Tip: Domáci gél na pranie

15. Január 2018 · Autor: admin 

Chcete prať lacno, ekologicky a účinne? Tak si doma vyrobte mydlový gél na pranie. Zaberie vám to asi 20 minút času. Na výrobu pracieho gélu budete potrebovať: 1 mydlo na pranie, 300 g sódy na pranie, vodu, nádoby na uskladnenie, Mydlo nastrúhajte na strúhadle a vo vedre zalejte litrom horúcej vody. Miešajte dovtedy, pokiaľ sa nerozpustí. Potom pridajte 300 g sódy na pranie. Premiešajte a dolejte horúcou vodou do objemu 10 – 11 litrov. Množstvo sódy naozaj dodržujte, aby nedochádzalo k zošednutiu prádla. Vody môžete použiť aj viac, podľa toho, aký ho chcete mať hustý.  Hotový prací gél prelejte do pripravených nádob. Ak máte problém s uskladnením, gél si môžete pripraviť z polovičnej dávky. Bežné dávkovanie je cca 2,5 dl gélu na jedno pranie, dávkujete priamo do bubna práčky. Ideálne dávkovanie si určite samostatne. Množstvo takto vyrobeného pracieho gélu je približne na 40 praní. Ak máte veľmi znečistené prádlo, pridajte do pračky soľ na škvrny.

Ako vyrobiť osviežovač vzduchu

Ak si chcete prevoňať svoj príbytok, nemusíte kupovať drahé osviežovače vzduchu. Môžete si ich vyrobiť sami. Na gélový osviežovač budete potrebovať:  menšie zaváraninové poháre, potravinárske farbivo, vonný olej (aký sa vám páči), 4 sáčky neochutenej želatíny, soľ najlepšie morskú, vodu, hrnce. Postup je jednoduchý. Do každého pohára na zaváranie pridajte čajovú lyžičku vonného oleja a potravinárske farbivo. Dajte si v malom hrnci variť približne 200 ml vody, keď začne voda vrieť, pridajte želatínu a miešajte ju dovtedy, kým sa nerozpustí. Potom pridajte ďalších 200 ml a polievkovú lyžicu soli. Keď sa vám soľ roztopí, roztok nalejte do zaváraninových pohárov. Nechajte vychladnúť a stuhnúť. Poháre môžete aj dekorovať. Takýto domáci osviežovač vám vydrží približne mesiac

Voňavé bylinkové vrecúška

Bylinkové vrecúška si môžete vyrobiť aj vy. Je to jednoduché. Stačí látka, šijací stroj, stužka a samozrejme, voňavé bylinky. Ja som použila levanduľu a materinu dúšku. Najskôr ušijete vrecúško, naplníte ho bylinkami a zaviažete obyčajnou niťou. Potom dekorujete stužkou. Voňavé vrecúška môžete dať do skrine, spálne, alebo do inej miestnosti. Sú aj vhodným darčekom pre blízkych. Levanduľa a materina dúška pôsobia upokojujúco, relaxačne a priaznivo ovplyvňujú spánok.

 

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.