Rozpočet s mínovými poliami, ale bez diskusie!

23. November 2017 · Autor: admin 

Ani sa poslanci Mestského zastupiteľstva Rimavská Sobota nestihli nadýchnuť a už primátor ukončil rozpravu, bez toho, aby vôbec nejaká začala. Zúčastnení svedkovia nepoznajú príčinu chvatu hlavy mesta, iba niektorí šepkali niečo o strachu zo silných diskusných príspevkov. Lenže tie sa nekonali, keďže silní diskutéri Sojka a Vaš boli na rokovaní štvrťročnej pedagogickej konferencii. A ďalší „rýpač“ bol údajne v čase otvorenia rozpravy na toaletách…

Jediný, ktorý sa ako-tak zorientoval, bol poslanec Zoltán Bán, ktorý pred konečným hlasovaním o rozpočte vyžiadal v mene poslaneckého klubu SZRRS 5-minútovú prestávku. Po prestávke, k počudovaniu všetkých prítomných, sa rovno pristúpilo k hlasovaniu, a to znova bez nejakej diskusie poslancov! Žeby nejaká čarodejnícka mágia?

A tak rozpočet mesta Rimavská Sobota na rok 2018 bol schválený všetkými prítomnými 15-timi poslancami i so všetkými kontroverznými číslami- najmä, čo sa týka úverov,  či výstavby nového dopravného ihriska (150 tis.) alebo vysokých výdavkov na revitalizáciu mestskej záhrady (100 tis.) i Tompovho námestia po odovzdaní (40 tis.). Alebo i dlhodobo vysokých nákladov mesta na dlhy (625 tis. ročne!), údržba budov MsÚ (454 tis.), školstvo a voľný čas (vyše 8,4 mil. !) športové kluby (198 + 100 tis. na štadión), kultúrne stánky (350 tis.), plaváreň (193 tis.), zimný štadión (221 tis. vrátane odpisov), zeleň mesta (257 tis.), čistenie mesta a komunikácií (258 tis.), verejné osvetlenie (172 tis.), inetrné služby TSM (307 tis.), aktivačné činnosti (72 tis.), vývoz komunálneho odpadu (225 tis.) a plus zberný dvor a ostatné výdaje s odpadmi (spolu suma za TKO 345 tis.), doprava (MHD 195 tis.), údržba komunikácií (170 tis.) a plus opravy ciest i chodníkov (suma 307 tis. na asfaltovania z úverov bude zrejme iba informačná… ako vždy!), ale i perlička- hmotná núdza (100 tis.!) a osobitný príjemca sociálnych dávok (60 tis.), opatrovateľská služba (244 tis.), sociálna terénna práca (75 tis. v kancelárii?), rozvoj mestských častí je naozaj široký diapazón aktivít (detské ihriská, opravy a údržby v mestských častiach a „nádherné“ pridruženie výstavby dopravného ihriska a mestskej záhrady-343 tis!). Kurinec (46 tis.) a výstavba vlnobazéna na 2-3 mesačnú letnú prevádzku bude ešte len, po vypracovaní projektov (35 tis.), tým pravým orechovým…

No, a teraz k bilancii čísiel mestského rozpočtu 2018:

Príjmy + € 16.420.68.-, výdaje – € 16.419.411.- a tak plánovaný prebytok mesta s finančnými operáciami bude + 1.273,-

Riadna tesnôtka, poviete si a nemýlite sa! Nikto nepozná skutočné budúcoročné príjmy z podielových daní od štátu, ako ani presné náklady na úverované asfalty. Nehovoriac o exkluzívnom bazéne, ale ten bude asi financovaný až po komunálnych voľbách v roku 2018. Niektoré kapitoly sú riadne prešpikované príjmami, avšak efektivita tých služieb je otázna (školstvo, rozvetvená kultúra, verejnoprospešné služby, správa telovýchovných a rekreačných zariadení mesta…). A záverom, ani percentá na zvýšenie platov na rok 2018 v samospráve sa akosi príliš nepertraktujú. Tak, tu sú tie rezervy a mínové polia budúcoročného rozpočtu. Ale nikto na nich, žiaľ, nepoukázal…

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 23. 11. 2017

Comments

8 komentáre/ov - “Rozpočet s mínovými poliami, ale bez diskusie!”

 1. explorer - 23. November 2017 11:02

  bieda nasho zastupitelstva, kde je simko jednooky medzi slepymi.
  ale paci sa mi ako raz simko hovori ze rozpocet nie je mantra, a inokedy ze je to zakladny zakon mesta :D

  mimochodom, na pedagogickej konferencii mate nutnu ucast? neviem ako to funguje

 2. viva - 23. November 2017 21:28

  Teraz, po odchode SV a príchode JČ sa to možno zlepší- vyrovnajú sa politické sily.

  JŠ vždy strieda politické mantry, ako strany doteraz…

  Ako zamestnanec školy mám pedagogickú poradu (konferenciu) v zmluve ako pracovnú povinnosť. A okrem toho som musel referovať o problémoch mojej triedy.

 3. explorer - 24. November 2017 6:44

  Pozrel som si zaznam z rokovania a musim sa zastat primátora – normalne vyhlasil rozpravu, do ktorej sa nikto neprihlasil a tak ju ukoncil. jasne, dal tomu tak 5 sekund, ale nie je jeho povinnost cakat dve minuty kym sa niekto prebudi. kazdy z poslancov mal mat rozpocet nastudovany a otazky pripravene dopredu. takisto pred prestavkou rovno povedal, ze po nej sa bude pokracovat hlasovanim. nic ine spravit ani nemohol, kedze rozpravu uz pred tym ukoncil.

