Kotleba odovzdal funkciu Lunterovi

4. December 2017 · Autor: admin 

Netradične sa ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) konalo v pondelok, 4. decembra v bývalom Župnom dome na Námestí M. Tompu v Rimavskej Sobote. Dosluhujúci župan Marian Kotleba na ňom odovzdal úrad, vrátane insignií, zvolenému predsedovi BBSK Jánovi Lunterovi.

V krajských voľbách Luntera ako nezávislého kandidáta volilo 99 169 voličov (48,54%), Kotleba skončil za ním s počtom hlasov 47 502 ( 23,25%). Po zložení sľubu sa Ján Lunter stal oficiálne županom, následne do jeho rúk zložili sľub aj noví poslanci, vrátane Mariana Kotlebu.

Pripomíname, že Banskobystrickú župu budú počas päťročného volebného obdobia zastupovať títo poslanci: Tomáš Abel, Attila Agócs, Ferenc Auxt,Pavol Baculík, Michal Bagačka, Andrea Baníková, Ján Beljak, Július Buchta, Zoltán Cziprusz, Milan Čarnoký, Kamil Danko, Viera Dubačová, Miroslav Fašang, Vladimír Flimer, Jakub Gajdošík, Daniel Gelien, Pavel Greksa, Branislav Hámorník, Ján Havran, Stanislav Horník, Ján Chromek, László Jámbor, Jozef Ježík, Martin Juhaniak, Peter Juhász, Igor Kašper, Milan Kolesár, Ondrej Kollár, Peter Košík, Marian Kotleba, Božena Kováčová, Ladislav kukolík, Ľubica Laššáková, Július Laššan, Eva Laurinc Wolframová, Ondrej Lunter, Roman Malatinec, Ľubomír Motyčka, Mikuláš Pál, Juraj Pelč, Ladislav Rigó, Maroš Skopal, Matej Snipko, Daniel Struhár, Jozef Šimko, Ján Šufliarský, Mirko Trojčák, Martin Turčan, Radoslav Vazan.

Ešte pred sľubom nového župana a poslancov vystúpil Marian Kotleba, ktorý zhodnotil výsledky práce počas volebného obdobia 2014-2017. Uviedol, že sa snažili znižovať regionálne rozdiely. Kraj prebrali po predcházajúcom županovi s celkovým dlhom 71 mil. eur, pričom sa im tento dlh podarilo znížiť o 39 mil. eur. Zároveň vyrovnali aj všetky dlhové záväzky. Dlh voči bankám znížili o 24 mil. eur. Ako poznamenal Kotleba, za volebné obdobie nevzali ani jeden nový úver.

Kotleba hovoril aj o Banskobystrickej regionálnej správe ciest, ktorá podľa neho tiež dosiahla dobré výsledky. Na margo ciest poznamenal, že vyčlenili financie na rekonštrukciu 299 km ciest druhej a tretej triedy, pričom opravených bolo 90% ciest. Kritzoval, že bývalé vedenie vzalo v roku 2014 v priebehu dvoch dní viac ako 6 miliónový úver. Pretože táto organizácia hospodárila so stratou, museli zavádzať opatrenia. Ako sa vyjadril M. Kotleba, je reálny predpoklad, že v tomto roku dosiahne zisk 1,1 mil. eur.

V súvislosti s hospodárením BBSK poznamenal, že kraj má k dispozícii 170,5 mil. eur, pričom taký veľký rozpočet ešte v histórii nemal. Predpokladaná úspora z optimalizovaných zmlúv zo SAD by mala byť vyše 12 mil. eur. M. Kotleba očakáva od nového župana splatenie všetkých dlhov, pričom súčasná úverová zaťaženosť je vo výške 32,4 mil. eur, ako aj hospodárenie bez zadlžovania. Ďalej očakáva aj zrekonštruovanie minimálne 600 km ciest druhej a tretej triedy. V závere svojho vystúpenia sa M. Kotleba poďakoval poslancom za spoluprácu i pracovníkom úradu.

