Úvaha: Znižovanie počtu poslancov?

28. December 2017 · Autor: admin 

Údajne, aspoň niektorých nezorientovaných médií, sa bude znižovať počet rimavskosobotských poslancov. Ako keby oni mali o tom z mediálneho zákulisia rozhodnúť. Či prinajmenšom. Chcú iba manipulovať poslancov mesta?  Alebo nebodaj, majú vešteckú guľu?

Vždy, keď čítam takýto článok u konkurencie, rehocem sa, lebo kdeže už zašla „slávna žurnalistika“ v ich podaní?! Buď, ako som už naznačil, chcú zatiahnuť do tejto hry niektorých- niektorých ovplyvniteľných či beznázorovú skupinu zástupcov ľudu, alebo v samosprávnej demokracii či v riadení chodu vecí verejných sa vyznajú ako hus do piva!

Lebo, buď by musela vláda zmeniť zákon o obecnom zriadení (v ktorom sa jasne píše, že počet poslancov určuje obecné, resp. mestské zastupiteľstvo pred nasledujúcim volebným obdobím) a diktátom vymedziť počet zástupcov občanov podľa nejakého kľúča. Napríklad: 1 poslanec na 1.000 obyvateľov- ako sa už dnes v Rimavskej Sobote prideľujú mandáty na základe počtu obyvateľov v tunajších volebných okrskoch). Pre ilustráciu: Západ, Sobôtka, Kľačany (IV.volebný obvod) má cca 6.600 voličov a 6 zástupcov v MsZ.

Alebo, terajší poslanci MsZ by pod vplyvom možného usmernenia štátnych orgánov pristúpili na falošnú hru „šetrenia vo verejnej správe“ (pri ich vlastnom úradníckom bratríčkovaní a korupcii či klientelizme na najvyšších úrovniach). A znížili by počet poslancov MsZ napríklad na 15 (a tým by aj počet členov mestskej rady klesol na 5, počet členov komisií a výborov mestských častí analogicky tiež). A nastali by zlaté časy diktátorov a jednofarebného riadenia miest a obcí. A to už i pri beztak okyptených právomociach MsZ, napr. v RS v organizačnej štruktúre mestského úradu, v konateľstve MsBS a MŠK. Tie už teraz ovláda jedna osoba- primátor mesta! A to už nehovoriac o súčasných oklieštených právomociach rád škôl a školských zariadení…

A čo tak znižovanie počtu všetkých zamestnancov mesta? To by sa ušetrili peniaze daňových poplatníkov…

Autor: Viliam Vaš, poslanec MsZ

 

Publikované 28. 12. 2017

Comments

6 komentáre/ov - “Úvaha: Znižovanie počtu poslancov?”

 1. explorer - 30. December 2017 16:18

  nechapem zmyslu tejto uvahy. rimava napisala, ze sa znizi pocet poslancov v zastupitelstve, co technicky este nie je iste, ale na 99% sa tak stane.
  ved ako sam pisete“ buď by musela vláda zmeniť zákon o obecnom zriadení…“ –ved to aj spravila. zakon je momentalne v parlamente v druhom citani, v prvom citani bol schvaleny 93 hlasmi.

  clanky inych nezorientovanych medii:
  https://www.etrend.sk/ekonomika/vlada-chce-znizit-pocet-komunalnych-poslancov-a-zlucovat-nefunkcne-obce.html

  https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/448614-mesta-caka-skrtanie-poctu-poslancov/

 2. viva - 2. Január 2018 10:06

  …o tom, že zákonná norma (ak prejde v NR-SR) sa bude týkať VäČŠÍCH miest nad 100 resp. 50 tisíc ! A od toho je ešte RS poriadne ďaleko !
  Niekto asi nedočítal vlastný zdroj a unáhlil sa v článku:
  https://www.etrend.sk/ekonomika/vlada-chce-znizit-pocet-komunalnych-poslancov-a-zlucovat-nefunkcne-obce.html :-D

 3. explorer - 2. Január 2018 12:04

  viva, treba citat s porozumenim.

  v clanku sa pise:”Napríklad v mestách s počtom obyvateľov od 50.001 do 100-tisíc…” – je to len priklad ako sa zmeni pocet poslancov v mestach s danou velkostou.

  navrh zakona samozrejme mysli na vsetky mesta a obce. v pripade RS by bol pocet poslancov 13-17.

  http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=6596

 4. viva - 2. Január 2018 13:47

  explorere: Naozaj treba čítať pozorne, lebo v článku sa aj píše:
  “Zníženie počtu poslancov je len malá, čiastková zmena, ktorá prekrýva neschopnosť vlády riešiť dôležitejšie zmeny,“ hodnotí J. Raclavský.”

  Okrem toho: Návrh novely je len návrhom vlády a ešte o ňom bude rokovať NR-SR.

  A až potom, ak podpíše prezident, bude platný.

  A potom v marci-apríli môže o ňom rokovať MsZ.
  Takže, zatiaľ voz predbehol kone vo Vami preferovanom médiu (Plán práce je odsúhlasený, o rok MÁ BYŤ v novom mestskom zastupiteľstve menej poslancov) . Snáď- mal by byť alebo možno bude menej… :-D

 5. explorer - 2. Január 2018 14:50

  vasa neschopnost priznat si omyl je usmevna :)

  ano, clanok na rimave je nepresny a zavadzajuci. rovnako ako tento vas, o vasom predoslom diskusnom prispevku ani nehovoriac.

 6. viva - 2. Január 2018 20:35

  explorer: Úsmevná je Vaša neschopnosť vidieť v článku podstatu. A tou je snaha vlády uzurpovať si moc na Slovensku po prehratých župných voľbách ! :-(

  Môj článok mal v prvom rade upozorniť na falošnú hru vlády pri “úsporách” vo verejnej správe ! Až následne na fakt, že niektoré médiá už prejudikujú stav, ktorý môže po parlamentnom hlasovaní byť úplne odlišný (nehovoriac o možnom prezidentovom vete) ! Ešte raz, okresávanie demokracie a šetrenie na nesprávnom mieste je typickým symptómom diktátorských režimov ! Čo tak znížiť počty ministerstiev, úradníkov a rôznych formálnych či iných parazitujúcich orgánov v tomto štáte ? A proti tomu treba sa ozývať a bojovať !

  Ale ako hovorí Raclavský, táto vláda- svoju neschopnosť riešiť dôležitejšie zmeny, alebo napr. aj nezamestnanosť v RS- rieši takýmito administratívnymi zásahmi. Podobne, ako samu nezamestnanosť ! :-(

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.