Črta: Vydieranie učiteľov ukončené?

4. September 2017 · Autor: admin 

Po mesiaci vydierania (popritom v pozadí sa odvíjala kauza europrojektov- do stratena  a odvolanie ministra školstva) sa konečne aj červení odborári schopili a odmietli nehorázny premiérov „náhubok“ a pochopili, že ústavné právo na názor a štrajk je spravodlivosť daná navždycky!

Lebo, ako inak nazvať požiadavku  predsedu slovenskej vlády, aby učitelia „držali hubu a krok“,  ak chcú dostať od septembra 2017 „až“ šesť percentné (6 %) zvýšenie svojich hrubých  platov ?! Pritom v Programovom vyhlásení Vlády SR z roku 2016 je čierne na bielom, že od 2017 do roku 2020 sa zvýšia mzdy pracujúcich v školstve ročne o 6 %.

A tak nedokážem pochopiť ani cynické vyhlásenie Bélu- áno toho Bélu, ktorý už predtým ako sa stal podpredsedom NR-SR  dávno označoval platy v školstve ako hanebné-  že vraj: Zodpovednosť je na učiteľoch, keď si zvolili takúto cestu… Béla, a kde je zodpovednosť vládneho trojlístka za svoje (zrejme, teraz sú to už asi) neuvážené a unáhlené sľuby o 26 % zvýšení školských zamestnancov?

Sociálny zmier v čase, keď väčšina vysokoškolsky vzdelaných učiteľov nedosahuje v mzdách ani len slovenský priemer (a to nehovorím o mzdách VŠ vzdelaných v národnom hospodárstve!) a nehanbiaci sa minister  (chvála Bohu,  že bývalý !) „handluje“ s miliónmi z EU-projektov určených na vedu a výskum, tak hovoriť o zodpovednosti učiteľov je nanajvýš cynické ! A to už nehovoriac o mnohomiliónových únikoch na daniach kamarátov súčasnej vládnej garnitúry…

Autor: Viliam Vaš, stredoškolský učiteľ

 

Publikované 4. 9. 2017

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.