Názor: Projekty trvalú zamestnanosť neriešia

6. Jún 2018 · Autor: admin 

Už niekoľko rokov poskytujú úrady práce na Slovensku v rámci grantových programov EÚ pre zamestnávateľov, či sú to už podnikatelia, firmy alebo inštitúcie, dotácie na podporu zamestnanosti. Musia však spniť určité podmienky.

Tieto dotácie na jednej strane pomáhajú znižovať nezamestnanosť aj v tejto hladovej doline, akou je Gemer a Malohont. Na strane druhej si však dovolím tvrdiť, že ich mnohí zamestnávatelia zneužívajú, čím sa míňajú účinkom. Prečo? Pretože pracovníka zamestnajú len na čas trvania projektu, následne ho prepustia a onedlho riešia ďalšiu pracovnú silu tiež takouto formou. Vyhovárajú sa pritom na to, že si nemôžu dovoliť vytvoriť pracovné miesto, pretože majú vysoké daňové a odvodové zaťaženie.

Myslím si, že dotácie na podporu zamestnanosti by sa mali každému z týchto žiadateľov opätovne  poskytovať len v prípade vytvorenia trvalého pracovného miesta. Ak vezmú dotáciu a zamestnanca prepustia po ukončení projektu, na ďalšiu dotáciu by nemali mať nárok.

O mizerných platoch za vykonanú prácu škoda hovoriť. Nechcem hádzať všetkých do jedného vreca, ale v niektorých prevádzkach pracovníkov doslova vykorisťujú. Vyzerá to tak, ako keby chceli mať zamestnanca, žiada sa mi napísať otroka, zadarmo.

Týmto majiteľom firiem zrejme pojem personalistika nič nehovorí. Veď ako by aj mohol. Mnohí z nich nemajú ani šajnu o marketingu, manažmente či základoch ekonomiky. A zrejme si ani neuvedomujú, že kvalitnú pracovnú silu treba dobre zaplatiť. Len tak môže prosperovať podnikanie.

Myslím si, že dotácie na podporu zamestnanosti deformujú samotné podnikateľské prostredie i pracovný trh. Pretože nie každý žiadateľ ich dostane a tí, ktorí si ich vedia vybaviť, majú výhodu v podobe lacnej pracovnej sily.

V jednom však dávam zamestávateľom za pravdu. Odvodové a daňové zaťaženie na Slovensku je vysoké. Lenže, to si vyžaduje legislatívne zmeny. Obávam sa však, že táto vláda ich nespraví. Preto sa čudujem niektorým podnikateľom, ktorí nadávajú na to, ako ich štát dusí, ale vzápätí volia politikov, ktorí to majú na svedomí…

Autor:  Marta Kanalová

 

Publikované 6. 6. 2018

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.