 4. viva - 24. November 2017 7:48

  explorer: Tu v článku nikto nehovorí o primátorovi: On postupoval formálne správne , v súlade s Rokovacím poriadkom.
  I keď, ako zdôrazňoval dôležitosť “zákona roka”, tak mohol počkať aspoň na poslanca, u ktorého takmer na 100 % vedel, že má pripravený diskusný príspevok. Inokedy, pri jemu vyhovujúcich záujmových bodoch, to vie spraviť..
  Nehovoriac o tom, že to náhlenie predtým bolo očividné,, najmä, keď som sa ospravedlnil, že musíš odísť na 5 minút – referovať o svojej triede.
  My dvaja (Sojka, Vaš) sme prišli v domnení, že ešte poslanci veselo diskutujú o “mínových poliach” rozpočtu. A my tam prídeme… a nič ! Práve sa začalo hlasovanie, keďže časomiera už odpípavala posledné sekundy.
  sadajúc do poslaneckých lavíc som sa spýtal, že či bola ostrá diskusia ?! Za mnou sediaci dvaja sklonili hlavy a začali si sypať popol nan hlavu,. lebo sa vraj chceli ozvať, alebo že sa mali aspoň zdržaťhlasovania z tých dôvodov, ktoré som opísal v článku (sic !).
  Toľko k rozpočtu BEZ DISKUSIE :-(

 5. explorer - 24. November 2017 9:56

  viva: ja som reagoval na vetu z uvodu clanku „Ani sa poslanci Mestského zastupiteľstva Rimavská Sobota nestihli nadýchnuť a už primátor ukončil rozpravu, bez toho, aby vôbec nejaká začala“ – pravda je taka, ze mali dost casu na to aby sa ozvali. ze tam sedelo xy alibistov, ktori nemali ani jednu otazku ci komentar k 77 stranovemu navrhu rozpoctu, to je dokaz o tom, ze tam nemaju co robit.

  dalsia vasa veta „Po prestávke, k počudovaniu všetkých prítomných, sa rovno pristúpilo k hlasovaniu, a to znova bez nejakej diskusie poslancov! Žeby nejaká čarodejnícka mágia?“ – znova nie je pravdiva, ako som uz popisal v predoslom prispevku.

 6. viva - 24. November 2017 16:02

  Určite, z pohľadu striktnej logiky rokovacieho poriadku máte pravdu. Ale z politického pohľadu som čakal, že po prestávke aspoň niekto sa pokúsi niečo povedať k rozpočtu – v pozmeňovacom návrhu (majú na to poslanci právo) predniesť nejakú pripomienku ! Však preto sa Bánspamätal a dal návrh na prestávku !

  Okrem toho logicky- načo bola prestávka, ak po nej hlasovali jednotne. ? Prestávku nemusel nikto navrhovať, ak nemali žiadne pripomienky a chceli hlasovať jednotne ! Z tejto logiky však vyplýva,. že ak dal Bán návrh na prestávku, asi nejaké pochybnosti mali !

  Podľa toho ako som počul (po odhlasovaní rozpočtu), tak niektorí poslanci mali výhrady týkajúce sa dopravného ihriska a ďalších neefektívnych nákladov mesta v roku 2018.

  PS- Nemyslíte, že primátor iba využil situáciu, že tam sedia takí a nie iní poslanci ? Inak by sa vyvíjala situácia (i čo sa týka rozpravy a možno aj hlasovania), ak by sme boli vystúpili Sojka, Hazucha, Vaš.. Zaiste by sa aj ostatní nesmelí pripojili ! Najmä Auxt a Sliva mali podstatné výhrady.
  Ale k tomuto nesmelo zrejme dôjsť… :-(

  Smutné to mesto !

 7. spalovac mrtvol - 24. November 2017 16:41

  Po voľbách ste velebili nové zloženie zastupiteľstva, konečne že vraj bola zvolená
  garnitúra poslancov, ktorí porazili “smerákov” – a progres mesta už nie je ohrozený. A hľa, vykľulo sa šidlo- pri prejednávaní rozpočtu mesta pre rok 2018 progresívni posl-
  lanci sa sa zachovali podľa Vás ako politickí analfabeti, na ktorých stačil ” vychcaný”
  primátor svojim spravodajskými trikmi dosiahnuť to čo chcel. To čo v poslednom píšete je len plač nad rozliatym mliekom a trápne aliby.

 8. viva - 26. November 2017 20:25

  Skôr si myslím, že ten alibista ste Vy, lebo vytvárate dojem, že je podstatné -čo bolo na začiatku hry. Ale žiaľ, v tomto aktuálnom stave neexistujú ani pozostatky nejakého velebenia, keďže súčasnosť je smutnejšia !
  Totiž., tak ako sa i Vy vyvíjate, tak aj poslanecký zbor sa za 3 roky zmenil. A je smutné, že väčšina členov sa “vyvinula” sa až do stavu, v ktorom už nekriticky prijímajú všetko čo predloží primátor ! A dokonca, ak aj majú iný názor (dopravné ihrisko, úvery- tiež im príliš nevonia), tak sa stiahnu a neprihlásia sa ani o destilovaný diskusný príspevok ! :-(
  Toto je rozliate mlieko a podstata našej trápnej hry na demokraciu v RS ! :-(
  Všetko ostatné je len politicko-spravodajská hra súdruhovia !!! :-D

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.