Nový župan J. Lunter ocenil vysokú účasť v našom kraji vo voľbách, ako aj vysoký počet hlasov, ktoré získal. Poznamenal, že voliči rekordnou účasťou ukázali, že im na tomto kraji záleží. „Ďakujem všetkým voličom za hlas, ktorý mi dali. Je to pre nás záväzok, aby sme s našim krajom postúpili ďalej,“ uviedol Lunter, ktorý sa vo svojom príhovore spomenul aj vysokú mieru nezamestnanosti, ktorú je potrebné znižovať aj prostredníctvom projektov. Dôležité je aj to, aby mladí ľudia z kraja neodchádzali za prácou inde a vracali sa naspäť.

„Keď sa pozrieme na to, v akom stave je náš kraj, musíme spolupracovať na jeho rozvoji. Máme tu päť okresov s najvyššou mierou nezamestnanosti v rámci Slovenka. Takmer 20 %-ná nezamestnanosť je v Rimavskej Sobote. Musíme spolupracovať so všetkými, ktorí pomôžu ju znížiť, aj s poslancami NR SR, Úradom vlády SR, aby sa napomohlo k príchodu investícii a vybudovaniu infraštruktúry,“ povedal nový župan. Dodal, že v tomto kraji žili naši predkovia, ktorí vytvorili hodnoty a darovali nám život. Aj preto je dôležité vytvoriť kraj, kde sa bude dobre žiť ďalším generáciám.

Ustanovujúceho krajského zasadnutia sa zúčastnila aj verejnosť, vrátane pracovníkov Úradu BBSK, nechýbali ani priaznici M. Kotlebu aj médiá v hojnom počte.

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 4. 12. 2017

Comments

6 komentáre/ov - “Kotleba odovzdal funkciu Lunterovi”

 1. Richardisko - 4. December 2017 21:12

  No hlavne, že tam pobehoval v zelenom tričku neúspešný kandidát na šéfredaktora “pseudonovinár” ….. To zelené tričko všetko vystihuje :-(

 2. Brano - 7. December 2017 15:33

  Richardisko, takže pekne poporiadku:-) Zelené tričká, resp. mikiny bežne nosím, pretože je to moja obľúbená farba. Na žiadnom z nich nie je logo ĽSNS ani nič podobné, sú to len bežné kusy odevu. Ak to podľa Vás niečo vystihuje a ak hodnotíte ľudí podľa farby oblečenia, tak mi je vás ľúto. Teší ma len, že som nemal červené tričko, to by ste ma asi označili za komunistu alebo smeráka:-)

  Čo sa týka môjho, ako to nazývate, neúspechu – výberová komisia ma na Vami spomínaný post odporučila a ja dodnes nemám oficiálne vyjadrenie od mesta,či ma prijímajú alebo nie, takže neviem, na čom som:-D

  Život každého človeka (aj Váš) však sprevádzajú úspechy i neúspechy a v tom období ma nepotešilo, že som sa na to miesto nedostal. Avšak s odstupom času sa ukázalo, že to bolo vlastne dobre. Prakticky okamžite potom som sa stal redaktorom druhého najväčšieho technologického portálu na Slovensku a v súčasnosti som už tri roky redaktorom celoslovenského média. Okrem regionálnych tém som už pokrýval aj celoslovenské či zo susedného Maďarska a pár článkov som napísal aj z Európskej komisie či Európskeho parlamentu v Bruseli.

  Okrem toho mi nakoniec ponúkli aj to nešťastné miesto redaktora regionálnych novín a opakovane aj pozíciu v inom regionálnom periodiku v Lučenci. Obidve ponuky som s vďakou odmietol, pretože moje súčasné miesto je lepšie.

