Komunitná aktivita na Valentína v Dražiciach

19. Február 2018 · Autor: admin 

Komunitné centrum  v Dražiciach  realizovalo 16. februára 2018 v priestoroch  zariadenia komunitnú  aktivitu, ktorá mala za cieľ objasniť  pozadie a vznik   valentínskeho  dňa. Prostredníctvom hier , tanca a súťaží sme sa snažili  deťom pripomenúť čo je to za  sviatok .  Vyrábali sme srdiečka, ktoré  vystihovali symbol  sviatku zaľúbených.

A niečo z histórie valentínskeho  dňa aj pre Vás. V 90. rokoch 20. storočia prenikla tradícia pripomínania si Dňa zaľúbených, svätého Valentína, aj do štátov strednej a východnej Európy vrátane Slovenska. Výraznú podporu sviatku začali poskytovať podnikatelia, obchodníci, výrobcovia cukroviniek, valentínskych suvenírov a darčekov. Hypermarkety a ďalší predajcovia sa zamerali na výzdobu, sortiment i reklamu na Deň zaľúbených.

Do ponuky sa dostali napríklad špeciálne pohľadnice, tzv. “valentínky”, na ktoré môžu zaľúbenci napísať vyznania. Práve podobný lístok má najbližšie k jednej z najstarších legiend o svätom Valentínovi.

Podľa nej pôvodne pohanský kňaz Valentín, obrátený na kresťanskú vieru, žil v Ríme v treťom storočí po Kristovi. V ríši v tom čase platil dekrét cisára Claudia, zakazujúci rímskym vojakom oženiť sa, pretože manželské radosti by ich odvádzali od plnenia vojenských povinností. Svätý Valentín považoval nariadenie za porušenie Božích zákonov a snúbencov tajne oddával. Za to skončil vo väzení. Aj tam pomáhal kresťanom, posilňoval ich modlitbami a robil zázraky.

My sme si tento deň a posolstvo  pripomenuli   výrobou srdiečok, hrami a súťažami. Prežili  sme krásne popoludnie, ktoré nás utvrdilo v tom, že sa máme mať radi a vážiť si  jeden druhého. Naše srdiečka sú otvorené pre všetkých a tešíme sa všetkému  novému, čo nám  život prináša. Deň sme si užili a z vytvorených srdiečok sme mali všetci radosť, no najmä deti, ktoré ich vytvorili.

Autor: Mgr. Alena Horváthová, odborný  garant KC Dražice

 

Publikované 19. 2. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.