Názor: Práca a basa

12. Január 2018 · Autor: admin 

Jedni, nazvime ich záujmové skupiny, budú mať priamy úžitok z nového väzenského zariadenia na Sabovej. Druhí, nazvime ich nesmerácki občania, ani len nepriamo nebudú mať žiadne výhody z rozširujúcich sa radov basistov. Ba čo viac, tentoraz tu budú aj najhorší zločinci. Dokonca hrozí, že aj takzvaný detenčný ústav (čítaj: psychiatrická liečebňa pre basistov) tu možno zakotví s neliečiteľnými a zločineckými psychopatmi…

Aby nenastalo obvinenie mojej osoby, že nechcem väznicu na Sabovej, tak len upozorňujem, že už tam pomerne otvorený ústav nejaký ten rok funguje. Ba čo viac, sám som si napísal tabuľku výhod pre Rimavskú Sobotu a silných stránok novej väznice (i s odsúdencami na doživotné tresty)- takú malú pol SWOT-ku. Keby som ich chcel vymenovať, tak výhod by bolo relatívne veľa- vo výrobnej, pracovnej alebo i zamestnaneckej oblasti- a pre naznačované skupiny. V prvom rade som uvažoval aj o rozhýbaní miestnych stojacich či odtekajúcich vôd služieb najmä v pekárenstve, mliekárenskom či mäsiarskom priemysle, ako i v holičstvách, masérskych či vzdelávacích a zdravotníckych službách. Samozrejme, že som bral do úvahy aj budúce narastajúce zisky energetických, komunálnych a telekomunikačných gigantov (elektrárne, plynárne, vodárne, kanalizácie, internetové a TV služby). Nezabudol som ani na smeti a možnosť zárobkov TSM v tejto oblasti, ak si väznica nevybuduje vlastnú spaľovňu, separačku či kompostáreň tuhého odpadu. Dokonca, uvažoval som aj o zrejmých výhodách pre políciu, súdy, prokuratúru, advokátov, notárov, hasičov. Ale takisto aj o výhodách pre nositeľov „správnych“ (čítaj: vládnych) politických tričiek.

Evidentne, všetky tieto záujmové skupiny budú mať rozširujúci sa diapazón svojich biznis- možností.  Vyzerá to tak, že skupina provládnych síl bude mať „hej rup“ v tomto meste od roku 2021. Tak prečo obavy aj niektorých smerákov, mostárov či eseneskárov?

Takže, skúsme inú schému: Vyše 300 príslušníkov stráže sa prisťahuje do Rimavskej Soboty aj s manželkami, prípadne i s deťmi. Deti- to je v poriadku- budú mať kde chodiť do školy, budú sa mať kde hrať a aj športovať. Ale čo manželky strážnikov? Budú iba na materskej , alebo budú podnikať (pri súčasnej upadajúcej kúpnej sile v RS – neviem v čom)? Či naopak, budú chcieť zaujať miesta vo verejnej správe, v štátnych a mestských inštitúciách? A koho zo súčasných smeráčiek (alebo mostárov či esenesákov) vytlačia z dobre zabetónovaných miest? Alebo, budú rozširovať pracovné miesta vo verejnej službe- ako antidiskriminačné opatrenie v deklasovanom regióne?
Ale neverím, že vláda sem kvôli manželkám postupne naturalizovaným Soboťanov dotiahne nejaké zamestnávateľské investície…

