroj: Simona Šimová, Dom Matice slovenskej v Lučenci
Foto: Adrián Garaj, Katarína Kamenská,  Silvia Sokolová

 

Publikované 8. 3. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.