Špičková kolkáreň v Rimavskej Sobote

21. November 2017 · Autor: admin 

Ako sme písali na Gemerlande v našom programovom avíze novembrového rokovania mestského zastupiteľstva, tak rimavskosobotskí poslanci dnes prerokovali aj informatívnu správu o činnosti a hospodárení mestskej kolkárne. Táto správa je podstatná z pohľadu histórie, nakoľko tento rok si kolkársky šport v Rimavskej Sobote pripomína svoju 60-ročnú súťažnú históriu.

Pričom rekonštrukciu technológie, budovy a okolia kolkárne odsúhlasil mestský parlament v roku 2015 (GL: Nájom budovy kolkárne stiahnutý z rokovania MsZ). Dovtedy bol areál spustnutý a špatil mestskú záhradu. Členovia kolkárskeho klubu sa aktívne postavili k rekonštrukcii, pri búracích, likvidačných, prípravných prácach i inštalácii novej technológie odpracovali stovky brigádnických hodín. Preinvestovali tam aj vlastné klubové prostriedky, ako aj prostriedky sponzorov. Odovzdaním zrekonštruovanej kolkárne do užívania v roku 2016 (boli sme pritom aj my, v zastúpení poslancom mesta Viliamom Vašom- ako jediným zástupcom občanov v MsZ), sa začala nová éra kolkárskeho športu v meste. Následne sa tam organizovali majstrovstvá kraja, majstrovstvá Slovenska, ako aj medzištátne zápasy juniorov a dospelých medzi reprezentáciami Slovenskej republiky a Maďarska. Klub je zastúpený v prvoligovej i druholigovej dlhodobej súťaži.

Na dnešnom zasadnutí mestského parlamentu Attila Rábely, správca kolkárne, v rozprave k tomuto bodu prisľúbil budúce skvalitňovanie hráčskeho kádra a tým následne aj jeho súťažných výsledkov. Primátor mesta oznámkoval stav nového športoviska kolkárne ako špičkový objekt v rámci Slovenskej republiky. Takisto zdôraznil aj malé finančné zaťaženie mesta pri jeho rekonštrukcii z dôvodu poskytnutia údajného reúveru z úroku. Jedno je isté, súčasná zmodernizovaná kolkáreň zodpovedá kritériám súťažného športu a medzinárodným pravidlám.

Podľa poslanca Štefana Baláža, nová budova bude môcť byť domovom športovcom z radov mládeže ako i súťažných športovcov. Podľa jeho slov, to bude nadviazanie na najlepšie tradície kolkárskeho športu v meste, v ktorom boli v 50-tych rokoch až 4 kolkárne. Poslanec Zoltán Bán poukázal aj na vhodné začlenenie zrekonštruovanej budovy do areálu mestskej záhrady. Primátor sa vo svojom príspevku vrátil do dávnejšej minulosti, keď bola kolkáreň mestom založená a spätne odkúpená za 3,6 milióna Sk. Zároveň poďakoval aktívnym zástupcom kolkárskemu klubu J.Bavalovi a O.Povinszkému za ich obetavú prácu pri prácach na i v okolí budovy, ako i pri udržaní kolkárskeho klubu.

Autor: Viliam Vaš, foto: M. Kanalová

 

Publikované 21. 11. 2017

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.