Jeseň života trávia zmysluplne

10. Október 2017 · Autor: admin 

Neuzatvárajú sa do svojich domovov, ale pravidelne stretávajú, organizujú rôzne akcie, chodievajú na výlety, spoločne varia guláš, dokonca aj spievajú. To je len časť bohatých aktivít členov Klubu záujmovej činnosti seniorov v Rimavskej Sobote. Ako nám prezradila jeho predsedníčka Jolana Kalianková, v súčasnosti má klub 79 členov, prevažne nežného pohlavia, mužov je  14. Vlani oslávil 40.-te výročie svojho založenia.

„V klube funguje aj spevokol, chodievame na rôzne vystúpenia, ale aj na regionálne a krajské prehliadky. Počas roka organizujeme rôzne akcie: fašiangy, Deň matiek, Deň otcov, MDŽ, rozdávanie balíčkov na Mikuláša, vianočné posedenie či varenie guláša v lete. Chodievame aj na výlety,“ hovorí tajomníčka klubu Viera Slatinská, ktorí mnohí poznajú aj ako nadanú speváčku.

Možno povedať, že títo ľudia trávia jeseň života zmyslupne. Dokonca sa čulo zaujímajú aj o politiku a blížiace sa župné voľby. Na pozvanie predsedníčky klubu Jolany Kaliankovej, seniorov v nedeľu, 8. októbra navštívili novinárka a kandidátka na poslankyňu BBSK Marta Kanalová a poslanec mestského zastupiteľstva Viliam Vaš. Klub patrí pod samosprávu, pričom poslanecký zbor schvaľuje na jeho prevádzku a činnosť rozpočet. Nedávno sa vďaka týmto financiám vymenila na budove strešná krytina. Ako poznamenal poslanec Vaš, na činnosť klubu v druhej zmene rozpočtu na tento rok mestskí poslanci schválili viac financií, vo výške 13 917 eur. Priznal sa, že v klube je prvýkrát. Zároveň ocenil bohaté aktivity.

Kandidátka na župnú poslankyňu Marta Kanalová diskutovala s prítomnými o problémoch, ktoré seniorov trápia. Dotkli sa aj témy nízkych dôchodkov, nedostatočne fungujúceho zdravotníctva, preplnených domovov dôchodcov i chátrajúcej budovy bývalého domova mládeže, patriacej v súčasnosti pod mesto. Ako Kanalová poznamenala, v budove niekdajšieho internátu by mohol vzniknúť dom opatrovateľskej služby, na čo by sa dali využiť aj grantové prostiedky z EÚ, lenže v tomto smere by mala konať samospráva.

„Obyvateľstvo nielen v našom regióne, ale aj na Slovensku starne. Tento stav bude musieť riešiť štát, ktorý sa v minlosti zbavil sociálnych vecí a hodil ich na samosprávu. Kraj sa tiež bude musieť zamyslieť nad otázkou preplnenosti domovov dôchodcov, kde sú dlhé čakacie lehoty na umiestnenie klienta. Dnes už nie je tendencia, že sa mladí postarajú o svojich rodičov, či starých rodičov, pretože mnohí z nich pracujú mimo svojho rodiska,“ povedala M. Kanalová. Aj seniori poznamenali, že sociálne veci a zdravotníctvo si mal štát ponechať vo vlastných rukách, nemali by to riešiť súkromné spoločnosti.

Diskutovalo sa aj o bradatom probléme vysokej nezamestnanosti a nevybudovanej R2, čo žiadna vláda roky nerieši. Na margo tejto témy padla aj poznámka, že je to možno zámer, vyľudniť túto oblasť a presídliť obyvateľstvo na západ Slovenska. „Október je Mesiacom úcty k starším. Seniorov si treba vážiť stále, nielen počas tohto mesiaca, pretože už niečo pre túto spoločnosť urobili,“ dodala M. Kanalová, ktorá klubu darovala anjela-ochrancu.

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 10. 10. 2017

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.