Úvaha: Internáty v ohnisku záujmu vlády

12. Február 2018 · Autor: admin 

Čo keby vláda tejto republiky uvažovala nielen o tom, že splní predvolebný sľub vysokoškolákom o 50-tich miliónoch na rekonštrukciu internátov, ale rovno by začala aj počítať počet potrebných vysokých škôl?

Ja iba tuším, že optimalizácia siete vysokých škôl nie je populárna téma, ale raz snáď nejaká vláda pochopí nutnosť zosúladenia dopytu (technické smery) a ponuky (právnické, sociálne práce). Žeby internáty z 20-teho storočia znižovali záujem o automobilovým priemyslom žiadané technické VŠ? Hm, je to možné. Ale čo tak urobiť prvý krok- zrušiť financovanie škôl na hlavu, či na počet hocijako (ne)kvalitných žiakov a študentov?

Ten je už dávno príčinou nekvality súčasného výchovno-vzdelávacieho systému. Otvárať otázku chýbajúcej motivácie žiakov (študentov) pri neexistujúcej možnosti sa uplatniť vo výrobnej sfére v Rimavskej Sobote je len hádzanie hrachu na stenu. A očakávať, že študenti budú študovať techniku iba pre to, aby mohli opustiť mesto- je iba silné nepochopenie zo strany vlády?

Či je to tak ako to  8.2.2018 povedal premiér tejto republiky? Teda, že pre každý zaostalý región máme rozdielny plán… Ten tajný o väznici, starnúcich ľuďoch a pribúdaní sociálne neprispôsobivého obyvateľstva je naozaj ružová vízia!

Autor: Viliam Vaš, stredoškolský učiteľ

 

Publikované 12. 2. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.