Kandidáti BBSK: Biznismeni, diletanti verzus kompetentní?

18. September 2017 · Autor: admin 

Keď čítame zoznam uchádzačov o 6 miest poslancov Banskobystrického samosprávneho kraja z rimavskosobotského okresu (pomerne obsiahli so 49 menami), tak viacerých nás napadne presne to, ako pri kolegiálnom podvečernom posedení reaguje a čo hovorí naša zlatá teta upratovačka. Tá pri pohľade na mená kandidátov iba zhíkne a dodáva:  Už zase sú tam znova tí starí napakovaní obchodníci, ale aj naivkovia…

Aby sme si rozumeli, tak sa nemecká kolegyňa pre istotu opýta:  Obchodníci a naivkovia? Nám,zbehlým v politike,je to síce jasné, ale v našom jazykovom kabinete celá osádka chce vedieť, či aj teta rozlišuje  význam slovobchodníci a naivkovia v politike.  Zrejme áno, lebo len tak sype: Už sú tam znova starí obchodníci, ktorí si spravili dobrý biznis (pozn. autora- z krajskej politiky)  a podporia čerta-diabla, len aby boli opäť pri peci! Ale sú tam aj ľudia, ktorí nemajú šajnu, o čom to je. A iba tušia, že aj im by mohlo niečo zo župy kvapnúť…

Nuž, pregnatnejšie sa to už snáď ani nedá povedať! Pre vyjasnenie si kvalít kandidátov, však druhá skúsená kolegyňa (prešla už nejedným výberovým konaním aj v zahraničí) dopĺňa resumé tety upratovačky: Ale sú tam aj niekoľkí ľudia, ktorí sa možno vyznajú. Lebo tí už dlho sledujú politikov a aj už povedali, čo by urobili pre náš okres. Ešteže sú aj takí, i keď je ich málo, ale tých treba voliť! Ja však skepticky dodávam: Pripúšťam, že aj medzi obchodníkmi a diletantmi (tetiny naivkovia v politickej hantýrke) môžu byť kompetentní politici. Ale jedných zvádza prísľub krajského biznisu, a to už dlho a tých druhých tušenie … Naozaj, teta má pravdu: Tí diletanti, ktorí chcú pomôcť okresu tým, že „chcem kandidovať“ (ako to čítam niekde na fejsbuku) ani nevedia, či sa BBSK je alebo pije !

Potom však pokračujem, lebo oči prítomných sa obracajú na mňa a aj teta upratovačka  vehementne pokyvuje hlavou: Pre mňa to bude ľahká voľba. My sme to už doriešili u nás, v Kresťanskodemokratickom hnutí, a podporujeme Martu Kanalovú ako nezávislú kandidátku do volieb VÚC za náš okres. Aj koaličná rada 5-koalície SaS, OĽaNO, NOVA, KDH, OKS ju odobrila, ba čo viac, viacerí z koalície sa vyjadrili, že je to šikovná a známa osobnosť,  preto ju budú podporovať. Okrem toho, Marta naozaj sleduje výčiny politikov už dlhú dobu ( v Gemerských zvestiach  viac ako 15 rokov, kde bola dvakrát aj šéfredaktorka a  na Gemerlande už takmer 11 rokov), dlhodobo kritizuje ich nekompetentné či biznis politizovanie. Marta má obrovský nadhľad v politike, ale sama nikdy ešte v nej nepracovala ,a ani nebola nikdy  členkou žiadnej politickej strany. Zachovala si náležitý odstup od politikov a prehľad o regionálnych politikoch. Nehovoriac, že predložila odborné podklady a prehľad kompetencií kraja pre náš politický program. Ten dokonca koalícia  rozpracovala,prijala ako svoj vlastný volebný program, ktorý môže byť v prípade jej a koaličného úspechu aj podkladom pre povolebnú spoluprácu na úrovni kraja. Aj členovia a okresná rada KDH ju jednoznačne prijala  ako svoju kandidátku v župných voľbách. Preto toto a viaceré ďalšie dobré dôvody (ktoré sme rozobrali na našich politických grémiách- napr.  MK je mediálne známa osobnosť, má vlastné internetové médium), sme navrhli Martu Kanalovú, pritom nekandiduje nikto z nás „starých“ politikov. Pochopili to aj naše koaličné strany a takisto dávajú mladých na našu spoločnú kandidátku. Čo viac povedať ?

Tu ma kolegyňa  dopĺňa a potvrdzuje slová tety upratovačky:  … ale Marta bude patriť medzi tú tretiu skupinu – odborníkov a dúfame, že aj medzi poslankyne (i s Andreou Baníkovou z Poltára), ktoré to myslia úprimne a budú sa snažiť pomôcť nám- ľuďom v tomto upadajúcom regióne! Ona je schopná to tam poriadne pozametať! Viem, o čom hovorím, pretože som bola na výberovom konaní na úrade.

Takže, všetko je vypovedané, a tak medzi prípitkami iba vyzývam: Tak poďte voliť tých kompetentných !

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 18. 9. 2017

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.