Poznámka: Bez cirkusu to nejde?

4. December 2017 · Autor: admin 

V Rimavskej Sobote asi nie. Rozruch sa totiž udial pred začiatkom prvého ustanovujúceho zasadnutia Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja. Dvere strážili dvaja ochrankári, ktorí nechceli vpustiť štáb televízie TV Rimava do miestnosti, lebo vraj tam nemajú čo robiť.

Všetkých novinárov, vrátane mňa táto situácia prekvapila. Kým sme tam čakali, čo sa bude diať, po chvíli z miestnosti vyšiel Ján Lunter. Vyjadril sa, že on si ako nový župan želá, aby na rokovaní boli prítomní všetci novinári a to, čo sa stalo, je v demokracii neprípustné. Mužom v čiernom povedal, že zasadnutie je verejné, a že porušujú zákon.

Prišiel aj Marian Kotleba. Ten poznamenal, že o žiadnom zákaze nevedel,  a že je to pre neho novinka. „Teraz som sa to dozvedel a rozmýšľam, čo sa tu deje,“ povedal Kotleba. Na otázku novinárov, kto kázal ochranke, aby regionálnu televíziu nevpustili do rokovacej miestnosti povedal, že to bude riešit neskôr, keď bude na to čas.  Následne povedal, že môžu ísť dnu, tak ako aj ostatní  novinári. Ochrankári sa k danej téme nevyjadrili.

Nuž, zrejme sa nedozvieme, kto a prečo dal ochrankárom pokyn na takéto konanie. V zákulisí však zaznela aj poznámka, či tento zákaz nedal niekto z domácich. Môžeme len hádať…

V každom prípade si myslím, že akékoľvek zákazy pre novinárov sú nedemokratické a obmedzujú slobodu slova, tlače a prejavu. I keď som mohla vojsť bez problémov dnu, zo solidarity som aj s ostatnými zástupcami médií čakala pred miestnosťou, kým sa situácia nevyrieši.

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 4. 12. 2017

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.