Poznámka: Zdravie ohrozujúce výkaly holubov v centre mesta

21. Február 2018 · Autor: admin 

Pozornosti mnohých okoloidúcich neušli hromadiace sa výkaly holubov na chodníku v historickom centre mesta Rimavská Sobota. Okrem toho, že pôsobia neesteticky, predstavujú aj zdravotné riziko. Sú totiž vysoko infekčné a plné alergénov.

Premnožené holuby sa zdržiavajú na strechách budov a posedávajú na rímsach. Ich trus na chodníku trápi aj majiteľov obchodov, sídliacich v prenajatých priestoroch budovy Štýlu.  Ako nám povedala jedna z obchodníčiek, každý deň chodník čístí, ale na druhý deň je tam nepríjemný trus zase. Stalo sa aj to, že holuby znečistili oblečenie jej zákazníčiek. V tejto súvislosti sa údajne pred niekoľkými týždňami obrátila na vlastníka budovy a kompetentných na magistráte, ale nič sa zatiaľ nerieši.

Mestské holuby kŕmia najmä starší ľudia a deti. Na tom by nebolo nič zlé, keby neboli nositeľmi nebezpečných baktérií – zásobníkmi patogénov, spôsobujúcich vážne ochorenia.  Problémom sú aj hniezda holubov, v ktorých sa darí roztočom a parazitom. A v neposlednom rade holubie exkrementy prispievajú k znehodnoteniu historických architektonických pamiatok. Svojím zložením sú tak agresívne, že deštruujú stavebný materiál a ničia fasády budov.

Jedným z účinných prostriedkov, ako proti premnoženiu týchto vtákov bojovať,  je vytvárať fyzické zábrany na budovách-  montáž tzv. hrotového systému, ktorý  zabraňuje sadaniu a zároveň hniezdeniu holubov na strechy a rímsy. Budova Štýlu je však v rukách súkromného vlastníka a holuby svojím trusom znečisťujú mestské komunikácie. Podľa môjho názoru, keby chcelo mesto problém riešiť, primátor by mal vyzvať vlastníka na zjednanie nápravy…

Mimochodom, výkaly holubov nájdete aj pri vedľajších budovách.

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 21. 2. 2018

 

Comments

4 komentáre/ov - “Poznámka: Zdravie ohrozujúce výkaly holubov v centre mesta”

 1. notykoki - 21. Február 2018 16:37

  Nemôžem si pomôcť, ale fotka tej pani s metlou mi niečo pripomína. No čo už, niekto chcel pozametať Župný dom a niekto si vystačí aj s holubími hovnami.

 2. lukas45 - 21. Február 2018 17:11

  Súhlasím, holuby sú veľmi premnožené ale nemyslím si, že hrotové zábrany vyriešia problém premnoženia holubov jedine sa presťahujú z jednej budovy na druhú a stým nezískame nič riešenie je ich fyzická likvidácia.

 3. spalovac mrtvol - 21. Február 2018 17:17

  Ak je v Rimavskej Sobote niečo premnožené, tak už vôbec nie holuby. :-D

 4. notykoki - 21. Február 2018 19:14

  Je to čierne, má to dve nohy, hrabe sa to v smetiach a znepríjemňuje nám to život – čiže sú to vrany :)

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.