Koho, či čoho sa však boja viacerí občania pri výstavbe novej väznice? Najprv naznačím oblasti,  alebo inak- druhú polovicu SWOT analýzy- hrozby a slabé stránky projektu novej väznice. A nakoniec aj samotné protiargumenty ministerstva: 1. Možné úteky a kriminalita nebezpečných väzňov. Tejto sa vraj netreba obávať (autor: Možno raz za 25 rokov od Leopoldova…) kvôli zvýšenej policajnej ostrahe najmä u (prefíkaných) vyšších skupinách odsúdencov.  2.  Zlé meno mesta a nezáujem investorov o deklasované územie (lebo- odchody mladých, chýbajúca kvalifikovaná pracovná sila, starnutie obyvateľov a zostávajúce skupiny asociálov či nízkych sociálnych skupín). Vraj výhody a zamestnávanie nových policajtov či civilných pracovníkov i z radov miestnych záujemcov (podľa generálneho riaditeľa: Ak máte zoznam 200 ľudí, hneď ich zaškolíme…je naozaj slovo do bitky!) prevýšia odchody občanov a dokonca mierne stimulujú návrat mladých ľudí. Síce toto netvrdí ministerka, ale smerácky poslanec mesta, tak prečo tomu neveriť?  3. Hrozbu „smeráckych panyčiek“ už spomínať nebudem, lebo som ju naznačil v predchádzajúcom odstavci.  Ale predsa len protiargument stojí za to:  Zapojenie čoraz väčšieho počtu organizácií a podnikateľov mesta do kooperácie s novou väznicou… To snáď ani komentár nepotrebuje, len treba si uvedomiť realitu takéhoto „dynamizujúceho“ činiteľa rozvoja mesta…

PS- Toto bude tá “obrovská zamestnávateľská šanca” na 10-20 rokov?

Autor: Viliam Vaš, poslanec MsZ

 

Publikované 12. 1. 2018

Comments

20 komentáre/ov - “Názor: Práca a basa”

 1. adminisrator - 12. Január 2018 12:38

  Aj toto môže byť názor. Trochu smiešny a obohraný , ale už sme si zvykli.

 2. explorer - 12. Január 2018 17:20

  Nech už sem príde hoc aj závod na výrobu atómových bômb, lebo ak nebude práca, mesto sa úplne vyľudní.

 3. adminisrator - 12. Január 2018 22:35

  Bude vraj dosť problém nájsť personál do novej basy, vraj budú prijímať aj kádéhákov, takže nyugi Viliam.

 4. viva - 15. Január 2018 7:33

  explorer: …klinec po hlavičke !
  Práca pre 300 NESoboťanov ! Takže, ak bomba, tak tentoraz to ešte nebude atómová. :-D

 5. spalovac mrtvol - 15. Január 2018 9:05

  Explorer, mesto sa nevyľudní, naopak, o to sa pričiní zvýhodňované produkčné, pomaly štátotvorné etnikum. A pre tých je naozaj bezpredmetné hľadať pracovné
  príležitosti, keď výrobné výkonné prostriedky vlastnia samy a štát za ich nepoužiteľnú
  produkciu veľkoryso platí.

 6. explorer - 15. Január 2018 9:38

  viva:
  neviem z coho dedukujete, ze vsetci budu nesobotania. navyse, radsej 300 miest pre nesobotanov, ako ziadne.. ti nesobotania si budu kupovat a prenajimat nase byty, minat tu peniaze, davat deti do skol atd.

  hadam ste spoznali v mojom komentari svoje vlastne slova – takto ste komentovali velmi nerealnu az abstraktnu stavbu rafinerie. neviem kolko sobotanov by robilo v nej – nemam pocit ze sa to tu hemzi odbornikmi na petrochemiu..

 7. adminisrator - 15. Január 2018 13:47

  Tiež ma udivilo , odkiaľ sa Vám tak zaručene prisnilo , že to budú NESoboťania ?

 8. viva - 16. Január 2018 7:54

  Chlapci, nechajme sa prekvapiť. Ja so prikláňam k názoru riaidteľa ZVJS, ktorý tvrdí, že v RS BUDE PROBLÉM zohnať taký počet strážnikov.

 9. Luis - 16. Január 2018 17:26

  No basy sú aj v iných mestách a nejako neviem o petíciách, že by ich tam nechceli.
  Verme, že sa Leopoldov už nezopakuje a je to šanca aj pre mladých. Mnohí by tu radi ostali a radi tam aj pracovali. Ja osobne poznám niekoľko mladých, ktorí by tam hneď boli ochotní nastúpiť do výkonu služby. Nie výkonu väzby :D , aby bolo jasné.
  Nie všetci mladí majú vôľu unikať preč odtiaľto ak bude tu práca.