  Ak ma napriek tomu všetkému, čo som Vám vymenoval, považujete za pseudonovinára, tak sa nad tým môžem len pousmiať. Pri všetkej úcte k Vám, názor anonymného pisateľa, ktorý nemá odvahu povedať mi takéto slová priamo do očí, ma vôbec netrápi:-)

 3. Richardisko - 12. December 2017 11:22

  Klamete a klamete ako Ste vždy klamali. To Vaše zelené tričko má opodstatnenie. Veď tu je zaujímavý článok o Vás:
  https://hvorecky.sk/2013/11/11/pan-caban-nehanbite-sa-a-nevolte-kotlebu/

 4. Brano - 12. December 2017 19:21

  Richardisko, a v čom konkrétne klamem???? Ja Vám napíšem siahodlhý príspevok a vy odpoviete jediným zúfalým výkrikom a odkazom na štyri roky starý článok. Mimochodom, s pánom Hvoreckým som si o ňom písal už v tej dobe a je v ňom dosť chýb. Napríklad údaj o vyše 6300 Židoch v R. Sobote v roku 1938. Toľko malo možno celé mesto obyvateľov, Židov bolo okolo 1100 (napr. podľa údajov z výstavy Židovská komunita v RS, organizovanej tunajším múzeom). Ale to len na okraj.

  Nikdy som sa netajil svojím protestným hlasom v roku 2013 a jasne som to opísal vo svojom blogu, ktorý bol na rozdiel od vašich útokov na mňa podpísaný. Nikdy som však nebol členom žiadnej neonacistickej organizácie, nikdy som neobhajoval Tretiu ríšu či Hitlera, neexistujú žiadne fotky, kde by som hajloval či niečo podobné. Keby si pán Benčík vzal do parády môj profil na Facebooku, nepochodil by:-)

  Takže zhrnuté a podčiarknuté, pre mňa ste len obyčajný zbabelec, ktorý dokáže akurát tak anonymne štekať na internete a za klamára považujem Vás samotného. Pokojne by som Vám to povedal aj priamo do tváre, ale na to vy nemáte odvahu.

 5. explorer - 12. December 2017 19:42

  ten clanok od hvoreckeho je bomba. ze 6300 zidov v rimavskej sobote :D a vo velkom blhu vyse 700, ja umrem :D

  toto je jeho zdroj: http://www.upn.gov.sk/pocty-zidov-juzne-slovensko/zoznam-obci.php?okres=2402

  chalan si omylom pomylil stlpec a pisal o celkovom pocte obyvatelov :)

 6. viva - 12. December 2017 20:25

  1. Každý človek je omylný. Ja tiež, ako aj MH, ktorý pred niekoľkými rokmi písal na susedskej stránke o DC článok a napísal, že “keď idete z RS, tak na Kurinec zabočíte doprava…”- zrejme myslel “doprava od DC” -čo je tiež časťou RS, ale už za dopravnou značkou RS. :-) A tak aj čísla o počtoch židovského obyvateľstva si očividne zmýlil s celkovým počtom obyvateľov vo vtedajšej RS. resp. V.Blhu. S jedným sa s ním však dá súhlasiť- nikto sa nemá hanbiť za svoju voľbu či politický postoj- nech sú akékoľvek podľa existujúceho zoznamu LEGÁLNYCH politických strán:-)

  2. Viem, že symboly sú dôležité, ale nie vždy vyjadrujú postoje jeho nositeľa. Aj ja rád nosím zelené neónové triko- najmä počas behu alebo aj napr. na pedagogickom štrajku- aby som bol viditeľný a rozpoznateľný zástancami i protivníkmi. Ale zato by si ma nikto nedovolil nazvať klamárom-aspoň nie verejne- len pre to, lebo mám nejaký (iný) postoj. To sme už tú dobu dávno prežili- keď sme nemohli prejavovať opozičné či iné názory ! :-)

  3. V RS je však potrebné vidieť i hlbšie do podstaty vecí ! Kým tu bude ubúdať práceschopného a mladého obyvateľstva, pokým budú mať prácu a funkcie len politickí nominanti vládnej strany (najčastejšie ľavicový Smer za ostatných 28 rokov a nech nespomínam predchádzajúci režim !), pokiaľ budú dotácie na EU-projekty dostávať iba vláde oddaní podnikatelia, tak sa nedivme RADIKALIZÁCIE názorov, postojov a ako ani posúvaniu výsledkov volieb obyvateľstva Gemera a Malohontu do KRAJNÝCH politických polôh !!! :-(

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.