Črta: Na vine sú iba učitelia?

13. September 2017 · Autor: admin 

Na balkóne som si v nedeľu ráno vypočul rozhorčený rozhovor dvoch susediek. Jedna stará mama oprávnene kritizuje pomery v školstve, kde je nedostatok kvalitných pedagógov. Druhá, bezdetná a celý život slobodná, ohnivo pritakáva.

„Na prvom stupni sa učiteľka venuje 16- tim deťom a na druhom už na ne kašľú. Však vieš, akí učitelia sú na školách,“ dokončuje svoju dávku blenu staršia. Lenže, je to naozaj iba o kvalite učiteľov?

Každý z nás chodil do nejakej školy a zaiste postrehol skutočnosť, že aj medzi pedagógmi sú lepší i slabší. Však aj oni sú ľudia a pri nástupných platoch 520 eur v hrubom sa ani nečudujem, že kvalitnejší odborníci odchádzajú napríklad do bánk.

Avšak, mnohí rodičia radi zotierajú svoj podiel na výchove svojich ratolestí a hádžu to na hlavu „2.stupňa“- na pedagógov. Zabúdajú pritom na prirodzenú rodinnú výchovu a intelektuálny, sociálny a psychologický stav vlastnej rodiny! Váľajú svoju neschopnosť a nezvládnutú výchovu na školu. Ako keby oni nemali žiadnu zodpovednosť voči vlastnej krvi…

Keby som chcel dokončiť ranný rozhovor podľa Damiána Kováča: Trojuholník Rodina-Škola-Spoločnosť vychováva a vzdeláva našu mládež v tesnej súčinnosti. A nie iba škola, ako si to mnohí jednoducho a alibisticky mysliaci myslíte!

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 13. 9. 2017

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.