 10. viva - 19. Január 2018 14:01

  Luis, nie všetka voda Dunaja tečie jedným smerom. Sú tam aj zákutia, lužné lesy a slepé ramená. :-) O tom, žiaľ, je Tvoja úvaha o “práci”… :-(

 11. adminisrator - 19. Január 2018 23:51

  Viliam tvoje inotaje sú hotové perly ducha. Ich ostrovtip ma vždy dobre dostane. To prirovnanie s tokom Dunaja sa mi vryje do pamäte. Musíš byť aj osamelý vo svojej výnimočnosti. Ťažko povedať čo tým básnik myslel, ale hlavné je ze je s sebou spokojný.

 12. viva - 20. Január 2018 15:18

  adminsrator: Mňa zaráža Tvoja chudoba ducha, ale asi nič nové v RS. Naozaj, mnohí sa tu (kvôli takým nepochopkom) cítili osamelí a už RS dávno opustili. :-(

 13. spalovac mrtvol - 20. Január 2018 17:49

  „Samoľúbosť a byť pevne presvedčený, že som veľmi duchaplný, to je nešťastie, ktoré sa môže stať len tomu, kto ducha vôbec nemá alebo ho má veľmi málo.“
  Jean de Bruyere

 14. viva - 21. Január 2018 23:23

  vidím, že zvládaš plagiátorstvo, a čo tak Tvoje vlastné myšlienky ? :-D

 15. spalovac mrtvol - 22. Január 2018 4:43

  Plagiátorstvo by bolo vtedy, keby túto myšlienku by som si privlastnil, ale ako vidíš je
  tam uvedený aj autor. Alebo je to už ináč po ” nežnej revolúcii?”Čo myslíš pán regio-nálny politológ?
  :-D

 16. adminisrator - 22. Január 2018 9:00

  Wiliam nemáte pocit akoby ste zlyhávali? Keď s Vami niekto nesúhlasí , namiesto toho aby ste skúsili zmysluplne argumentovať , snažíte sa útočiť na autora a zosmiešniť ho. Nie je to skôr dôkaz o Vašej vlastnej “ÚŽASNOSTI” ?

  S pozdravom : Váš nepochopko,chudobný duchom. :-)

 17. viva - 22. Január 2018 14:06

  Otázka zlyhávania je legitímna. Je však otázne, kto zlyháva- či ten kto neanonymne diskutuje a odpovedá na neseriózne útoky. Alebo ten, kto využíva anonymitu na osobné osočovanie a urážanie. Ak ste si to všimli, “moja snaha útočiť na autora” je len reakcia na nevyberané ataky ! Inú možnosť nemám, keďže zoči-voči sa mi nepostavíte s dehonestujúcimi slovami :-D
  Ba vlastne, áno. Ale vždy som bol zástancom slobodných názorov, a tak odpovedám aj na osočujúce anonymné ataky a nežiadam majiteľku ich vytierať.

 18. adminisrator - 22. Január 2018 15:08

  prvý útok bol vedený z vašej strany

 19. adminisrator - 22. Január 2018 15:09

  ak by ste ich začali vytierať asi by ste tu ostali sami :-)

 20. Luis - 24. Január 2018 11:17

  Viva , som anonymný a osobne sa aj tak nepoznáme. Teda viem kto ste takto ak Vás uvidím v meste,tak viem si už tvár priradiť.Teda mám výhodu priznávam, ale napriek tomu nech mi je dovolené zostať tu takto anonymne.
  Beriem, že máte iný názor ako ja a či my tu spolu diskutujúci, avšak mám dojem, že aj Vy ste boli za to, aby tu vznikli pracovné miesta. A ja nemám dojem, že si môžeme vyberať čerešničky z torty. Alebo áno?

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.