Názor: Zavraždili novinára kvôli práci alebo bolo motívom niečo iné?

28. Február 2018 · Autor: admin 

Téma šokujúcej vraždy reportéra portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej v rodinnom dome vo Veľkej Mači plní titulné stránky mnohých médií. Nenechala ľahostajným ani verejnosť. Tá tiež, okrem novinárov, špekuluje, čo sa asi mohlo stať.

Bola motívom dvojnásobnej vraždy Kuciakova práca, pretože sa venoval investigatívnej žurnalistike, a preto sa stal nepohodlným? Súvisí s jeho posledným článkom o talianskej mafii? Prečo sa Kuciak venoval práve týmto témam? Alebo treba motív hľadať niekde? Prečo musela zomrieť aj jeho partnerka? Bol vrahom niekto, komu mladý pár dôveroval? Je náhodou, že vražda sa stala a prevalila tesne pred výjazdovým zasadnutím vlády v Hnúšti?

Na tieto otázky ešte nik nedokáže relevantne odpovedať, pretože stále prebieha policajné vyšetrovanie. Okrem toho novinári a verejnosť majú neúplné informácie, takže nik nevie objektívne zhodnotiť situáciu. Môžu sa len domnievať, pátrať na vlastnú päsť a zháňať informácie. A preto ani niet divu, že sa objavujú rôzne názory a špekulácie. Napr. aj taký, že ide o súboj dvoch elít. Jednej v pozadí, ktorá sa chce dostať k moci, lebo je podvyživená, a preto potrebuje zvrhnúť tú súčasnú.

Podľa mňa dobrým ťahom nebolo ani to, že premiér Fico ponúkol miliónovú odmenu za informácie, vedúce k chyteniu páchateľa. Mnohí ľudia v tejto súvislosti poukazujú na to, že peniaze sú z našich daní.

Smutné je,  že z toho činu sa snažia vyťažiť aj niektorí politici. Súhlasím s nimi len v tom, že vraždu treba odsúdiť, vyvodiť z nej dôsledky a urobiť všetko pre to, aby sa nič také v budúcnosti neopakovalo. A ak sa preukáže, že Kuciaka zastrelili kvôli práci, tak je to ohrozením demokracie, slobody slova, tlače a prejavu.

Ale myslím si, že najskôr treba nechať políciu pracovať a počkať si na výsledky vyšetrovania. Dôležité pritom je nájsť skutočného páchateľa. Treba si uvedomiť aj to, že vyšetrovatelia pracujú pod veľkým tlakom, pretože prípad je ojedinelý.  A nerobiť zo situácie politický cirkus. Osobne si myslím, že sa tak zbytočne vyvoláva napätie v krajine a polarizuje spoločnosť.  Len čas ukáže, čo bolo skutočným motívom dvojnásobnej vraždy…

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 28. 2. 2018

 

Comments

3 komentáre/ov - “Názor: Zavraždili novinára kvôli práci alebo bolo motívom niečo iné?”

 1. spalovac mrtvol - 28. Február 2018 16:59

  Racionálny a triezvy pohľad na túto smutnú udalosť. Bez zbytočnej senzácie, konšpi-račných úvah a politických vášní. Čitatelia by sme Vám mali poďakovať.

 2. notykoki - 5. Marec 2018 8:37

  Hlavne za túto vetu: Je náhodou, že vražda sa stala a prevalila tesne pred výjazdovým zasadnutím vlády v Hnúšti?
  Rád by som aby pani Kanalová vysvetlila ako to myslela. Lebo podľa mňa je to na hlavu. Ludvik Souček napísal knihu Tušenie súvislosti – ale ja teraz ani netuším.

 3. adminisrator - 5. Marec 2018 11:16

  Každý kto z toho teraz vytĺka politický kapitál, má ich krv na svojich rukách.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.